Wydzieliny intymne w ciąży - co powinno zwrócić twoją uwagę?

2022-03-03 15:16

W okresie ciąży twój organizm może produkować więcej wydzielin z dróg rodnych. Plamienia w ciąży i krwawienia w ciąży oraz upławy o dziwnym zabarwieniu to powód do szybkiej konsultacji z ginekologiem. Które wydzieliny w ciąży jeszcze są niebezpieczne?

Plamienie i upławy w ciąży. Czy to może być niebezpieczne?
Autor: Getty images Plamienie i upławy w ciąży. Czy to może być niebezpieczne?

Plamienia i krwawienia w ciąży budzą u kobiety w ciąży zrozumiały niepokój. Krwawienie w ciąży może być zupełnie niegroźne, jednak w 10-15 procentach przypadków oznacza poronienie. Jak je odróżnić od upławów, które mogą mieć różny kolor i intensywność? Wyjaśniamy, kiedy tego rodzaju dolegliwości mogą być niebezpieczne w ciąży. 

Spis treści

  1. Plamienie na początku ciąży
  2. Upławy w ciąży - obfite i częste
  3. Wodnista wydzielina z dróg rodnych
  4. Krwawienie w ciąży jest niebezpieczne
Krwawienie implantacyjne a miesiączka

Plamienie na początku ciąży

Plamienie w ciąży może mieć różną barwę, intensywność i występować na różnym jej etapie. Jeśli plamienie występuje w 1 trymestrze ciąży i ma brązowawy kolor, jest to zapewne krwawienie implantacyjne - objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka. Dochodzi do niego zazwyczaj po 7-10 dniach od owulacji. Ciężarne mogą mylić tego typu plamienie w ciąży z miesiączką. Z tą różnicą, że trwa ono zazwyczaj kilka godzin, a wydzielina ma raczej brązowawy niż czerwonawy kolor. Procesowi towarzyszą również lekkie bóle podbrzusza. 

Nie zawsze jednak tak jest. W pierwszych tygodniach ciąży plamienia lub brązowawe upławy mogą jednak  oznaczać ciążę zaśniadową (nieprawidłową). Z kolei po pierwszym trymestrze różowawe plamienia w ciąży (trwające kilka dni) lub skąpa, brązowawa wydzielina z pochwy (utrzymująca się przez tydzień lub dłużej) mogą wskazywać na zagrożenie poronieniem. 

Plamienie w ciąży może także wynikać z pojawienia się stanów zapalnych, wskazywać na nadżerkę. Te objawy nie wywołują tak dużych bólów jak poronienie i, w przeciwieństwie do niego, towarzyszy im pieczenie.

Czytaj równieżNiepokojące objawy i zagrożenia w 1 trymestrze ciąży

Poranne mdłości w ciąży: kiedy nudności są niebezpieczne?

Upławy w ciąży - obfite i częste

Upławy w ciąży często są mylone z prawidłową fizjologiczną wydzieliną, której w ciąży pojawia się więcej. pod wpływem hormonów, organizm produkuje więcej śluzu, co sprawia, że bielizna często jest wilgotna.  Nie zawsze są to jednak upławy, które zawsze wskazują na jakąś nieprawidłowość.

Bezbarwna, jasnożółta bądź biaława i bezwonna (albo zapach jest łagodny), a konsystencja jednolita i śluzowata, jest normalnym objawem w ciąży. 

Jeżeli jednak jej charakter się zmienia, tzn. nie tylko będzie jej więcej, ale również zmieni ona kolor czy zapach, zgłoś się do lekarza. w twoim stanie lepiej unikać infekcji, które mogą zagrażać ciąży, np. doprowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, a co za tym idzie, do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Wodnista wydzielina z dróg rodnych

Jeśli zauważysz, że z pochwy wypływa ciecz, która nie jest moczem, może to świadczyć o przedwczesnym pęknięciu pęcherza płodowego (przed 37. tygodniem ciąży). Mocz od płynu owodniowego odróżnisz po zapachu – ten pierwszy ma woń amoniaku, płyn owodniowy natomiast pachnie słodkawo. 

Krwawienie w ciąży jest niebezpieczne

Kiedy krwawienie w ciąży może oznaczać coś groźnego? Najbardziej niepokojące jest obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią, zwłaszcza gdy jednocześnie odczuwasz bóle brzucha albo krzyża. Wezwij pogotowie albo natychmiast pojedź na ostry dyżur do szpitala położniczego, jeżeli:

  • masz obfity krwotok z dróg rodnych
  • krwawienie przypomina miesiączkę, pojawiają się skrzepy krwi 
  • krwawieniu towarzyszy bardzo silny ból w dole brzucha

Krwawienie w ciąży, połączone z silnym bólem podbrzusza i dolnej części pleców, może być również objawem ciąży pozamacicznej

Jeśli krwawienie  nie jest obfite, nie towarzyszą mu silne skurcze, a w krwi nie widać skrzepów - najprawdopodobniej nie jest to poronienie. Jednak z każdą taką przypadłością należy udać się do ginekologa. Nawet, jeśli okaże się niegroźna. Badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne pozwoli odpowiedzieć na targające przyszłą mamą wątpliwości.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza