Masaż prenatalny – na czym polega masaż w ciąży?

2020-12-09 12:58

Masaż w ciąży pomaga usunąć stan napięcia, stres i uciążliwe dolegliwości. Masaż prenatalny, którego popularność z roku na rok rośnie zapewnia dobre samopoczucie i jest bezpieczny, o ile jest wykonywany przez specjalistę . Czym charakteryzuje się masaż prenatalny i czy mogą z niej korzystać wszystkie ciężarne?

Masaż prenatalny
Autor: thinkstockphotos.com Masaż prenatalny może zminimalizować lęki przed porodem.

Masaż prenatalny nie jest powszechnie stosowany, choć mówi się o nim ostatnio coraz więcej. W Polsce wciąż nie ma pełnej świadomości wśród przyszłych mam na temat tej formy relaksu, a i też lekarze rzadko kiedy podsuwają mamom pomysł na skorzystanie z tego typu zajęć. To duża szkoda, bo masaże prenatalne niosą za sobą wiele korzyści dla matki i dziecka. Która kobieta może sobie pozwolić na masaż w ciąży?

Spis treści

  1. Na czym polega masaż prenatalny?
  2. Jakie są zalety masażu prenatalnego?
  3. Jakie są przeciwwskazania do masażu prenatalnego?

Na czym polega masaż prenatalny?

Masaż prenatalny (ciążowy) to rodzaj masażu skierowanego do kobiet w ciąży – między 3. a 8. miesiącem ciąży. To najbezpieczniejszy i najbardziej stabilny okres w zdrowej ciąży, który można wykorzystać na stosowanie tej formy relaksu.

Masaż prenatalny ma działanie odprężające, ale i prozdrowotne. Od klasycznego masażu różni się między innymi inną pozycją ułożeniową (bezpieczną i komfortową) oraz stosowaną techniką. Ruchy w masażu prenatalnym są delikatne - nie stosuje się gwałtownych i silnych ruchów, które zakłóciłyby przebieg ciąży.

Masaż wykonywany jest przy użyciu bezpiecznych dla ciężarnych kosmetyków i może być urozmaicony techniką fizjoterapeutyczną, jeśli przyszła mama skarży się na pewne dolegliwości.

Czytaj również:  Floating: nowy sposób na stres w ciąży 

Masaż szyjki macicy to sposób na wywołanie porodu?

Masaż kręgosłupa, pleców dla kobiet w ciąży: jak prawidłowo wykonywać masaż?

Jakie są zalety masażu prenatalnego?

Jako forma relaksu, masaż to przede wszystkim odprężenie dla przyszłej mamy. Pomaga zdjąć napięcie zarówno emocjonalne, jak i przynieść ukojenie obolałemu ciału. Minimalizuje lęk matki, wpływa również na samopoczucie dziecka.

Masaż prenatalny ma również działanie prozdrowotne, jeśli wykonywany jest przez specjalistę. Zmniejsza obrzęki kończyn, przeciwdziała powstawaniu żylaków i rozstępów, poprawia wygląd skóry, reguluje ciśnienie. Ma ponadto pozytywny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Poprawia krążenie krwi, wpływa dobroczynnie na układ hormonalny, limfatyczny, oddechowy i wydalniczy.

Regularne masaże poprawiają kondycję mięśni i minimalizują przykre ciążowe dolegliwości jak np. bóle pleców czy nóg. Kobiety, które poddawały się masażom w ciąży, są również lepiej przygotowane do samego porodu. Masaż pogłębia u nich świadomość własnego ciała i pomaga łagodzić bóle porodowe.

Mamy szybciej wracają do formy po porodzie a ich ciało szybciej się regeneruje. Co ciekawe, masaże prenatalne można stosować również po ciąży, jako wsparcie w odzyskiwaniu formy sprzed ciąży.

Jakie są przeciwwskazania do masażu prenatalnego?

Poddanie się masażowi prenatalnemu nie powinno być tylko samodzielną decyzją przyszłej mamy. Warunkiem jest uzyskanie pozwolenia od ginekologa prowadzącego ciążę. Przeciwwskazaniami do wykonania masażu prenatalnego u kobiety są:

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza