Kawa w ciąży - czy można pić kawę w ciąży?

2019-08-13 15:27

Kawa w ciąży jest dozwolona, ale w ograniczonych ilościach. To głównie przez zawartą w niej kofeinę. Ciąża to czas zmiany pewnych nawyków i przyzwyczajeń. Może wykorzystasz ten czas, aby zmniejszyć liczbę wypijanych codziennie małych czarnych?

picie kawy w ciazy
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Picie kawy w ciąży wzmaga dolegliwości
  2. Dlaczego nadmiar kawy w ciąży szkodzi?
  3. Napoje w ciąży - czego trzeba unikać w ciąży?

Kawa w ciąży jest dozwolona, chociaż kiedyś zakazywano jej picia. Wszystko przez kofeinę, której nadmiar nie jest zdrowy nawet dla kobiety, która nie oczekuje dziecka.

Natura jednak sama dba o to, aby chronić dziecko przed szkodliwymi substancjami. To niewiarygodne, ale nawet największe miłośniczki kawy, w czasie ciąży mniej chętnie sięgają po filiżankę z małą czarną. Tak jakby ich organizm sam się wzbraniał przed tym, co może mu zaszkodzić.

Sporo w tym racji. Wiele badań naukowych wykazało, że nadużywanie kawy w ciąży może być szkodliwe dla dziecka. Co to znaczy "nadużywanie"?

Według ekspertów maksymalna dzienna dawka kofeiny powinna wynosić 200 mg.

W praktyce oznacza to, że przyszła mama może wypić dwie, trzy słabe kawy dziennie. Ale wtedy powinna zrezygnować z innych napojów (tj. herbata, cola) oraz produktów (tj. czekolada), które również zawierają kofeinę. 

Picie kawy w ciąży wzmaga dolegliwości

Chociaż kawa wypijana w rozsądnych ilościach nie zrobi krzywdy ani mamie, ani jej nienarodzonemu dziecku, warto pamiętać, że może nasilać typowe dolegliwości ciążowe, związane z układem pokarmowym. 

Wypicie już jednej filiżanki kawy może:

  • zaburzyć sen;
  • spotęgować zgagę;
  • zmuszać przyszłą mamę do jeszcze częstszych wizyt w toalecie (jest moczopędna);
  • osłabić jej organizm - wiadomo bowiem, że kofeina wypłukuje z organizmu wapń i magnez oraz zakłóca prawidłowe wchłanianie żelaza.

Dlatego w okresie ciąży warto postawić na kawę bezkofeinowąkawę zbożową albo zieloną herbatę. Ale również w ograniczonych ilościach.

Czytaj: Dieta w ciąży, czyli odżywianie ciężarnej pod lupą

Kawa w ciąży. Zakazana czy nie?

Dlaczego nadmiar kawy w ciąży szkodzi?

Kawa zawiera kofeinę, która ma działanie pobudzające - oddziałuje zarówno na przyszła mamę, jak i na dziecko. Efekt? Ciężarna po kawie może mieć problem z odpoczynkiem i nocnym snem, także z uwagi na częstsze wizyty w toalecie, bo kawa jest moczopędna.

Natomiast dziecko w łonie matki może być niepotrzebnie pobudzone (co wpływa na jego rozwój) i niedostatecznie odżywione. Według najnowszej obserwacji szwedzkich naukowców (opublikowanych w "BMC Medicine") picie kawy w ciąży i zawarta w niej kofeina może zaburzać przepływ substancji odżywczych przez łożysko i w rezultacie prowadzić do tego, że maleństwo rodzi się z niską wagą urodzeniową.

Tak przynajmniej wynika z dużego badania - obserwacji danych prawie 60 tysięcy Norweżek, które rodziły w ciągu ostatnich 10 lat.

Czytaj: Zielona kawa. Czy niepaloną kawę można pić w ciąży?

Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno ci jeść

Napoje w ciąży - czego trzeba unikać w ciąży?

Jest kilka napojów, których powinnaś unikać w ciąży. Na pewno należą do nich tzw. napoje energetyzujące. Nie tylko ze względu na dużą zawartość kofeiny, ale i taurynę - aminokwas, który oddziałuje na produkcję hormonów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu i pobudza przemianę materii.

Poza tym unikaj napojów typu light, czyli dosładzanych słodzikami, tj. aspartam. Są mocne podstawy, by przypuszczać, że aspartam szkodzi dziecku, choć nie prowadzono badań w tym kierunku (nie można przeprowadzać takich badań z udziałem ciężarnych).

Czytaj: Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

Kawa w ciąży, czekolada, alkohol, papierosy. Skutki używek w ciąży

TEST: Czy dobrze odżywiasz się w ciąży?

Pytanie 1 z 9
SZYKUJESZ SOBIE JEDZENIE DO PRACY. CO WKŁADASZ DO PUDEŁKA?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza