Konflikt płytkowy: czym jest i czym się różni od konfliktu serologicznego?

2014-10-27 9:39

O konflikcie płytkowym wiemy mniej niż o konflikcie serologicznym, co nie znaczy, że jest on mniej groźny dla dziecka. Na szczęście są już badania, dzięki którym kobiety ciężarne mogą sprawdzić, czy są narażone na wystąpienie konfliktu płytkowego. Na czym polegają i dlaczego warto je wykonać?

Badania krwi w ciąży, konflikt płytkowy
Autor: thinkstockphotos.com Konflikt płytkowy może doprowadzić do wylewu wewnątrzczaszkowego i śmierci dziecka.

Spis treści

  1. Konflikt płytkowy: na czym to polega?
  2. Jak często występuje konflikt płytkowy?
  3. Konflikt płytkowy: jak wygląda badanie?
  4. Konflikty płytkowy: gdzie można przeprowadzić badanie?

Jeszcze w ubiegłym roku kobiety w ciąży nie mogły sprawdzić, czy są narażone na wystąpienie konfliktu płytkowego. Teraz to się zmieniło i istnieje badanie, które można wykonać bezpłatnie przed 20 tygodniem ciąży. To wielki sukces warszawskich lekarzy z Zakładu Immunologii Hematologicznej i Transfuzjologicznej w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii!

Konflikt płytkowy: na czym to polega?

Konflikt płytkowy występuje wtedy gdy dziecko dziedziczy po ojcu antygen HPA-1a, którego nie ma matka. Antygen ten występuje na powierzchni płytek krwi i jeśli matka go nie posiada, zaczyna go zwalczać. W takiej sytuacji organizm matki wytwarza przeciwciała, które atakują płytki krwi dziecka. W krótkim czasie może więc dojść u niego do małopłytkowości, która może doprowadzić do wylewu wewnątrzczaszkowego, a w efekcie do śmierci dziecka.

Jak często występuje konflikt płytkowy?

Konflikt płytkowy występuje raz na dwa tysiące ciąż. To oznacza, że dotyka 80 noworodków rocznie. Problem polega na tym, że ciąża zdrowej kobiety i kobiety, u której występuje konflikt płytkowy, przebiegają tak samo. Nie ma żadnych objawów ani problemów z rozwojem dziecka. Dopiero w okresie okołoporodowym może nagle dojść do wylewu i śmierci dziecka. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badania.

Konflikt płytkowy: jak wygląda badanie?

Aby sprawdzić, czy jest się narażonym na wystąpienie konfliktu płytkowego, pomiędzy 8. a 20. tygodniem ciąży trzeba przeprowadzić badanie z krwi. W trakcie badania pielęgniarka pobiera 4 ml krwi, w których sprawdza się obecność HPA-1a. Jeśli u mamy on nie występuje, sprawdzane jest dziecko (lekarze izolują DNA dziecka z osocza krwi matki). Jeśli i w tym przypadku wynik jest negatywny, można odetchnąć z ulgą.

Gdy test potwierdzi występowanie konfliktu płytkowego, kobieta aż do porodu musi pozostać pod opieką lekarzy. W 28., 32. i 40 tygodniu ciąży będzie musiała przeprowadzać badania na obecność przeciwciał antyHPA1-a oraz wykonywać USG, sprawdzające stan płodu. Gdy nie będzie żadnych dodatkowych powikłań, dziecko przyjdzie na świat poprzez cesarskie cięcie. Ze względu na małopłytkowość po porodzie będzie potrzebowało transfuzji, ale jego życie nie będzie zagrożone.

Konflikty płytkowy: gdzie można przeprowadzić badanie?

W Warszawie można je wykonać bezpłatnie w Zakładzie Immunologii Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, przy ulicy Chocimskiej 5. Aby je wykonać, trzeba podpisać zgodę świadomej deklaracji na udział w projekcie. Badanie na konflikt płytkowy można również przeprowadzić w kilkudziesięciu punktach sieci Diagnostyka zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza