Ciąża a życie towarzyskie: ciąża aktywna towarzysko

2015-11-17 12:23

Ciąża i życie towarzyskie nie muszą się wykluczać. Czujesz, że odkąd zaszłaś w ciążę, rodzina i koleżanki traktują cię inaczej? Nie pozwól na to! Nawet z brzuszkiem możesz się bawić, pracować i udzielać towarzysko. Poznaj 3 sposoby, by w ciąży dalej być aktywną. 

ciąża a życie towarzyskie, przyjaźń
Autor: thinkstockphotos.com Boisz się, że ciąża oznacza koniec życia towarzyskiego? Udowodnij przyjaciółkom, że nie chcesz rozmawiać tylko o ciążowych dolegliwościach i możesz się dobrze bawić nawet z dużym brzuszkiem.

Spis treści

  1. Ciąża a życie towarzyskie: ciąża to nie choroba
  2. Ciąża a życie towarzyskie: spotkania z przyjaciółmi
  3. Ciąża a życie towarzyskie: koniec z pracą?

Kobieta w ciąży w każdym społeczeństwie traktowana jest w sposób wyjątkowy. Ludzie ustępują jej miejsca w autobusie, przepuszczają w kolejce... Jednak życzliwość to jedno, a traktowanie ciężarnej jak osoby chorej – to zupełnie coś innego! Pewnie sama zaobserwowałaś w swoim otoczeniu takie zachowania. Czy twoja mama załamuje ręce, kiedy słyszy, że wybierasz się na zakupy, bo „przecież się zmęczysz”? Twoje koleżanki nie zapraszają cię na imprezę, „bo i tak nie będziesz mogła się napić wina”? To właśnie odrzucenie. Często tak właśnie się dzieje, a przecież ciąża i życie towarzyskie mogą iść w parze. Nie daj się wykluczyć z życia towarzyskiego ani z rodzinnych imprez, nie pozwól też, aby w pracy traktowano cię inaczej tylko dlatego, że zaszłaś w ciążę. Podpowiadamy 3 sposoby, by w ciąży dalej być aktywną!

Ciąża a życie towarzyskie: ciąża to nie choroba

Dla wielu kobiet początek ciąży jest trudny: mdłości, wahania nastrojów... Jednak jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, złe samopoczucie mija już po 1 trymestrze. Wtedy kobieta zwykle nie tylko nie czuje się źle, ale nabiera niespotykanej energii! Tymczasem mąż i rodzina mają ochotę zamknąć cię w czterech ścianach. Warto im wytłumaczyć, że ciąża to nie choroba i że możesz normalnie w niej funkcjonować. Nie powinnaś mieć trudności z rozmową, bo to twoi bliscy, którzy cię kochają i pragną twojego dobra. Wyjaśnij przestraszonej mamie, że dbasz o siebie i dziecko, i nigdy nie naraziłabyś go na niewygodę czy niebezpieczeństwo. Ale to właśnie dla jego dobra musisz być aktywna i żyć normalnie. Jak pogodzić ciążę i życie towarzyskie? Umów się ze szwagierką na plotki i wyjaśnij jej, że godziny, które kiedyś spędzałyście w centrum handlowym, były dla ciebie przyjemnością i odskocznią od codzienności, dlatego nie chcesz z nich rezygnować. Podrzuć też mężowi kilka artykułów z „M jak Mama” mówiących o ćwiczeniach w ciąży, które przygotują cię do rodzenia, zbawiennym wpływie aktywności fizycznej na przebieg porodu i kondycję młodej mamy. Niech to będzie dla niego argument, by nie rezygnować ze wspólnych wypraw rowerowych czy spacerów po lesie.

>> Jak w ciąży utrzymać przyjaźń z bezdzietną przyjaciółką?

Ciąża a życie towarzyskie: spotkania z przyjaciółmi

Z powodu ciąży rozpadło się już wiele przyjaźni. Dotyczy to zazwyczaj sytuacji, gdy grono znajomych stanowią osoby samotne lub żyjące w związkach, ale bez dzieci. Pojawienie się nagle w towarzystwie kobiety z brzuszkiem wprowadza zmianę panujących dotąd reguł. Po pierwsze, w waszych rozmowach pojawia się nowy wątek – ciąża i dziecko – na którego temat większość twoich przyjaciół niewiele ma do powiedzenia. Po drugie, dotychczasowe imprezy, pełne muzyki, papierosów i alkoholu przestają do ciebie pasować. Ponieważ jednak większość towarzystwa nie chce z nich rezygnować, po prostu przestają cię zapraszać. Wiele forumowiczek skarży się, że od czasu, gdy powiedziały koleżankom o ciąży, ich stosunek zmienił się radykalnie. Ciąża a życie towarzyskie - życie weryfikuje przyjaciół?

Odkąd zaszłam w ciążę, część znajomych założyła, że ze względu na mnie będą wpadać do nas, a nie umawiać się na mieście – pisze Myszaj na forum MjakMama24.pl – A ta druga część przyjaciół? Po prostu zniknęła z pola mojego widzenia. Warto porozmawiać ze znajomymi na ten temat i powiedzieć im o swoich odczuciach i oczekiwaniach. Wytłumacz im, że nadal możesz i chcesz się z nimi przyjaźnić oraz wspólnie bawić. Przecież teraz w miejscach publicznych obowiązuje zakaz palenia, a zamiast piwa możesz pić sok. Porozmawiaj też z przyjaciółmi o kompromisach – może czasem zamiast iść do głośnego, zatłoczonego klubu, umówicie się do kina? Ze swojej strony obiecaj im, że nie będziesz ich zanudzać rozmowami o porannych mdłościach. Prawdziwi przyjaciele zrozumieją.

Może to banalne, ale teraz wiem, na kogo możemy liczyć. Taka lekcja była mi potrzebna, żeby docenić te osoby, które zawsze są przy mnie – pisze Myszaj. A na zachętę spróbuj zorganizować dla najbliższych koleżanek baby shower. To popularne w krajach anglosaskich ciążowe przyjęcie, na którym przyszła mama świętuje fakt zajścia w ciążę. Zrób taką imprezę i pokaż dziewczynom, że potrafisz się bawić nawet z dużym brzuszkiem, przy bezalkoholowych drinkach!

>> Prawa i przywileje kobiet w ciąży - jakie prawa ma ciężarna w pracy?

Ciąża a życie towarzyskie: koniec z pracą?

Pojęcie ciąża a życie towarzyskie może również dotyczyć pracy. Takie wykluczenie podczas ciąży jest bardzo często odczuwane. Wiele się o tym mówi, dlatego nic dziwnego, że część kobiet boi się przyznać szefowi do tego, że oczekuje dziecka.

Wieść o ciąży zaskoczyła mnie – pisze na forum Anaja, zastanawiając się, kiedy powiedzieć w pracy o dziecku. – Znam swoje prawa i wiem, że pracodawca nie może mnie zwolnić ani dyskryminować, jednak boję się zgrzytu. Zamierzam pracować tak długo, jak będę mogła, bo ciąża mi w tym nie przeszkadza. Zastanawiam się jednak, jak szef na to zareaguje. Pewnie będą foch, kwas i niezadowolenie. Ponadto miałam prosić o podwyżkę, której pewnie już nie dostanę, bo nie będzie im się opłacać. Co będzie, jak wrócę? Przeniosą mnie do innego działu, bo osoba zastępująca mnie okaże się lepsza?

Lęk forumowiczki łatwo zrozumieć. Znane są przypadki, gdy kobieta, mimo swego stanu, chce pracować normalnie, ale nie może tego robić z powodu decyzji szefa, który zmusza ją do pójścia na zwolnienie lub wcześniejszy urlop macierzyński (po ostatnich zmianach ustawodawczych jest to możliwe: maksymalna długość urlopu macierzyńskiego przed porodem wynosi 6 tygodni). Dla pracodawcy jest to szansa na szybsze przyjęcie na jej stanowisko nowego, bardziej „pewnego” pracownika. To jednak przejaw nie tylko wykluczenia, ale wręcz dyskryminacji. To, że oczekujesz dziecka, nie oznacza, że jesteś gorszym pracownikiem. A to, że teraz częściej niż dawniej bierzesz zwolnienie lub że możesz pracować krócej (może tak być, gdy np. pracujesz przy komputerze), gwarantuje ci polskie prawo.

>> Dołącz do dyskusji o życiu towarzyskim w ciąży na forum Mjakmama24.pl

Nie pozwól też, by ze względu na twój stan omijały cię ciekawsze zadania czy awanse, zwłaszcza jeśli pracujesz na swoją pozycję w firmie od kilku lat. Przecież ciąża nie odebrała ci umiejętności – możesz więc nadal się ubiegać o nowe projekty, a także prosić o podwyżkę. Próbuj negocjować ze swoim pracodawcą, pokazując, że zależy ci na losie firmy, ale również na własnym zdrowiu. Pamiętaj, że masz prawo do częstszych przerw w pracy, do zwolnień w związku z wizytą u lekarza. Obowiązkiem pracodawcy jest natomiast zapewnienie ci bezpieczeństwa w pracy oraz dostosowanie zadań do twojego stanu zdrowia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza