Dolegliwości po ciąży – problemy z wypróżnianiem

2013-03-20 15:01

Problemy z wypróżnianiem po ciąży to dolegliwość, która dotyczy prawie wszystkich kobiet. Z reguły pierwsze wypróżnienie po porodzie jest bolesne. Często występują  zaparcia, a do tego pojawia się strach przed pęknięciem szwów na kroczu. Radzimy jak złagodzić toaletowe trudności poporodowe.

zaparcia
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Dolegliwości po ciąży - zaparcia
  2. Dolegliwości po ciąży – bolesne wypróżnianie
  3. Dolegliowści po ciąży  – hemoroidy
  4. Dolegliwości po cesarskim cięciu – bóle przy wypróżnieniu

Dolegliwości po ciąży - zaparcia

Dolegliwości po ciąży - zaparcia
Po porodzie ważne jest regularne wypróżnianie, a pomaga w tym dieta bogata w błonnik. Jego źródła to: owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, otręby, kasze i makarony z grubego przemiału. Trzeba też pić 2–3 litry wody dziennie. I ćwiczyć mięśnie dna miednicy.
Dolegliwości po ciąży – bolesne wypróżnianie
Pierwsze wypróżnienia są trudne, ale niebolesne. Problem wynika z tego, że mięśnie umożliwiające parcie na stolec są rozciągnięte, a jelita puste. Ale nie można z tym zwlekać. Trzeba jak najszybciej przywrócić właściwą pracę jelit, bo przyspiesza to zwijanie się macicy, zapobiega zastojom żylnym i zaparciom. Parcie podczas wypróżnienia nie spowoduje rozejścia się szwów na kroczu – to jest niemożliwe!
Dolegliowści po ciąży  – hemoroidy
Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są efektem długotrwałego i silnego parcia. Na szczęście, jest to zmiana odwracalna – zwykle hemoroidy ustępują w ciągu kilku tygodni po porodzie. W złagodzeniu bólu wywołanego przez hemoroidy pomogą maści i czopki dostępne bez recepty, np. Proktosanol, Posterisan. Ulgę przynoszą też zimne kompresy. Warto zadbać o dietę zapobiegającą zaparciom. Jeśli po dwóch miesiącach hemoroidy nie ustąpią – trzeba zgłosić się do lekarza.
Dolegliwości po cesarskim cięciu – bóle przy wypróżnieniu
Jeśli miałaś cesarkę, źródłem kłopotów toaletowych nie jest poranione krocze. Przez pierwsze godziny będziesz miała założony cewnik w pęcherzu moczowym, który zostanie usunięty w ciągu 24 godzin od porodu. Po jego wyjęciu postaraj się jak najszybciej samodzielnie zrobić siusiu – może to być utrudnione, gdy miałaś znieczulenie ogólne, bo przez jakiś czas zakłócony jest przepływ informacji między pęcherzem a mózgiem. Jeżeli nie uda ci się w ciągu kilkunastu godzin, ponownie zostanie ci założony cewnik. Przecięte mięśnie brzucha mogą boleć podczas parcia przy wypróżnianiu – spróbuj wtedy lekko przyciskać do brzucha małą, miękką poduszkę

Po porodzie ważne jest regularne wypróżnianie, a pomaga w tym dieta bogata w błonnik. Jego źródła to: owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, otręby, kasze i makarony z grubego przemiału. Trzeba też pić 2–3 litry wody dziennie. I ćwiczyć mięśnie dna miednicy.

Dolegliwości po ciąży – bolesne wypróżnianie

Pierwsze wypróżnienia są trudne, ale niebolesne. Mimo to jest to jedna z najmniej przyjemnych ciążowych dolegliwości. Problem wynika z tego, że mięśnie umożliwiające parcie na stolec są rozciągnięte, a jelita puste. Ale nie można z tym zwlekać. Trzeba jak najszybciej przywrócić właściwą pracę jelit, bo przyspiesza to zwijanie się macicy, zapobiega zastojom żylnym i zaparciom. Parcie podczas wypróżnienia nie spowoduje rozejścia się szwów na kroczu – to jest niemożliwe!

Dolegliowści po ciąży  – hemoroidy

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są efektem długotrwałego i silnego parcia. To bardzo popularna dolegliwość po ciąży. Na szczęście, jest to zmiana odwracalna – zwykle hemoroidy ustępują w ciągu kilku tygodni po porodzie. W złagodzeniu bólu wywołanego przez hemoroidy pomogą maści i czopki dostępne bez recepty, np. Proktosanol, Posterisan. Ulgę przynoszą też zimne kompresy. Warto zadbać o dietę zapobiegającą zaparciom. Jeśli po dwóch miesiącach hemoroidy nie ustąpią – trzeba zgłosić się do lekarza.

Dobrze wiedzieć

Dolegliwości po cesarskim cięciu – bóle przy wypróżnieniu

Jeśli miałaś cesarkę, źródłem kłopotów toaletowych nie jest poranione krocze. Przez pierwsze godziny będziesz miała założony cewnik w pęcherzu moczowym, który zostanie usunięty w ciągu 24 godzin od porodu. Po jego wyjęciu postaraj się jak najszybciej samodzielnie zrobić siusiu – może to być utrudnione, gdy miałaś znieczulenie ogólne, bo przez jakiś czas zakłócony jest przepływ informacji między pęcherzem a mózgiem. Jeżeli nie uda ci się w ciągu kilkunastu godzin, ponownie zostanie ci założony cewnik. Przecięte mięśnie brzucha mogą boleć podczas parcia przy wypróżnianiu – spróbuj wtedy lekko przyciskać do brzucha małą, miękką poduszkę.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza