Lęk, zwątpienie, niepewność w ciąży. Masz kryzys emocjonalny? To normalne!

2022-01-13 9:24

Ciąża to cudowny czas oczekiwania na dziecko. Ale w ciągu tych dziewięciu miesięcy nie wszystkie dni upływają na marzeniach o dziecku i radosnych przygotowaniach. Mogą zdarzyć się chwile zwątpienia, możesz odczuwać lęk o zdrowie dziecka, mogą dopadaść cię wątpliwości czy poradzisz sobie w roli mamy. Na szczęście kryzysy emocjonalne w ciąży nie trwają długo, a gorszy nastrój można pokonać.

Obawy w ciąży
Autor: Getty Images Lęki i niepewności w ciąży są normalne! Jak sobie z nimi radzić?

Kryzys emocjonalny w ciąży przytrafia się przyszłej mamie przynajmniej raz. Patrzysz na rosnący brzuszek, robisz konieczne badania i z każdym dniem jesteś coraz bliżej rewolucji, która całkowicie zmieni twoje życie.

Nic dziwnego, że czasem dopadają cię wątpliwości i lęki. Jednak w ciąży, jak nigdy dotychczas, ważne jest, żebyś była spokojna i radosna. Warto więc szybko i skutecznie pokonać kryzys.

miesięcznik "M jak mama"

Spis treści

  1. Typowe lęki w ciąży: czy jest zdrowe?
  2. Wątpliwości w ciąży: jak ja wyglądam! Czy wrócę do dawnej formy?
  3. Lęki w ciąży: czujesz się jak w pułapce
  4. Nie dam rady!
M jak mama: Skąd biorą się wahania nastrojów w ciąży?

Typowe lęki w ciąży: czy jest zdrowe?

Nawet oscarowy scenarzysta nie ma tak bogatej wyobraźni jak kobieta w ciąży. Jeśli skupiasz się na tym, jakie oczy będzie miało twoje dziecko, świetnie się bawisz.

Ale czasem wyobraźnia zaczyna szaleć i nagle nie możesz opędzić się od powracających natrętnie myśli o uszkodzeniach, chorobach i niebezpieczeństwach, które czyhają na twoje maleństwo. Panikujesz.

  • Nasz sposób: nie wahaj się i idź z wątpliwościami do lekarza. Tylko on dzięki USG i innym badaniom może przekonać cię, że z twoim maluszkiem wszystko w porządku. Zanim jednak skontaktujesz się z ginekologiem prowadzącym ciążę, zadzwoń do przyjaciółki i postaraj się uwierzyć jej słowom: ogromna większość dzieciaków rodzi się całkowicie zdrowa. Twój też taki będzie!

Dowiedz się: Obawy w ciaży. Jakie jest ryzyko poronienia i innych powikłań?

Wątpliwości w ciąży: jak ja wyglądam! Czy wrócę do dawnej formy?

Akceptujesz fakt, że ciąża wiąże się z dodatkowymi kilogramami. Głaszczesz rosnący brzuch, nie przeraża cię stawanie na wadze w gabinecie ginekologa. Czujesz się świetnie nawet wtedy, gdy musisz założyć spodnie z wielką gumą w talii. Ale przychodzi dzień, kiedy spotykasz koleżankę, która od pół roku ćwiczy z prywatnym trenerem. Nagle twój dobry humor pryska.

Czujesz się jak spuchnięty, ociężały hipopotam i zaczynasz się zastanawiać, czy jeszcze kiedykolwiek poczujesz się seksownie...

  • Nasz sposób: weź pod uwagę, że teraz nie jesteś zwykłą kobietą. Jesteś superkobietą, której organizm jest domem dla małego człowieka. Ale on za jakiś czas się wyprowadzi, a ty dzięki ćwiczeniom sprawisz, że brzuch stanie się płaski. A tymczasem skup się na pozytywnych stronach ciąży: zauważ, że twoje włosy są bardziej lśniące niż zwykle, twarz promienieje, a biust przyciąga spojrzenia mężczyzn. Doceń to!

Dowiedz się: Powrót do formy po porodzie - jak przebiega?

Lęki w ciąży: czujesz się jak w pułapce

Czujesz, że zostałaś całkowicie zablokowana, bo chwilowo niewiele możesz… Nie napijesz się wina, nie pobiegasz, nie polecisz z przyjaciółką do Barcelony, bo nie wpuszczą cię na pokład samolotu. A szef zamiast rozmawiać z tobą o nowym projekcie, dopytuje, jakie imię wybrałaś dla potomka.

Masz wrażenie, że teraz całkowicie określa cię ciąża. A co z tobą?!

  • Nasz sposób: przyznaj się, jak często biegałaś, zanim zaszłaś w ciążę? Lub raczej: jak często mówiłaś, że zaczniesz od poniedziałku? No właśnie. To, co wydaje ci się teraz niedostępne, jest jeszcze bardziej atrakcyjne. I będzie dostępne dla ciebie, ale za chwilę. Teraz daj sobie czas na ciążę. Potraktuj to jako szczególny etap w życiu, taki sam jak np. studia. Pamiętaj, że za chwilę urodzisz, za pół roku będziesz mogła wrócić do pracy, a za rok smyk będzie mógł spokojnie zostać na weekend z babcią. A ty wrócisz do dawnych przyzwyczajeń, bogatsza o cudowną, maleńką osobę.

Przeczytaj: 12 sposobów, by praca w ciąży nie była katorgą

Nie dam rady!

Do czasu, kiedy malec siedzi sobie spokojnie w brzuchu, bycie jego mamą nie wymaga wiele zachodu. Ale kiedy się urodzi, będziesz musiała stać się ekspertem w dziedzinie przewijania, usypiania, karmienia.

Jak ukoisz krzyczącego malca, rozpoznasz kolkę, jak złagodzisz ból przy ząbkowaniu? Czy poradzisz sobie z tym wszystkim?

  • Nasz sposób: pamiętaj, że żadna matka nie dostaje przy porodzie instrukcji obsługi niemowlęcia, każda musi nauczyć się tego sama. Ale możesz korzystać z wiedzy pediatrów i psychologów. Masz pod ręką także bliskie kobiety, które pomogą ci być mamą dla twojego malca. Pamiętaj też, że nie ty jedna jesteś odpowiedzialna za dziecko – ono ma tatę, babcię, dziadka. Wszyscy bliscy ci ludzie będą ci towarzyszyć w stawaniu się dobrą mamą.

Sprawdź: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama się stresuje?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza