Mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, oczyszczanie skóry w ciąży. Jakie zabiegi na twarz w ciąży są bezpieczne?

2017-01-12 12:51

Czy mikrodermabrazja w ciąży jest bezpieczna? Czy można stosowac w ciąży peeleng kawitacyjny? Warto korzystać z zabiegów na twarz w ciąży, gdyż cera przyszłych mam się zmienia i ma inne potrzeby niż dotąd. Wiele zabiegów jest bezpiecznych już od początku ciąży, a od drugiego trymestru można pozwolić sobie na zastosowanie szerszej gamy preparatów. Które zabiegi na twarz można stosować w ciąży?

Zabiegi kosmetyczne
Autor: thinkstockphotos.com Warto korzystać z bezpiecznych zabiegów kosmetycznych na twarz w ciąży.

Spis treści

  1. Mikrodermabrazja w ciąży
  2. Peeling kawitacyjny w ciąży
  3. Peelingi chemiczne w ciąży
  4. Oczyszczanie manualne skóry nie dla każdej przyszłej mamy
  5. Zabieg głęboko oczyszczający pory
  6. Masaż twarzy, szyi i dekoltu w ciąży
  7. Nawilżanie skóry
  8. Kwas hialuronowy w ciąży
  9. Zabiegi bezpieczne w ciąży
  10. Zabiegi, których należy unikać w ciąży
  11. Jonoforeza w ciąży
  12. Sonoforeza w ciąży
  13. Hydrabrazja w ciąży
  14. Oksybrazja w ciąży
  15. Infuzja tlenowa w ciąży
  16. Zabiegi zmniejszające opuchliznę pod oczami w ciąży
  17. Kuracja kwasem laktobionowym w ciąży
  18. Zabiegi obkurczające naczynka
  19. Zabiegi przeciwzmarszczkowe z retinolem
  20. Maski odżywcze
  21. Dotlenianie i detoksykacja

Niektóre gabinety oferują też zabiegi opracowane specjalnie z myślą o ciężarnych. W salonach, które nie mają propozycji dla przyszłych mam, można bezpiecznie korzystać z większości ogólnodostępnych zabiegów. Przy zabiegach bardziej intensywnych kosmetyczki mogą poprosić o zaświadczenie od ginekologa, że nie ma do nich przeciwwskazań. Są jednak i takie, z których lepiej teraz zrezygnować.

Mikrodermabrazja w ciąży

Mikrodermabrazja diamentowa określana jest także mianem mikropeelingu kontrolowanego. Polega na łagodnym i kontrolowanym ścieraniu naskórka, warstwa po warstwie, przy użyciu diamentowych głowic. Przeznaczona jest dla kobiet z cerą problemową, zanieczyszczoną. Oczyszcza z zaskórników, ułatwia przenikanie składników aktywnych. Choć w wielu gabinetach zabieg ten znajduje się na liście dozwolonych w czasie ciąży, zdania kosmetologów co do zasadności wykonywania mikrodermabrazji u kobiet oczekujących dziecka są podzielone.

Zwolennicy tego zabiegu twierdzą, że bezpiecznie usuwa niedoskonałości, jakie mogą się pojawić w tym okresie. Przeciwnicy – że skóra po zabiegu jest delikatniejsza, a więc bardziej narażona na typowe dla ciężarnych przebarwienia, jakie pojawiają się pod wpływem promieni UV.

Peeling kawitacyjny w ciąży

Ten zabieg usuwa ze skóry nadmiar sebum i martwe komórki naskórka. W jego trakcie kosmetyczka wodzi po twarzy specjalną szpatułką emitującą ultradźwięki. Choć jest on odpowiedni nawet dla wrażliwej skóry, to jednak ze względu na działanie ultradźwięków (których wpływ na płód podczas stosowania ich w takim zakresie nie został zbadany) nie może być wykonywany u kobiet spodziewających się dziecka.

 >> Przyczyny problemów z cerą w ciąży

>> Zabiegi antycellulitowe po ciąży

Peelingi chemiczne w ciąży

To zabiegi, w trakcie których na skórę aplikowana jest jedna lub kilka warstw kwasu (w zależności od rodzaju cery może to być kwas glikolowy, kojowy, czy migdałowy) – w celu wywołania kontrolowanego oparzenia. Kwasy stosowane podczas zabiegu zmniejszają warstwę rogową naskórka i zapobiegają tworzeniu się zaskórników. Zabieg nie jest polecany przyszłym mamom – przede wszystkim dlatego, że mogą się po nim pojawić przebarwienia. Ale nie jest to jedyny powód: po peelingach chemicznych zdarzają się też efekty uboczne, które wymagałyby zastosowania leczenia trudnego do przeprowadzenia podczas ciąży, a także zastosowania leków niewskazanych u kobiet ciężarnych.

Oczyszczanie manualne skóry nie dla każdej przyszłej mamy

To najpopularniejszy zabieg gabinetowy, ale nie powinny się na niego decydować te kobiety w ciąży, które mają cerę naczynkową. W trakcie zabiegu kosmetyczka najpierw usuwa makijaż, potem robi delikatny peeling, usuwający warstwę zrogowaciałego naskórka, a następnie na skórę przez kilkanaście minut działa strumień ciepłej pary, który rozszerza pory (a przy okazji naczynka krwionośne). Gdy kosmetyczka usunie już zaskórniki, aplikuje na skórę preparat łagodzący, a potem krem ochronny, dostosowany do potrzeb cery. Czasem jednak kolejność działań jest inna – jeśli skóra jest cienka, sucha i delikatna, zabieg rozpoczyna się aplikacją preparatu odżywczego rozpulchniającego skórę, następnie kosmetyczka uruchamia urządzenie wytwarzające parę wodną, a po manualnym oczyszczeniu skóra jest dezynfekowana. Kolejny etap to peeling enzymatyczny, który ściąga rozszerzone pory. Zabieg kończy się nałożeniem maski łagodzącej.

>> Trądzik w ciąży – jak pielęgnować skórę z trądzikiem?

Zabieg głęboko oczyszczający pory

Wskazany dla tych przyszłych mam, które borykają się z trądzikiem. W jego trakcie stosowane są maseczki oraz preparaty, które rozpulchniają pory i oczyszczają skórę, regulują pracę gruczołów łojowych, działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i zapobiegają powstawaniu wyprysków. Ich głównym składnikiem jest kompleks zawierający między innymi cynk, witaminy i aminokwasy.

Masaż twarzy, szyi i dekoltu w ciąży

Odpręża, daje naturalny efekt liftingu, a przy tym – w zależności od zastosowanych kosmetyków – konkretny efekt pielęgnacyjny. Podczas ciąży warto korzystać zwłaszcza z masaży wykonywanych z użyciem naturalnych olejów pielęgnacyjnych, które wygładzają i nawilżają cerę, przywracają jej zdrowy, naturalny odcień i wzmacniają ochronną barierę naskórka. Dobrą propozycją jest też masaż Tsuboki, który ujędrnia i wygładza skórę, poprawia mikrokrążenie i napięcie mięśni, a także owal twarzy, i wskazany jest dla kobiet, które stosują już kremy przeciwzmarszczkowe. Jednym z elementów masażu jest ucisk usytuowanych na twarzy meridianów, czyli punktów energetycznych, co odpręża i przywraca równowagę. Elementem masażu jest także drenaż limfatyczny, który ułatwia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Nawilżanie skóry

Uczucie nadmiernego ściągnięcia, przesuszenia (zwłaszcza po myciu) to norma – tak wpływa na skórę nadmiar estrogenów. Cerę warto więc regularnie nawilżać. Kobietom w ciąży polecane są zabiegi nawilżające, w trakcie których wykorzystywane są preparaty na bazie kwasu hialuronowego, wyciągów z roślin oraz kompleksów roślinnych.

Kwas hialuronowy w ciąży

Kobietom w ciąży polecane są zabiegi nawilżające na bazie kwasu hialuronowego!

Dobrze wiedzieć

Zabiegi bezpieczne w ciąży

  • Zabieg głęboko oczyszczający pory
  • Masaż twarzy, szyi i dekoltu
  • Nawilżanie
  • Hydrabrazja
  • Oksybrazja
  • Infuzja tlenowa
  • Kuracja kwasem laktobionowym
  • Maski odżywcze
  • Dotlenianie i detoksykacja

Zabiegi, których należy unikać w ciąży

  • Mikrodermabrazja
  • Jonoforeza
  • Sonoforeza
  • Peeling kawitacyjny
  • Peelingi chemiczne
  • Zabiegi przeciwzmarszczkowe z retinolem

Jonoforeza w ciąży

W trakcie jonoforezy wykorzystywany jest prąd galwaniczny – przy jego użyciu w głąb skóry wprowadzane są substancje odżywcze, nawilżające itp. Zabiegi z użyciem prądu są jednak wciąży zakazane ze względu na możliwe nieprzyjemne efekty uboczne.

Sonoforeza w ciąży

Ciąża jest także przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu sonoforezy, w trakcie którego składniki nawilżające są wtłaczane pod skórę za pomocą ultradźwięków. Nie wiadomo bowiem, czy ultradźwięki o takiej długości fal nie mają negatywnego wpływu napłód.

Hydrabrazja w ciąży

To rodzaj mikrodermabrazji, w trakcie której do oczyszczania skóry używana jest woda. Pierwszym etapem zabiegu jest oczyszczenie twarzy z zaskórników i zalegającego w porach łoju – za pomocą aparatu z głowicą zasysającą. Następnie wykonywana jest mikrodermabrazja wodna, kiedy naskórek jest złuszczany za pomocą specjalnych tarcz, a przez cały ten czas skóra chłodzona jest wodą, co łagodzi ewentualny związany z zabiegiem dyskomfort.

>> Jakie problemy z cerą mogą pojawić się w ciąży?

Oksybrazja w ciąży

To również odmiana mikrodermabrazji – polega na złuszczeniu martwej warstwy naskórka za pomocą strumienia silnie rozproszonych kropel soli fizjologicznej, emitowanych pod ciśnieniem sprężonego powietrza, przy jednoczesnej aplikacji tlenu. Sól fizjologiczna łagodzi stany zapalne, nawilża i zmiękcza skórę, tlen natomiast pobudza odbudowę włókien kolagenowych i naczyń włosowatych. Zabieg nie podrażnia skóry, a jego efektem jest rozjaśnienie, odświeżenie i wygładzenie cery.

Infuzja tlenowa w ciąży

Zabieg odpowiedni jest dla cery delikatnej, podrażnionej, przesuszonej. Wykorzystuje zjawisko infuzji, w trakcie której znajdujące się w kosmetykach substancje aktywne są wtłaczane w skórę przy użyciu tlenu pod ciśnieniem. Na początku zabiegu na skórę nakładane jest serum, w którego składzie znajdują się m.in. różne formy kwasu hialuronowego, kompleksy witamin oraz antyoksydanty. Następnie kosmetyczka działa na skórę – z pewnej odległości i pod pewnym kątem – specjalnym aplikatorem, który emituje czysty, sprężony tlen. Jego strumień wtłacza serum w głąb skóry. Zabieg nawilża, dotlenia i odżywia skórę, a dodatkowo zmniejsza wypryski.

Zabiegi zmniejszające opuchliznę pod oczami w ciąży

Polecane są zwłaszcza w III trymestrze, kiedy na skutek zatrzymywania wody w organizmie pojawiają się obrzęki. W trakcie zabiegu na delikatną okolicę pod oczami nakładane są kosmetyki drenujące skórę i zmniejszające opuchliznę (zawierają m.in. peptydy pochodzenia morskiego, miłorząb i wyciąg z ogórka), a następnie kosmetyczka wykonuje subtelny masaż, który pobudza mikrokrążenie. Pod koniec nakładana jest maseczka, która pobudza cyrkulację limfy i łagodzi podrażnienia

Kuracja kwasem laktobionowym w ciąży

Kwas laktobionowy to jedyny kwas, który można stosować w trakcie ciąży. Należy do grupy tzw. polihydroksykwasów, delikatnie złuszcza, zmiękcza inawilża naskórek, a stosowany systematycznie – zmniejsza ilość rozszerzonych naczynek. Nie podrażnia skóry, przeciwnie – ma działanie kojące i przeciwzapalne. Kuracje tym kwasem przeprowadzane są w przypadku skóry podrażnionej, wrażliwej, alergicznej, przesuszonej, z dermatozami, ponieważ przyspiesza regenerację i gojenie się skóry.

Zabiegi obkurczające naczynka

Przyszłe mamy z cerą naczynkową mogą bezpiecznie korzystać z zabiegów, które poprawiają stan i wygląd skóry, zmniejszają podrażnienia, rumień i skłonność naczynek do nadmiernego rozszerzania się. W ich trakcie stosowane są bezpieczne dla ciężarnych preparaty uszczelniające naczynka i uelastyczniające ich ścianki (np. farmaceutyczna eskulina). Efektem takiej pielęgnacji jest złagodzenie podrażnień i zmniejszenie widoczności „pajączków”.

Zabiegi przeciwzmarszczkowe z retinolem

Retinol to stosowana w kosmetykach forma czystej witaminy A. Opóźnia procesy starzenia i ma silne działanie przeciwzmarszczkowe, a zabiegi kosmetyczne wykorzystujące ten składnik dają spektakularne efekty. W ciąży nie wolno  z nich jednak korzystać, bo wysokie stężenie witaminy A w organizmie matki może być przyczyną wad rozwojowych płodu, np. rozszczepu podniebienia, nie prawidłowego rozwoju serca.

Maski odżywcze

Dostarczają cerze wielu wartościowych składników, są stosowane samodzielnie lub jako element wielu zabiegów nawilżających, odżywczych i oczyszczających. Podczas ciąży warto korzystać zwłaszcza z masek owocowych, bo zawierają witaminy i flawonoidy, które odżywiają skórę. Jeśli skóra nadmiernie się przesusza albo stała się bardzo wrażliwa, sprawdzą się maski łagodzące, które koją podrażnienia, zmniejszają zaczerwienienie, przywracają cerze właściwy poziom nawilżenia.

Dotlenianie i detoksykacja

To zabiegi stosowane przy cerze szarej, zmęczonej, polecane zwłaszcza dla kobiet żyjących w dużych miastach. W ich trakcie wykorzystywane są ampułki z koncentratem dotleniającym i maski dotleniające zawierające m.in. kompleksy ekstraktów roślinnych, witaminy (w tym B3) oraz nukleotydy. Po takim zabiegu skóra jest mocniejsza, dobrze zabezpieczona przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, ma promienny, zdrowy wygląd.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza