Przyszła mama czy kobieta z większym brzuchem: jak się zachować w niezręcznej sytuacji?

2021-10-05 14:48

O życzliwości, jaka powinna być okazywana każdej przyszłej mamie mówi się ostatnio dużo. Różnie z tym bywa, czasem jednak, pełni dobrej woli, nie wiemy, jak postąpić, gdy widzimy przed sobą kobietę z nie tak jeszcze dużym brzuchem. Zastanawiamy się: to przyszła mama czy po prostu grubsza kobieta?

Przyszła mama czy kobieta z większym brzuchem: jak się zachować w niezręcznej sytuacji?
Autor: Getty images Jak się zachować w niezręcznej sytuacji?

Podróżowanie komunikacją miejską, oczekiwanie w kolejce do lekarza czy w sklepie - w tych sytuacjach, chcąc być uprzejmymi, powinniśmy ustąpić miejsca przyszłej mamie, dla której długie stanie w tramwaju lub  poczekalni jest bardziej niedogodne niż dla pań, które nie są w ciąży.

Choć z ustępowaniem pierwszeństwa kobietom w ciąży w bywa różnie, czasem zdarzają się sytuacje jeszcze bardziej tę kwestię komplikujące.

Spis treści

  1. Przyszła mama czy kobieta z brzuchem?
  2. Jak postępować w niezręcznych sytuacjach?
  3. Przyszła mama: jak ją rozpoznać?
Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży

Przyszła mama czy kobieta z brzuchem?

Chodzi o moment, gdy, będąc na co dzień uprzejmymi i pełnymi jak najlepszych chęci, spostrzegamy w swoim otoczeniu kobietę, która być może przyszłą mamą jest, ale można też domniemywać, że to pani, która ma po prostu większy brzuch.

O ile, standardowo, od około 6. miesiąca ciąży bez problemu można rozpoznać duży i kształtny brzuszek kobiety w stanie błogosławionym, o tyle wcześniej czasem trudno określić, czy mamy do czynienia z ciążą, czy z panią, która po prostu ma większy brzuch.

Jedną z takich sytuacji opisała gonia7777 na naszej grupie Rodzę w 2021 roku.

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

- Pamiętam taką sytuację z pociągu podmiejskiego. Tłok, siedzi młoda dziewczyna i czyta książkę, nad nią stoi pani z brzuszkiem - dla mnie wyraźnie otyła, nie w ciąży, ale widzę, że dziewczyna ma wątpliwości. Podnosi co chwilę wzrok, patrzy na jej brzuch. Zamyka książkę, za chwilę znów ją otwiera - wyraźnie nie wie, co robić. Wreszcie wstaje i mówi: "Proszę, może pani usiądzie?".

Kobieta spojrzała na nią takim wzrokiem, że gdyby mógł zabijać, to dziewczyna już by nie poznała końca swojej powieści. Powiedziała coś bardzo niegrzecznym tonem, że nie potrzebuje i żeby się od niej odczepić (?!), po czym poszła w drugi koniec wagonu. Ja na miejscu tej dziewczyny już długo nikomu bym nie ustąpiła miejsca...

Podobną historię, która dotyczyła jej samej, opisała Olga Wróbel, autorka komiksów, w serwisie foch.pl. Rano, zaspana, zziajana i z całym naręczem książek, wsiadła do zatłoczonego tramwaju. Nagle pewna pani, z uśmiechem i przepraszającym tonem, zaproponowała, żeby usiadła na jej miejscu.

Kobieta ucieszyła się tą domniemaną uprzejmością dla moli książkowych, po chwili jednak osoba ustępująca jej miejsca spojrzała znacząco na jej brzuch. Pani Oldze ani przez myśl nie przeszło, by się obrażać, bo, jak sama zaznacza, choć wtedy akurat przyszłą mamą nie była, to wystający brzuch ma. Uśmiechnęła się jednak i z uprzejmości skorzystała.

Wybór której z tych dwóch opcji jest korzystniejszy dla przyszłej mamy i jak właściwie ją odróżnić od kobiety, która dziecka się nie spodziewa?

Czytaj również: Dowiedz się, czy prawa przyszłej mamie są przestrzegane

Czy to w ciąży bezpieczne? Tatuaż, badanie RTG, depilacja laserowa

Uciskanie brzucha w ciąży - bądź ostrożna, uważaj na swój brzuszek!

Jak postępować w niezręcznych sytuacjach?

Według badań przeprowadzonych w 2010 roku przez brytyjski serwis parentingowy gurgle.com aż 75 procent kobiet w ciąży nie doświadcza żadnego specjalnego traktowania przez inne osoby z powodu bycia w stanie błogosławionym. Nie są przepuszczane w kolejkach, nie ustępuje im się miejsca w środkach komunikacji, nikt nie pomaga im dźwigać ciężkich zakupów.

Te sama badania wyjaśniają, że ankietowane osoby na pytanie, dlaczego nie pomagają przyszłym matkom odpowiedziały... że boją się, iż urażą kobietę, która być może jest w ciąży, swoją propozycją, jeśli okaże się, że jednak jest trochę grubsza i nie spodziewa się dziecka.

- To niedorzeczne, że zdrowie przyszłej mamy jest narażone na niebezpieczeństwo, ponieważ ktoś czuje się zawstydzony. A przecież warto zaryzykować, że przez chwilę nasze policzki spurpurowieją, jeśli się pomylimy, niż ryzykować, że kobieta w ciąży nie dojedzie bezpiecznie do celu swojej podróży - tak skomentowała wyniki ankiety Nifa McLaughlin, redaktor naczelna serwisu.

Dlatego, jeśli zastanawiamy się, czy zaproponować stojącej obok nas młodej kobiecie miejsce, zawsze warto to zrobić. A jeśli same nie jesteśmy w ciąży, jednak ktoś nas takim pytaniem, chcąc nie chcąc, zawstydził, nie obrażajmy się, tylko skorzystajmy. Zwłaszcza że nikt oprócz nas nie będzie wiedział, że tak naprawdę dziecka się nie spodziewamy.

Powstrzymywanie się przed uprzejmością i reagowanie na nią agresją nie pomoże kobietom spodziewającym się dziecka. Zrażeni nieprzyjemnymi reakcjami współpasażerowie i towarzysze z kolejki będą się bali wysuwać podobne propozycje, gdy kolejny raz zobaczą ciężarną kobietę, a przyszła mama, wewnątrz cała w nerwach, będzie potulnie wyczekiwać i podróżować tak, jak inni.

Ustępujmy więc miejsca kobietom w ciąży, a same, będąc w stanie błogosławionym, nie bójmy się egzekwować swoich praw.

Czytaj również: Bezpieczeństwo brzucha w ciąży. Jak brzuch chroni rosnące w nim dziecko?

Jak odzyskać figurę po ciąży? Pomogą ci w tym dieta i odpowiednia aktywność fizyczna

O czym świadczy wygląd brzucha w ciąży? Co brzuch mówi o twojej ciąży?

Przyszła mama: jak ją rozpoznać?

Choć odróżnienie przyszłej mamy od kobiety z dużym brzuchem nie należy do najłatwiejszych, małą podpowiedzią w sprawie tego, czy dana pani jest w stanie błogosławionym, czy nie, może być krótkie przyjrzenie się jej.

Kobieta w początkowej ciąży... emanuje blaskiem. Nawet jeśli jest zmęczona i nie czuje się dobrze, jej cera promienieje. Wszystko przez to, że zwiększa się przepływ krwi w organizmie, a skóra produkuje więcej tłuszczu. Na twarzy przyszłej mamy pojawiają się również przebarwienia - ciemniejsze plamki w okolicy ust i na brodzie, które po porodzie znikają.

Brzuch ciążowy, a w jej początkach to właściwie wybrzuszenie, w przeciwieństwie do brzucha złożonego z tłuszczu, jest bardziej zwarty, gładki i skierowany ku środkowi. Ten, który świadczy o nadwadze bardziej się "rozlewa" i ma bardziej nieregularny kształt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza