E-papieros w ciąży: czy przyszła mama może palić e-papierosy?

2021-09-02 15:14

E-papierosy stały się w ostatnich latach bardzo popularne wśród osób, które walczą z nałogiem nikotynowym. Zyskały sławę znacznie zdrowszych niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale czy oznacza to, że przyszła mama może palić e-papierosy? Czy e-papieros w ciąży to dobry pomysł?

e-papieros w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com E-papieros w ciąży dostarcza palącej osobie nikotyny.

E-papierosy w ciąży - to temat budzący wątpliwości. Mówi się, że e-papierosy są nie tylko pomocą dla osób, które chcą zerwać z paleniem papierosów tradycyjnych, ale stanowią również alternatywę dla tych, którzy z paleniem tak do końca zerwać nie chcą - poszukują za to jego zdrowszej wersji. Czy tak jest w przypadku przyszłych mam? 

W 2013 roku Główny Inspektorat Sanitarny i warszawskie Centrum Onkologii - Instytut przeprowadziły badania, z których wynika, że e-papierosy pali w Polsce od 600 do 900 tysięcy osób. Wśród nich są też kobiety, planujące zostać mamami. Czy korzystanie z e-papierosa w ciąży może mieć negatywne następstwa i na czym polega działanie e-papierosów?

Spis treści

  1. Czym jest e-papieros?
  2. Czy e-papieros w ciąży różni się od palenia papierosa?
  3. Czy e-papieros w ciąży może być groźny dla płodu?
M jak mama: Konsekwencje palenia papierosów w ciąży

Czym jest e-papieros?

"E" umieszczone w nazwie tego rodzaju produktów oznacza, że są to urządzenia elektroniczne - w środku umieszcza się wkład, czyli liquid - który zostaje podgrzany i zamienia się w parę, którą użytkownik może wdychać i wydychać. E-papierosy są mniej szkodliwą dla zdrowia wersją tradycyjnych papierosów. Przede wszystkim, nie zawierają substancji rakotwórczych i toksycznych.

W ich skład wchodzi woda, gliceryna, nikotyna, substancja smakowa i glikol propylenowy. Ten ostatni, w przeciwieństwie do glikolu etylenowego, ma nie wywoływać żadnych skutków ubocznych. Co więcej, osoby, które przebywają w towarzystwie kogoś, kto pali e-papierosa, nie są narażone na bierne palenie.

Dzięki e-papierosom ci, którzy do tej pory byli nałogowymi palaczami ich tradycyjnych odpowiedników, mogą nadal cieszyć się "zaciąganiem" papierosa, mają ręce zajęte trzymaniem urządzenia. Palenie e-papierosów wywołuje też znacznie mniej negatywnych reakcji ze strony innych osób.

Czy e-papieros w ciąży różni się od palenia papierosa?

- E-palenie jest zdecydowanie zdrowsze niż palenie papierosów. Przede wszystkim, w tradycyjnych papierosach, oprócz nikotyny, znajdują się też substancje smołowate. Mają one działanie rakotwórcze, są silnie miażdżycorodne. E-papieros ich nie ma, choć znajduje się w nim nikotyna.

Tego typu urządzenie jest przeznaczone dla osób uzależnionych od palenia. Także behawioralnie, czyli takich, które nie wyobrażają sobie, że pijąc kawę czy jedząc deser, nie będą jednocześnie palić - wyjaśnia dr Barbara Jerschina, internista z Centrum Medycznego LUX MED.

Czytaj: Dowiedz się również, w jaki sposób zerwać z nałogiem w ciąży>>

Wino i papierosy zanim dowiedziałaś się o ciąży - czy mogłaś zaszkodzić dziecku?

Czy e-papieros w ciąży może być groźny dla płodu?

Główne wątpliwości co do tego, czy e-papieros w ciąży to dobry pomysł budzi fakt, że w liquidach znajduje się nikotyna. Jej działanie może uszkodzić rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu, narządy, na które działa, nie otrzymują właściwej dawki substancji odżywczych i tlenu.

Ponadto, nikotyna jest substancją silnie uzależniającą, więc bardzo prawdopodobne jest, że mama paląca w ciąży będzie to robiła również później. Warto jednak dodać, że na rynku dostępne są również e-papierosy, które nie zawierają nikotyny.

Obecnie trudno z całą pewnością określić, czy e-papieros w ciąży może mieć negatywne działanie na matkę i jej dziecko. Produkty zostały wprowadzone do użytku stosunkowo niedawno, więc nie można jeszcze mówić o długofalowych skutkach spożywania papierosów elektronicznych przez przyszłe mamy.

Co więcej, w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju e-papierosy, więc poziom ich toksyczności nie zawsze jest taki sam. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli w e-papierosie, zamiast nikotyny, znajduje się olejek, nadal pozostaje on substancją chemiczną, która wpływa na działanie naszego organizmu. Dlatego też lekarze zazwyczaj, profilaktycznie, odradzają palenie e-papierosa w ciąży.

Pamiętajmy, że nie tylko palenie papierosów przez matkę działa na płód - jeśli jej partner pali, ona, a co za tym idzie, rozwijające się w jej brzuchu dziecko, staje się bierną palaczką i działają na nią wszystkie substancje toksyczne. Osoby planujące potomstwo - zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata - powinny więc pomyśleć o rzuceniu palenia jeszcze przed ciążą.

Nie jest wskazane stosowanie e-papierosa w ciąży i u kobiet, które karmią piersią. Z urządzenia nie powinny też korzystać osoby z chorobami serca, nadciśnieniem, uczulone na którykolwiek ze składników liquidu. Nie warto też sięgać po e-papierosa, nie będąc nałogowym palaczem. Ten wynalazek ma z założenia pomóc rzucić nałóg lub zmienić na mniej szkodliwy. Jeśli sięgnie po niego osoba, która wcześniej nie paliła, w łatwy sposób może się uzależnić od nikotyny.

Zobacz także: Czego nie wolno robić w 1. trymestrze ciąży?

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza