Polskie porodówki: jak wyglądają nowoczesne szpitale położnicze?

2013-01-22 16:54

Polskie porodówki są dosyć dobrze wyposażone, a opieka okołoporodowa jest na coraz wyższym poziomie. W naszym cyklu pokazujemy szpitale położnicze, które nie tylko są ładne i dobrze wyposażone, ale także przyjaźnie nastawione do rodzącej. I zachęcamy inne: bierzcie przykład! Przedstawiamy dwie porodówki: w Szpitalu św. Anny w Piasecznie i w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Biernackiego w Wałbrzychu.

Od czego zależy udany poród? Jak się do niego przygotować?
Autor: _photos.com|photos.com Od czego zależy udany poród? Jak się do niego przygotować?

Spis treści

  1. Szpital św. Anny w Piasecznie
  2. Porodówka w Szpitalu św. Anny w Piasecznie w pigułce
  3. Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Biernackiego w Wałbrzychu
  4. Porodówka w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Biernackiego w Wałbrzychu w pigułce
  5. Polecamy wideo: Jak spakować torbę do szpitala?

Szpital św. Anny w Piasecznie

W lutym 2011 r. w podwarszawskim Piasecznie otwarto nowy szpital z oddziałem położniczo-ginekologicznym. Jest to placówka prywatna, ale ma umowę z NFZ. Rodzi się tu w komfortowych warunkach: sale porodowe są pojedyncze, a pobytowe dwu- lub trzyosobowe, każda ma własną łazienkę. Wygodne, nowoczesne łóżka pozwalają na rodzenie w różnych pozycjach.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Zresztą nie ma obowiązku rodzenia na łóżku – można zostać na podłodze, na specjalnym materacu. Sama rodząca o tym decyduje, a położne robią wszystko, aby mogła ona urodzić tak, jak chce, zapewniając troskliwą opiekę. W porodzie może uczestniczyć bliska osoba. Rodzące mają do dyspozycji: piłkę, wannę, worek sako. Stosowane są naturalne metody łagodzenia bólu. Dostępne jest także znieczulenie zewnątrzoponowe. Po porodzie pacjentki mogą skorzystać z pomocy konsultanta laktacyjnego i psychologa.

Oddział neonatologiczny ma I stopień referencyjności, tzn. jest przystosowany do udzielania pomocy dzieciom urodzonym w stanie ciężkim, ale maluchy wymagające dłuższego leczenia są przewożone do innej placówki. Szpital cieszy się dużym powodzeniem. – Przyjeżdżają do nas panie nie tylko z Piaseczna i okolic, ale też z Warszawy. Cieszymy się z każdej pacjentki i każdą traktujemy wyjątkowo – mówi Ewa Pogodzińska, rzecznik prasowy Grupy EMC Instytut Medyczny, właściciela szpitala. Grupa EMC ma 8 szpitali i 16 przychodni w całej Polsce.

Strona internetowa szpitala: https://piaseczno.emc-sa.pl/pl/szpital-sw-anny

Porodówka w Szpitalu św. Anny w Piasecznie w pigułce

  • Możliwość obejrzenia szpitala przed porodem: tak.
  • Metody łagodzenia bólu: zanurzenie w wannie, TENS.
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe bez wskazań medycznych, na życzenie rodzącej – odpłatne.
  • Indywidualna opieka położnej: tak, odpłatnie.
  • Parcie w pozycji wertykalnej: tak.
  • Kontakt z dzieckiem po porodzie: dwugodzinny kontakt z ciałem mamy; w salach system rooming-in.
  • Stanowiska do intensywnej terapii noworodka: tak.

Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Biernackiego w Wałbrzychu

Ten duży, publiczny szpital został ostatnio gruntownie wyremontowany i doskonale wyposażony. W marcu 2012 r. otwarto nowy blok porodowy. Każda sala porodowa jest indywidualna, w każdej jest specjalne łóżko sterowane pilotem, umożliwiające przyjęcie najwygodniejszej pozycji do porodu, piłki, drabinki, stołki porodowe a nawet... telewizor! – Aby rodząca mogła się poczuć jak w domu, oglądając swój ulubiony program – wyjaśnia Iwona Michańcio, naczelna pielęgniarka szpitala. – A nam właśnie o to chodzi, by rodzące czuły się komfortowo. Sprzyja temu indywidualna opieka życzliwej położnej.

W szpitalu można skorzystać z wielu metod łagodzenia bólu: elektrostymulacji (TENS), podtlenku azotu, natrysku relaksującego. – Woda to najlepszy relaks w trakcie I okresu porodu i panie chętnie z tego korzystają – mówi Iwona Michańcio. Poród z natryskiem zawsze nadzoruje położna, a kabina jest dostosowana do potrzeb rodzącej. Szpital oferuje także znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie – bez dodatkowych opłat. – Bardzo nam też zależy na zapewnieniu intymnej atmosfery i komfortu psychicznego – zapewnia szefowa pielęgniarek. – Wiemy, jak ważne jest wsparcie emocjonalne, więc zachęcamy do porodów rodzinnych, których mamy już ok. 80 proc.

Dbamy o swobodę wyboru pozycji i ochronę krocza. Nasze położne z sercem zajmują się pacjentkami. Oddział intensywnej terapii i patologii noworodka jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie. Szpital ma najwyższy, III poziom referencyjności, dlatego chętnie w nim rodzą ciężarne z ciążą zagrożoną, także spoza Dolnego Śląska. W rankingu Bezpieczny Szpital w 2012 r. uzyskał najwyższą lokatę spośród szpitali położniczych w Polsce.

Strona internetowa szpitala: https://www.szpital.walbrzych.pl

Porodówka w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Biernackiego w Wałbrzychu w pigułce

  • Możliwość obejrzenia szpitala przed porodem: tak.
  • Metody łagodzenia bólu: TENS, natrysk, podtlenek azotu.
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie rodzącej – bezpłatnie.
  • Indywidualna opieka położnej: tak.
  • Parcie w pozycji wertykalnej: tak.
  • Kontakt z dzieckiem po porodzie: dwugodzinny kontakt dziecka z ciałem mamy; sale w systemie rooming-in.
  • Stanowiska do intensywnej terapii noworodka: tak.

Polecamy wideo: Jak spakować torbę do szpitala?

Torba do szpitala to niezbędnik przyszłej mamy. Warto wiedzieć kiedy ją spakować i co powinno się w niej znaleźć. Posłuchaj położnej Magdaleny Hryciuk ze Szkoły Rodzenia Beauty Mama.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza