Dolegliwości w ciąży: jak sobie z nimi radzić w trzecim trymestrze?

2013-08-05 11:40

Podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży, kobieta narażona jest na najsilniejsze dolegliwości. Jak poradzić sobie z dolegliwościami w ciąży? Nasilające bóle mogą spowodować osłabienie psychiczne i fizyczne.

porod lek
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Trzeci trymetr ciąży i niepokojące myśli – strach przed porodem to też DOLEGLIWOŚĆ CIĄŻOWA
  2. DOLEGLIWOŚCI W CIĄŻY: jak poradzić sobie ze strachem przed porodem w trzecim trymetrze?
  3. DOLEGLIWOŚCI w ciąży: zmęczenie w trzecim trymetrze ciąży

III trymetrze i niepokojące myśli w ciąży – strach przed porodem
W III trymestrze będziesz coraz częściej myśleć o porodzie. Raz mogą to być myśli bardzo optymistyczne, innym razem możesz się czuć przerażona czekającym cię porodem i macierzyństwem. Przede wszystkim nie słuchaj wiejących grozą opowieści porodowych. My, kobiety, lubimy czasem koloryzować, by pokazać innym, jak bardzo jesteśmy dzielne. Pamiętaj, że każdy poród jest inny i zamiast się zamartwiać, myśl o dziecku. Oprócz tych dolegliwości  najtrudniejsze jest teraz dla ciebie czekanie. Znosisz jakoś brak snu, dzielnie dźwigasz duży brzuch, ale każdy dzień dłuży ci się niemiłosiernie . Tuż przed narodzinami dziecka to się zmieni, bo może pojawić się u ciebie tzw. instynkt wicia gniazda. Będziesz się krzątać, stwarzać przestrzeń dla dziecka. To zdrowy, naturalny objaw.
Jak poradzić sobie ze strachem przed porodem w III trymetrze?
1. Zapisz się do szkoły rodzenia (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś), wybierz szpital, w którym chcesz
rodzić, zapytaj, jakie panują tam zwyczaje. Wszystko to pozwoli ci oswoić nieco lęk przed porodem.
2. Zrób sobie pisemny plan spraw do załatwienia – to bardzo skróci czas oczekiwania: wizyty u lekarza, badania, kompletowaniem wyprawki dla noworodka, urządzanie pokoju dziecięcego itd.
3. Kobiety w III trymestrze ciąży mają niezwykle wyostrzone zmysły. Wykorzystaj ten czas! Częściej wychodź na spacery, spotykaj się z przyjaciółmi, delektuj się sztuką.
4. Seks? Jak najbardziej! W III trymestrze najlepsza jest pozycja boczna (partner leży przodem do twoich pleców). Głęboka penetracja jest niewskazana, bo szyjka macicy jest już mocno przekrwiona.
Zmęczenie w III trymetrze ciąży
Okres ciąży to dla kobiety czas wielu zmian. Zmienia się jej ciało, gospodarka hormonalna organizmu, inaczej odczuwa emocje, zmienia się jej perspektywa na najbliższe miesiące, a nawet
lata. Zwłaszcza przed pierwszym dzieckiem ta nieznana jeszcze rzeczywistość może budzić obawy. To naturalne, że czujesz niepokój, czy ciąża będzie przebiegała prawidłowo, czy maluszek
urodzi się zdrowy, czy będziesz mogła wrócić do pracy, czy będziesz dobrą mamą. Warto, żebyś posłuchała swoich myśli i tego, czego tak naprawdę się obawiasz. Czasem uciekamy od trudnych, lękowych sytuacji, ale taka strategia nie pozwala skutecznie stawić im czoła. Warto też, żebyś mogła ukoić samą siebie w chwilach niepokoju i dodawać sobie otuchy, zamiast straszyć. Powiedz sobie, że wszystko dobrze się ułoży, że masz przecież wsparcie i pomoc i że na pewno sobie ze wszystkim świetnie poradzisz. Takie myśli dodają wiary w siebie i sił.

Trzeci trymestr ciąży: walczysz z niepokojem, bezsennością, często bólem kręgosłupa, brzucha i innymi dolegliwościami ciąży. Doradzamy co zrobić, by przetrwać ten najtrudniejszy okres ciąży.

Trzeci trymetr ciąży i niepokojące myśli – strach przed porodem to też DOLEGLIWOŚĆ CIĄŻOWA

W trzecim trymestrze będziesz coraz częściej myśleć o porodzie. Raz mogą to być myśli bardzo optymistyczne, innym razem możesz się czuć przerażona czekającym cię porodem i macierzyństwem. Przede wszystkim nie słuchaj wiejących grozą opowieści porodowych. My, kobiety, lubimy czasem koloryzować, by pokazać innym, jak bardzo jesteśmy dzielne. Pamiętaj, że każdy poród jest inny i zamiast się zamartwiać, myśl o dziecku. Oprócz tych dolegliwości ciążowych najtrudniejsze jest teraz dla ciebie czekanie. Znosisz jakoś brak snu, dzielnie dźwigasz duży brzuch, ale każdy dzień dłuży ci się niemiłosiernie. Tuż przed narodzinami dziecka to się zmieni, bo może pojawić się u ciebie tzw. instynkt wicia gniazda. Będziesz się krzątać, stwarzać przestrzeń dla dziecka. To zdrowy, naturalny objaw.

DOLEGLIWOŚCI W CIĄŻY: jak poradzić sobie ze strachem przed porodem w trzecim trymetrze?

1. Zapisz się do szkoły rodzenia (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś), wybierz szpital, w którym chcesz rodzić, zapytaj, jakie panują tam zwyczaje. Wszystko to pozwoli ci oswoić nieco lęk przed porodem.

2. Zrób sobie pisemny plan spraw do załatwienia – to bardzo skróci czas oczekiwania: wizyty u lekarza, badania, kompletowaniem wyprawki dla noworodka, urządzanie pokoju dziecięcego itd.

3. Kobiety w trzecim trymestrze ciąży mają niezwykle wyostrzone zmysły. Wykorzystaj ten czas! Częściej wychodź na spacery, spotykaj się z przyjaciółmi, delektuj się sztuką.

4. Seks? Jak najbardziej! W trzecim trymestrze najlepsza jest pozycja boczna (partner leży przodem do twoich pleców). Głęboka penetracja jest niewskazana, bo szyjka macicy jest już mocno przekrwiona.

DOLEGLIWOŚCI w ciąży: zmęczenie w trzecim trymetrze ciąży

Okres ciąży to dla kobiety czas wielu zmian. Zmienia się jej ciało, gospodarka hormonalna organizmu, inaczej odczuwa emocje, zmienia się jej perspektywa na najbliższe miesiące, a nawet lata. Zwłaszcza przed pierwszym dzieckiem ta nieznana jeszcze rzeczywistość może budzić obawy. To naturalne, że czujesz niepokój, czy ciąża będzie przebiegała prawidłowo, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy będziesz mogła wrócić do pracy, czy będziesz dobrą mamą. Warto, żebyś posłuchała swoich myśli i tego, czego tak naprawdę się obawiasz. Czasem uciekamy od trudnych, lękowych sytuacji, ale taka strategia nie pozwala skutecznie stawić im czoła. Warto też, żebyś mogła ukoić samą siebie w chwilach niepokoju i dodawać sobie otuchy, zamiast straszyć. Powiedz sobie, że wszystko dobrze się ułoży, że masz przecież wsparcie i pomoc i że na pewno sobie ze wszystkim świetnie poradzisz. Takie myśli dodają wiary w siebie i sił.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza