Ciąża urojona - objawy i rozpoznanie ciąży urojonej

2012-05-03 3:12

Ciąża urojona nazywana jest również ciążą rzekomą bądź ciążą histeryczną, co dobrze oddaje istotę problemu. Ciąża urojona jest urojoną chorobą, pewnego rodzaju wołaniem kobiety, która rozpaczliwie pragnie dziecka lub panicznie się go obawia. Jest poważnym zaburzeniem psychicznym, wymagającym profesjonalnej pomocy lekarskiej. Jakie są objawy ciąży urojonej? Jakie kobiety narażone są na ciążę urojoną? Skąd się bierze problem rzekomej ciąży? Rozpoznanie ciąży urojonej.

Ciąża urojona - dramat bezdzietnej kobiety czy choroba psychiczna?
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Jakie kobiety narażone są na ciążę urojoną?
  2. Kobiety a ciąża urojona 
  3. Ciążę urojoną trzeba leczyć

Ciąża urojona to zaburzenie psychiczne. O ciąży urojonej mówimy, gdy kobieta jest przekonana, że spodziewa się dziecka i do tego odczuwa symptomy stanu błogosławionego, a naprawdę nie jest w ciąży. Siła sugestii jest tak silna, że może prowokować zmiany somatyczne, typowe dla pierwszych symptomów realnej ciąży, tj.:

  • zatrzymanie miesiączki
  • obrzmienie piersi
  • bóle w podbrzuszu
  • zaokrąglenie brzucha
  • nudności, a nawet wymioty
  • kulinarne zachciewajki
  • huśtawka nastroju
  • ospałość i zmęczenie

Jakie kobiety narażone są na ciążę urojoną?

Przede wszystkim należy odróżnić zwyczajne (często comiesięczne) kobiece gdybanie „chyba jestem w ciąży” i wyszukiwanie w sobie jej objawów, od poważnej choroby psychicznej. Kobieta, która jest przekonana o tym, że spodziewa się dziecka, obserwuje u siebie symptomy ciąży, angażuje w przygotowania na powitanie potomka, mówi innym o dziecku, a tak naprawdę nawet nie sprawdziła, jaki jest jej stan – nie zrobiła testu ciążowego, nie była u ginekologa. Na takie zaburzenie psychiczne najczęściej cierpią kobiety, które bezskutecznie od dłuższego czasu starają się o ciążę albo są bezpłodne, a silnie pragną dziecka. Mogą być to zarówno singielki (mają problem niespełnionego macierzyństwa), jak i kobiety zamężne. Ciążę urojoną mogą mieć też kobiety, które straciły dziecko albo są w depresji. I wreszcie – objawy ciąży urojonej mogą obserwować u siebie panie, które panicznie obawiają się zajścia w ciążę.

Kobiety a ciąża urojona 

Kobiety w ciąży urojonej odwlekają wykonanie testu ciążowego i wizytę u ginekologa. Obserwując u siebie symptomy ciąży, są o swoim stanie przekonane i nie szukają jego potwierdzenia. Otrzymanie diagnozy, że jednak nie spodziewają się dziecka, to bardzo trudne doświadczenie dla kobiety. Może po nim mieć silne załamanie nerwowe. Dlatego potrzebuje pomocy specjalisty. Nierzadko kobieta w ciąży urojonej lekceważy diagnozę lekarza. Odrzuca ją, konsultuje się u innych specjalistów i dalej jest przekonana, że spodziewa się dziecka, tym bardziej, że symptomy ciąży nie ustępują, a nawet narastają – wyraźnie zaokrągla się brzuszek, powiększają piersi, z których może nawet popłynąć kropla mleka jako sygnał ruszającej laktacji.

Ciążę urojoną trzeba leczyć

To silne zaburzenie psychiczne, którego skutki mogą być dla kobiety tragiczne. Nieleczone prowadzi do nerwicy, depresji czy zaburzeń osobowości. Potrzebne jest leczenie. Czasem wystarczy psychoterapia werbalna. Ale najczęściej koniecznej jest leczenie farmakologiczne, prowadzone przez psychiatrę i ginekologa. Niezbędna jest również pomoc psychologa oraz bliskich, którzy dadzą kobiecie mocne oparcie. Ciąża urojona jest podręcznikowym przykładem na to, jak psychika człowieka może wpływać na ciało oraz funkcje biologiczne. Silne przekonanie o ciąży powoduje, że kobieta odczuwa jej symptomy, gdy nie ma mowy o realnym prawdopodobieństwie zajścia w ciążę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza