Czy nadżerka w ciąży jest niebezpieczna?

2022-03-10 12:02

Nadżerka często rozpoznawana jest dopiero wtedy, gdy kobieta spodziewa się dziecka. Czym jest nadżerka i w jaki sposób leczy się ją będąc w ciąży? Czy nadżerka w ciąży stanowi zagrożenie dla matki i płodu?

Nadżerka w ciąży - czy jest niebezpieczna dla dziecka?
Autor: Getty images

Nadżerka jest stanem zapalnym nabłonka szyjki macicy w części pochwowej. Zwykle jest efektem infekcji okolic intymnych, wywoływanych bakteriami, wirusami czy grzybami, choć może być to również następstwo urazu pochwy. Na skutek tych czynników dochodzi do uszkodzenia tkanki nabłonka.

Na nadżerkę narażone są m. in. kobiety aktywne seksualnie, po poronieniach lub po porodach. Ryzyko zachorowania zwiększa również stosowanie tamponów czy środków plemnikobójczych. Czy nadżerka w ciąży wiąże się z ryzykiem dla matki i dziecka? Wyjaśniamy. 

Spis treści

  1. Objawy nadżerki
  2. Nadżerka w ciąży
  3. Krwawienie w ciąży - czy to wina nadżerki?
  4. Metody leczenia nadżerki w ciąży
Nadżerka - objawy i leczenie

Objawy nadżerki

Objawami nadżerki zwykle są: dziwne upławy (żółte lub zielone), nieprzyjemny zapach miejsc intymnych, ból podczas stosunku, krwawienie międzymiesiączkowe, krwawienie po stosunku, pieczenie i swędzenie okolic intymnych, ból w dole brzucha, podrażnienia narządu. Bywa jednak i tak, że nadżerka nie daje żadnych niepokojących objawów. Zwykle dzieje się tak, gdy stan zapalny nie jest duży.

Sprawdź: Badania przed ciążą: cytologia, badanie czystości pochwy, usg dopochwowe

Nadżerka w ciąży

W wielu przypadkach rozpoznanie nadżerki ma miejsce podczas ciąży. Zwykle dlatego, że wcześniej choroba nie daje żadnych niepokojących objawów, a kobieta nie poddaje się regularnym badaniom ginekologicznym. Trzeba wiedzieć, że nadżerkę można wykryć podczas zwykłego badania na fotelu ginekologicznym, dlatego u osób unikających ginekologa, ciąża staje się powodem pierwszej od dłuższego czasu wizyty w gabinecie.

Jeśli nadżerka wystąpi w ciąży, określamy ją mianem ektopii doczesnowej. Niepokojącymi objawami, które daje nadżerka w ciąży, mogą być bóle w dole brzucha, podejrzane upławy.

Dobrze wiedzieć

Choć sama nadżerka nie jest zagrożeniem dla ciąży, to pod wpływem hormonów ciążowych często się powiększa. Może też krwawić, budząc niepokój przyszłej mamy. Poza tym, nadżerkom zwykle towarzyszą stany zapalne. Nieleczone, niosą ryzyko pojawienia się komórek nowotworowych.

U kobiet planujących ciążę nadżerkę leczy się (w miarę możliwości) farmakologicznie – chodzi o to, by uniknąć powstania blizn na śluzówce szyjki macicy, które mogłyby utrudnić zajście w ciążę. Ginekolog przepisuje więc leki przeciwzapalne i stymulujące nadżerkę do wygojenia się i co pewien czas kontroluje zmianę (proces gojenia się nadżerki może trwać nawet kilka miesięcy). Jeśli w trakcie kuracji pojawiają się upławy, lekarz dodatkowo zaleca globulki dopochwowe.

Taka terapia jest jednak możliwa, gdy nadżerka jest mała, przy większych stosuje się już inne metody – laser, krioterapię, elektrokoagulację.

Krwawienie w ciąży - czy to wina nadżerki?

Krwawienie w ciąży również może być spowodowane tą dolegliwością. Kiedy zauważysz, że z pochwy wydostaje się krew, obserwuj, jaki ma kolor, ile jej tracisz i czy towarzyszą temu jeszcze inne objawy (np. ból brzucha, wymioty, omdlenia, skurcze macicy).

Wezwij pogotowie lub natychmiast pojedź na ostry dyżur do szpitala, jeżeli masz obfity krwotok z dróg rodnych i towarzyszy mu silny ból brzucha lub pleców – może to być zwiastun zagrażającego poronienia albo problemów z łożyskiem.

Przeczytaj: 20 przyczyn krwawienia po stosunku

Dobrą wiadomością jest to, że skoro nadżerka nie dawała wcześniej żadnych objawów lub wystąpiła nagle podczas ciąży – jest szansa, że doszło tylko do niewielkiej zmiany, która nie stanowi zagrożenia dla ciąży.

W innych przypadkach, gdy nadżerka jest znacząca, a dolegliwości uciążliwe jeszcze przed zajściem w ciążę, w pierwszej kolejności należy się wyleczyć, a dopiero potem rozpocząć starania o dziecko. Sama nadżerka nie stanowi zagrożenia dla ciąży, groźne są patogeny, które ją wywołują, dlatego w pierwszej kolejności lekarzom zależy, by zatrzymać rozwijający się stan zapalny.

Metody leczenia nadżerki w ciąży

Po wykryciu nadżerki przez lekarza, ten zwykle zleca dodatkowo badanie kolposkopii i cytologii, które mają ocenić wielkość i stopień zaawansowania zmiany. Jeśli nadżerka jest nieduża i nie zagraża przebiegowi ciąży, zwykle zaleca się jedynie leczenie farmakologiczne (przeciwzapalne). To środki działające jedynie w obrębie flory bakteryjnej pochwy i nie mające wpływu na dziecko.

Przeczytaj: Brązowe upławy: o czym świadczy brązowa wydzielina z pochwy?

Jeśli nadżerka wymaga usunięcia środkami chemicznymi, zwykle zapada decyzja, by zabieg ten odroczyć do okresu po połogu. Rzadko kiedy lekarze decydują się na koagulację w trakcie ciąży, choć fotokoagulacja to podobno zabieg nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny dla kobiety w ciąży.

Wszystko zależy od lekarza i rozległości nadżerki. Na czas leczenia nadżerki a także po nim, kobiety muszą powstrzymać się od współżycia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza