Ciąża zagrożona: siedzieć w domu i nie zwariować

2011-10-05 16:06

Spędzanie ciąży w domu bywa nużące. Ale czasem wskazania lekarskie są takie, że przyszła mama zmuszona jest większość czasu spędzać w domu. Co możesz robić, gdy masz już serdecznie dość czytania książek, oglądania telewizji i rozmów przez telefon? Kobieta w ciąży ma do dyspozycji zajęcia, które można wykonywać w domu i w których ciąża nie przeszkadza. Zapewniają nie tylko rozrywkę, ale i pozwalają się rozwijać.

Pomysły na nudę w ciąży aby nie zwariować
Autor: Shutterstock

Spis treści

  1. Ciąża w domu: E-learning
  2. Ile można przebywać na pełnopłatnym zwolnieniu w ciąży?
  3. W czasie ciąży nadrób zaległości
  4. Ciąża w domu: blog o ciąży
  5. Ciąża w domu: forum dla kobiet w ciąży
  6. Ciąża w domu: gotuj w czasie ciąży
  7. Ciąża w domu: robótki ręczne
  8. Ciąża w domu: zdjęcia w ciąży

Wszystkie wiemy, że ciąża to nie choroba, ale jeśli to ciąża zagrożona, możesz odczuć pewne ograniczenia. Lekarz każe ci się oszczędzać i będziesz musiała siedzieć albo wręcz polegiwać w domu, uważając, by sobie nie zaszkodzić. Ciąża na zwolnieniu szybko przestaje być miłym leniuchowaniem. Co wówczas robić, aby, delikatnie mówiąc, nie oszaleć? Jak i czym wypełnić czas, szczególnie ten, gdy mąż nie będzie mógł cię wspierać i zabawiać, gdyż będzie w pracy? Które pomysły na nudę są dla ciebie? Oto kilka propozycji.

Ciąża w domu: E-learning

Kobiety w ciąży dysponujące czasem i zapałem mogą dalej się rozwijać i polepszać swoje kwalifikacje. Zajęcia dla kobiet w ciąży takie jak E-learning to oferta dla tych mam, które korzystając z tego, że – jak wieść głosi – mózg kobiety w ciąży o wiele łatwiej chłonie wiedzę, chciałyby zdobyć nowe umiejętności. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę e-learning, by znaleźć strony proponujące tę formę nauki. Możesz kształcić się w obsłudze programów, nauczyć się metod relaksacyjnych, doskonalić języki obce, a nawet przejść szkolenie dotyczące zakładania własnej firmy. Niektóre uczelnie również mają w ofercie tę formę nauki, toteż nie wychodząc w domu, z laptopem na kolanach, masz możliwość rozpoczęcia nowych studiów.

Ile można przebywać na pełnopłatnym zwolnieniu w ciąży?

W czasie ciąży nadrób zaległości

Teraz możesz nadrobić to, na co w codziennej gonitwie brakuje czasu – uporządkować dokumenty, odnowić przyjaźnie i kontakty, które ostatnio trochę „przyschły”, zrobić porządek w szafach. Te zajęcia dobieraj tak, by harmonizowały z twoim nastrojem – w zależności od tego, czy masz ochotę wysilać szare komórki, czy pogrążyć się w lenistwie niemyślenia i tylko zająć czymś ręce. Nie jest ważne, czy zajmiesz się czyszczeniem sreber rodowych, czytaniem książek czy tasiemcowymi rozmowami przez telefon lub na Gadu-Gadu. Ważne jest, by czas, który spędzisz w domu, niejako w nim uwięziona, nie okazał się najgorszym czasem w życiu. Warto spróbować tak sobie to poukładać, abyś ten okres mogła po latach wspominać z uśmiechem.

Ciąża w domu: blog o ciąży

Zajęcia w ciąży takie jak blog to świetna rozrywka, która jednocześnie może stanowić wspaniałą pamiątkę. Warto opisywać tak po prostu, zwyczajnie, swoje życie. Po jakimś czasie chętnie wrócisz do tych wspomnień. Na blogu możesz zapisywać wszystkie myśli, uczucia i spostrzeżenia dotyczące ciąży. Umieść tam swoje marzenia i plany związane z porodem i dzieckiem – później będziesz mogła śmiać się z tego, jak wiele z nich zweryfikowało życie. Możesz ilustrować bloga zdjęciami – choćby swojego rosnącego brzuszka. Przydałoby się też spisać imiona, którym chciałabyś obdarzyć maleństwo, by łatwiej było dokonać selekcji. Jest to także świetne miejsce do umieszczania w nim linków do ciekawych stron w internecie, by kiedyś móc do nich wrócić.

Ciąża w domu: forum dla kobiet w ciąży

W sieci aż kipi od forów internetowych dotyczących ciąży, porodu, wychowywania dzieci, zdrowia... Dają możliwość rozwikłania nurtujących problemów, pozwalają poznać inne mamy, które mają podobne rozterki. Możesz podzielić się z nimi swoimi smutkami, ponarzekać, ale także podzielić radościami, które cię spotykają. Wiadomo – szczęście to taka dziwna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli. Spróbuj więc podzielić się swoim szczęściem, jakim jest oczekiwanie na dziecko, z innymi rodzicami. Może wśród nich znajdą się także mamy, które tak jak ty są uziemione w domu i potrzebują kogoś, z kim mogłyby porozmawiać. Kto wie, może nawet spotkacie się kiedyś w realu?

Ciąża w domu: gotuj w czasie ciąży

Jeżeli tylko nie musisz leżeć i lekarz pozwolił ci na niezbyt męczące zajęcia, może to dobry czas, by doskonalić swoje umiejętności w kuchni? Telewizja, internet czy tradycyjne książki kucharskie pełne są przepisów, które może warto wypróbować. Pobaw się w kuchni, korzystając z tego, że możesz sobie ociupinę bardziej pofolgować niż zazwyczaj.  Eksperymentuj z nowymi przepisami, modyfikuj stare, sporządzaj swoje własne, autorskie. Pamiętaj o tym, że ciąża wyostrza zdecydowanie zmysł smaku i węchu – może się zdarzyć, że właśnie teraz przyjdą ci do głowy wyjątkowo oryginalne kombinacje produktów. Poszukaj przepisów na szybkie, zdrowe i łatwe do przygotowania dania, które będziesz mogła wykorzystać, gdy już maleństwo pojawi się na świecie. Wtedy nie tylko nie będziesz miała czasu na szykowanie tradycyjnych obiadów, ale lepiej, żebyś go wykorzystywała na odpoczynek i relaks, a nie na długie przesiadywanie w kuchni.

Ciąża w domu: robótki ręczne

Każda z nas lubi mieć coś oryginalnego, nietypowego, czego nie mają inni. Może więc warto nauczyć się jakiegoś rękodzielnictwa? Poszukaj kogoś, kto mógłby cię wyszkolić w podstawach szycia, wyszywania, robienia na drutach czy choćby malowania na szkle. Jeśli nie znasz nikogo takiego, zawsze podstawy robótek ręcznych znajdziesz w internecie czy prasie fachowej. Nawet jeśli brzmi to dość abstrakcyjnie i zabawnie – może okazać się, że odkryjesz w sobie nowe umiejętności i pasje. Zresztą nawet nieudolnie wydziergany dla malucha sweterek przyniesie ci wielką frajdę, a dla dziecka kiedyś będzie wzruszającą pamiątką. Może też być i tak, że biżuteria produkowana przez ciebie z filcu i metalu czy piórek okaże się hitem wśród koleżanek? Mało tego, możesz przecież narobić na zapas prezentów dla rodziny – i nie tylko – na Boże Narodzenie, urodziny, imieniny czy bez okazji. Mina bliskich przy ich rozpakowywaniu– bezcenna!

Ciąża w domu: zdjęcia w ciąży

Ciąża to świetny czas na poukładanie, posortowanie i poopisywanie zdjęć, które piętrzą się luzem w kartonach czy na płytach. Mogą to być oczywiście zarówno tradycyjne albumy, jak i te komputerowe. Warto, by zdjęcia, na których uwieczniłaś przecież najpiękniejsze, najcenniejsze chwile życia, znalazły właściwe sobie miejsca. W tę pracę – szczególnie opisywanie fotografii – warto zaangażować partnera, który zapewne zapamiętał zupełnie inne szczegóły niż ty. Po narodzeniu malucha kolekcja fotografii co najmniej zdziesięciokrotni swą objętość, toteż warto właśnie teraz zająć się tym, co masz, by później nie odeszło w niepamięć

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza