Co zamiast kawy? Zielona herbata w ciąży właściwości i działanie

2019-08-14 10:40

Zielona herbata ma właściwości pobudzające i może z powodzeniem zastąpić mocną kawę w ciąży. Dlatego można ją pić zamiast kawy, zwłaszcza, kiedy zdarza ci się poczuć w środku dnia obezwładniającą senność. Jakie właściwości ma zielona herbata?

zielona herbata
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Zielona herbata zamiast kawy w ciąży
  2. Zalety picia zielonej herbaty w ciąży
  3. Czym zastąpić kawę i czarną herbatę w czasie ciąży?

Jeśli pijesz kawę po to, żeby odgonić zmęczenie, przerzuć się na zieloną herbatę w ciąży. Działa łagodniej niż kawa i czarna herbata (ta ostatnia mocno pobudza system nerwowy, a zawarte w niej garbniki podrażniają śluzówkę żołądka i działają zapierająco!). Zielona herbata ożywia umysł i poprawia koncentrację. Zawarta w niej teina działa wolniej niż kofeina z kawy, ale jej pobudzające działanie utrzymuje się dłużej.

Herbata w ciąży: jaką herbatę pić w czasie oczekiwania na dziecko

Zielona herbata zamiast kawy w ciąży

Kofeina działa w organizmie przez 4 godziny, ale u kobiety w ciąży trwa to dłużej, zwłaszcza w ostatnich miesiącach. Kofeina w ciągu tych godzin pobudza także organizm dziecka, którego niedojrzała wątroba nie potrafi sobie jeszcze z nią poradzić.

Co więcej, jest moczopędna może więc nasilić przymus częstego odwiedzania toalety; wypłukuje też z organizmu tak potrzebny tobie i dziecku wapń i magnez, a także utrudnia przyswajanie żelaza. Może także nasilać zgagę i powodować kłopoty z zasypianiem.

Specjaliści uważają, że dopuszczalna dzienna dawka kofeiny w ciąży to 200 mg, czyli dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy. Może jednak całkowicie z niej zrezygnować?

Czytaj: Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

Dobrze wiedzieć

Kawa z ekspresu jest zdrowsza od tzw. kawy po turecku, tzn. mielonej, zaparzanej wrzątkiem w szklance.

Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

miesięcznik "M jak mama"

Zalety picia zielonej herbaty w ciąży

Zielona herbata może także koić skołatane nerwy; pierwsze parzenie daje wprawdzie napar o właściwościach pobudzających, ale jeśli te same listki zaparzysz drugi raz, napar podziała uspokajająco. Zielona herbata jest źródłem cennych mikroelementów: cynku, fluoru i żelaza, a przy tym nie podrażnia żołądka. Ponieważ zawiera ona jednak substancję pobudzającą, nie powinno się pić jej więcej niż 3 - 4 szklanki dziennie. Ataki senności możesz też złagodzić, pijąc regularnie w ciągu dnia wodę mineralną.

Organizm człowieka w 70 proc składa się z wody, jest ona niezbędna do wszystkich zachodzących w nim procesów, więc dobrze nawodniony organizm lepiej działa. Unikaj natomiast picia napojów typu cola - zawierają kofeinę, a dwutlenek węgla, którym są nasycane, może nasilać zgagę. W ciąży nie należy też sięgać po energizery, które w 1 porcji zawierają więcej kofeiny niż filiżanka mocnej kawy.

Czytaj: Zdrowe odżywianie w ciąży: jak powinna wyglądać dieta ciężarnej

Czym zastąpić kawę i czarną herbatę w czasie ciąży?

Jeśli cenisz kawę lub czarną herbatę dla ich smaku, masz do wyboru rozmaite zamienniki. Herbatę może zastąpić rooibos – napar z liści czerwonokrzewu (Aspalathus linearis). Nie zawiera kofeiny ani teiny i drażniących garbników, za to łagodzi mdłości i jest źródłem żelaza. Ma jasny kolor i miodowy smak. Rooibos możesz w ciąży pić bez ograniczeń, polecany jest także na czas karmienia, gdyż stymuluje wytwarzanie pokarmu.

A co pić dla smaku zamiast kawy? Popularny zamiennik to kawa zbożowa, wyprodukowana z palonych ziaren zbóż z dodatkiem cykorii i buraka cukrowego. Na rynku dostępna jest rozpuszczalna lub w torebkach do zaparzania; jej smak podkreśli dodatek mleka. Nie dorównuje smakiem kawie, ale nie ma jej szkodliwych właściwości, za to doskonale wspomaga trawienie.

Czytaj: Przepisy na 5 zdrowych koktajli dla kobiet w ciąży

Jeśli nie umiesz się oprzeć aromatowi prawdziwej kawy, pijaj ją w wersji light: bezkofeinową (filiżanka tej ostatniej zawiera zaledwie 3 mg kofeiny) albo lekką kawę będącą mieszanką kawy zbożowej lub cykorii i kawy czarnej. Czarną kawę zabielaj mlekiem nie będzie tak drażniła żołądka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza