Znieczulenie zębów w ciąży: ciężarna może borować zęby w znieczuleniu dentystycznym!

2020-09-29 14:14

Na pewno słyszałaś opinię, że w ciąży nie leczy się zębów w znieczuleniu. Z tego powodu ciężarne często rezygnują z leczenia zębów w ciąży, nie chcąc zaszkodzić dziecku. Tymczasem to nieprawda. Okazuje się, że w ciąży można borować zęby w znieczulenia dentystycznym.

Znieczulenie zębów w ciąży: to nieprawda, że w ciąży nie można borować w znieczuleniu!
Autor: Getty images

Znieczulenie zęba w ciąży to temat kontrowersyjny. Wątpliwości dotyczą głównie kobiet w I trymestrze ciąży: na forach internetowych można znaleźć wiele wypowiedzi przyszłych mam, którym stomatolodzy odmówili podania znieczulenia zębów w pierwszych miesiącach ciąży.

I albo musiały czekać kilka tygodni na wyleczenie bolącego zęba, albo decydowały się na leczenie bez znieczulenia – nawet kanałowe! Na stronie internetowej jednej z poradni stomatologicznych można przeczytać: „Generalnie przyjęte jest, iż w I trymestrze ciąży nie stosuje się znieczuleń dentystycznych”.

Niektórzy dentyści rozszerzają to także na III trymestr ciąży, przyjmując, że znieczulenie można bezpiecznie podać wyłącznie w II trymestrze. A to nieprawda.

Spis treści

  1. Znieczulenie zęba w ciąży mniej groźne niż stres
  2. Znieczulenie zęba w ciąży tylko miejscowe
  3. Można i trzeba znieczulać, gdy sytuacja tego wymaga

Znieczulenie zęba w ciąży mniej groźne niż stres

Owszem, II trymestr jest najbardziej odpowiedni do wszelkich zabiegów stomatologicznych, ale to nie znaczy, że w pozostałych okresach ciąży nie wolno ich wykonywać. Można stosować miejscowe znieczulenie w ciąży także w I trymestrze, jeśli konieczny jest zabieg, który bez znieczulenia byłby bolesny (np. uzupełnienie dużego ubytku próchniczego, leczenie kanałowe, usunięcie zęba).

Bo silny ból i stres przeżywany przez matkę mógłby negatywnie wpłynąć na płód. Standardowe środki znieczulające zawierają adrenalinę lub noradrenalinę, czyli substancje, które powodują obkurczanie się naczyń krwionośnych, co nie jest dobre u kobiet w ciąży.

Jednak istnieją również środki, które tych składników nie zawierają – i właśnie takie podaje się przyszłym mamom. Oczywiście stomatolog musi wiedzieć o tym, że pacjentka spodziewa się dziecka, aby móc zastosować właściwy środek.

Ale jeśli po podaniu takiej informacji w odpowiedzi usłyszysz, że w I trymestrze znieczulenia się w ogóle nie podaje, to jak najszybciej zmień lekarza, bo ten jest niekompetentny.

Znieczulenie zęba w ciąży tylko miejscowe

Warto wiedzieć, że kobiety w ciąży można znieczulać dentystycznie również metodą wziewną, czyli przez podanie podtlenku azotu (potocznie zwanego „gazem rozweselającym”), a w uzasadnionych przypadkach stosuje się także znieczulenie ogólne.

Jak prawidłowo szczotkować zęby

Można i trzeba znieczulać, gdy sytuacja tego wymaga

Kobiety w ciąży mogą być znieczulane. Jedynie gdy mamy do czynienia z ciążą wysokiego ryzyka i lekarz prowadzący ciążę uzna, że wykonanie zabiegu stomatologicznego może wiązać się z dużym ryzykiem, to się od niego odchodzi. W rzeczywistości takie przypadki omal się nie zdarzają.

Co na ten temat mówi ekspert?

- Pacjentkę w ciąży można znieczulać, a nawet trzeba, jeśli wcześniej leczyła się w znieczuleniu. Stres i ból w ciąży mogą być przyczyną problemów zdrowotnych, których można uniknąć, podając pacjentce środek znieczulający - mówi dr Renata Skrabska-Kubik, lekarz stomatolog, All-Dent w Piasecznie. - Nie zawsze jest to konieczne: gdy kobieta nie znieczulała się przed ciążą, bo się nie stresuje i nie miała takiej potrzeby, to w ciąży jest tak samo i znieczulać jej nie trzeba.

Zasadą jest, że znieczulenie zębów w ciąży nie może zawierać środków zwężających naczynia krwionośne. Kobieta musi więc poinformować lekarza, że jest w ciąży, aby być znieczuloną odpowiednim preparatem.

Najlepszym czasem do leczenia stomatologicznego jest II trymestr ciąży, ale jeśli zachodzi konieczność, można, a nawet trzeba wykonać zabieg w I czy III trymestrze ciąży, ponieważ niewykonanie takiego zabiegu często wiąże się z większymi komplikacjami.

W swojej praktyce zauważyłam, że kobiety ciężarne bardzo dobrze reagują na preparaty znieczulające niezawierające środków zwężających naczynia krwionośne, a lekarz stomatolog może wtedy spokojnie, bezstresowo i bezboleśnie wykonać zabieg - dodaje ekspertka.

Czytaj: Leczenie zębów w ciąży: które zabiegi u dentysty są bezpieczne w ciąży?

Zapalenie dziąseł w ciąży: Czym grozi ciążowe zapalenie dziąseł i jak je leczyć?

Dentysta w ciąży - scaling w ciąży, piaskowanie, usuwanie kamienia w ciąży

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza