1 trymestr ciąży: pierwsze objawy ciąży

2019-08-19 14:33

Pierwsze objawy ciąży nie zawsze są oczywiste i nie u wszystkich występują. Gdy jedne kobiety w 1 trymestrze ciąży cierpią na przykre dolegliwości, inne z powodu ich braku mogą wręcz zapomnieć o swoim odmiennym stanie. Czego możesz się spodziewać w 1 trymestrze? Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Objawy ciazy
Autor: thinkstockphotos.com Pierwsze objawy ciąży nie zawsze są oczywiste, a każda kobieta doświadcza ich indywidualnie.

Spis treści

  1. Jakie objawy ciąży mogą wystąpić w 1 trymestrze?
  2. Od czego zależy nasilenie objawów ciąży w pierwszym trymestrze?
  3. Objawy niepokojące w 1 trymestrze ciąży

Przyczyna ciążowych objawów jest jedna – to ciążowe hormony (progesteron, HCG, estrogeny), które nagle pojawiają się w zwiększonej ilości i przygotowują kobiecy organizm na narodziny dziecka.

Objawy w ciąży to indywidualna sprawa, bo nie każda przyszła mama je odczuwa w równym stopniu. Jednym, najbardziej oczywistym objawem ciążowym występującym u każdej ciężarnej, jest brak miesiączki. Cała reszta objawów może, choć nie musi wystąpić.

Czytaj:

Jakie objawy ciąży mogą wystąpić w 1 trymestrze?

Mdłości, nudności – pojawiają się zwykle na początku ciąży i ustają z końcem pierwszego trymestru. Mogą mieć różne nasilenie – od porannych mdłości po całodniowe wymioty. Mogą dotyczyć wrażliwości na pojedyncze smaki czy zapachy lub występować bez żadnej reguły. Wszystko zależy od tego, jak organizm radzi sobie z gwałtownym przyrostem hormonu ciążowego HCG.

  • Bolesność piersi – ten objaw może skutecznie oddalić podejrzenia ciąży. Dlaczego? Piersi pobolewają zwykłe przed okresem, więc wiele kobiet uznaje to za zapowiedź miesiączki. Jeśli jednak ona nie przychodzi a piersi bolą, prawdopodobnie to ciąża. Ból piersi bierze się ze zmian, jakie dokonują się w biuście. Piersi są powiększone, nabrzmiałe i bolesne, bo rozrastają się w nich gruczoły mleczne, które umożliwią karmienie dziecka po narodzinach.
  • Bolesność brzucha – może wystąpić, ale w niewielkim nasileniu. Prawidłowym objawem jest ból delikatny, choć denerwujący – przypominający ból miesiączkowy. W pierwszym okresie, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy, mogą wystąpić kłucia. Nie powinny być one silne i mocno uciążliwe. Objawem towarzyszącym bólowi brzucha mogą być wzdęcia, które wynikają z zaburzonego na skutek progesteronu - układu trawiennego.
  • Zmęczenie, senność – to efekt działania hormonów, zresztą dość indywidualny, bo nie każda przyszła mama ma z tym problem. Odczuwana senność to brak energii i motywacji do działania a także duży problem np. w pracy, gdy silne zmęczenie nie pozwala na wykonywanie obowiązków zawodowych.
  • Częstsze oddawanie moczu – choć dziecko nie jest jeszcze na tyle duże, by uciskać pęcherz mamy, potrzeba częstego chodzenia do łazienki może wynikać z czegoś zupełnie innego. Zwykle jest to efekt zwiększonego przepływ krwi w nerkach, który odpowiada za ich sprawne funkcjonowanie.
  • Pogorszone samopoczucie – zmiany hormonalne oprócz dokonywania przemian w organizmie kobiecym wpływają także na psychikę i umysł. Nadmiar ciążowych hormonów może w pierwszej kolejności odebrać radość z ciąży i wywoływać huśtawki nastrojów. Swoje robi również sama psychika, bo wiadomość o ciąży może być dla niektórych bardzo zaskakująca i wywoływać stres.

Czytaj: Okres w ciąży - czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Warto wiedzieć

Kalendarz ciąży

1 trymestr ciąży trwa od 1 do 3 miesiąca ciąży i od 1 do 13 tygodnia ciąży

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

Od czego zależy nasilenie objawów ciąży w pierwszym trymestrze?

Ilość i intensywność odczuwania objawów ciążowych zależy od wielu czynników. Może to być spowodowane potrzebami organizmu. Zmęczenie to czasem wypadkowa przepracowania i sygnał dla przyszłej mamy, by zwolniła i pomyślała o odpoczynku. Mdłości mogą być efektem złego odżywiania się i czasem potrafią wymóc zmianę diety. Objawy ciążowe to również wynik wrażliwości ciała na zmiany hormonalne i kondycji organizmu.

Czytaj:

Wahania nastroju w ciąży

Nastrój w ciąży. Jak sobie go poprawić?

Nie ma dowodów na to, że występowanie objawów ciążowych wiąże się z płcią dziecka. To zabobon, który nie ma niczego wspólnego z prawdziwą ciążą. Nie ma się więc co łudzić, że cudowne samopoczucie w ciąży prognozuje dziewczynkę.

Objawy niepokojące w 1 trymestrze ciąży

Ze względu na wysokie ryzyko ciąży w 1 trymestrze, gdy najłatwiej jest np. o poronienie ciąży lub spowodowanie wad rozwojowych u dziecka, należy słuchać uważnie swojego organizmu i zaspokajać jego potrzeby. Nie każde mdłości w ciąży są bezpieczne. Gdy występują niemal cały czas, po każdym posiłku, warto sprawdzić czy nie ma ryzyko odwodnienia lub czy nie doszło do jakiś komplikacji.

Czytaj: Dieta na mdłości w ciąży. Co jeść, by zwalczyć nudności?

Niepokojącymi objawami są silne bóle – brzucha, podbrzusza, które trudno uśmierzyć. Także niebezpieczne może być mocne kłucie w pochwie. Ból, który jest męczący – nie jest normalnym ciążowym objawem. Groźne są też takie objawy jak: krwawienie lub plamienie z narządów rodnych, gorączka, utrata wagi (jeśli nie jest to efekt mdłości). W przypadku wystąpienia powyższych objawów, przyszła mama powinna natychmiast zgłosić się do lekarza

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza