Poród w prywatnym szpitalu: bezpieczeństwo i komfort

2013-06-27 18:11

Poród w prywatnym szpitalu to przede wszystkim komfort. Wiele przyszłych mam ma jednak obawy, jak wygląda sytuacja w przypadku komplikacji przy porodzie w prywatnej klinice. Wbrew krążącej opinii nie każdy prywatny szpital odsyła wcześniaki i chore noworodki do publicznych placówek. Nasz oddział intensywnej terapii zapewnia wszystko, czego potrzebuje dziecko przedwcześnie urodzone i o małej masie ciała – mówi dr Marta Balicka, neonatolog z warszawskiego Szpitala Medicover. Co trzeba wiedzieć o porodzie w prywatnym szpitalu?

Od czego zależy udany poród? Jak się do niego przygotować?
Autor: _photos.com|photos.com Od czego zależy udany poród? Jak się do niego przygotować?

Spis treści

  1. Istnieje opinia, że poród w prywatnym szpitalu jest dość ryzykowny, bo gdy u dziecka wystąpią powikłania, trzeba je przewieźć do szpitala publicznego, w którym jest oddział intensywnej terapii noworodka. Ale nie zawsze, i tu Szpital Medicover jest wyjątkiem...
  2. I rzeczywiście nie było takich sytuacji, że przewożono dziecko do publicznego szpitala?
  3. Oddział neonatologii w szpitalu Medicover ma II stopień referencyjności. Co to oznacza?
  4. A więc szpital może zagwarantować właściwą opiekę nie tylko dla dzieci zdrowych, lecz także dla wcześniaków?
  5. A ile ważyło najmniejsze urodzone tutaj dziecko?
  6. Szpital Medicover jest nowy, istnieje dopiero od lipca 2009 roku. Czy zatrudnieni tu lekarze mają odpowiednie doświadczenie?
  7. Jak dużo waszych małych pacjentów musi korzystać z oddziału intensywnej terapii noworodka?
  8. Polecamy wideo: Jak wygląda poród?

Istnieje opinia, że poród w prywatnym szpitalu jest dość ryzykowny, bo gdy u dziecka wystąpią powikłania, trzeba je przewieźć do szpitala publicznego, w którym jest oddział intensywnej terapii noworodka. Ale nie zawsze, i tu Szpital Medicover jest wyjątkiem...

Nasz szpital tym się wyróżnia spośród szpitali prywatnych, że jest nie tylko komfortowy, lecz także bezpieczny dla nowo narodzonych dzieci. Zapewniamy im całodobową opiekę neonatologiczną na doskonale wyposażonym oddziale. Mamy także oddział intensywnej terapii noworodka, więc w razie jakichkolwiek komplikacji porodowych nie ma konieczności przewożenia małych pacjentów do innej placówki. Dysponujemy pełnym zapleczem medycznym, aby udzielić właściwej pomocy na miejscu. Jeśli dziecko urodzi się z problemami, większość szpitali prywatnych ma tylko stanowisko do intensywnej terapii, które ma zapewnić podtrzymanie funkcji życiowych do czasu przewiezienia dziecka do innego, lepiej wyposażonego szpitala. U nas natomiast taki noworodek jest całkowicie bezpieczny.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

I rzeczywiście nie było takich sytuacji, że przewożono dziecko do publicznego szpitala?

Na ponad 1700 porodów, które odbyły się u nas od początku działalności szpitala, tylko raz – na prośbę rodziców – przenieśliśmy dziecko do innego szpitala.

Przeczytaj również: Jak wybrać szpital do porodu?

Oddział neonatologii w szpitalu Medicover ma II stopień referencyjności. Co to oznacza?

Jest to oddział równie bezpieczny jak w większości warszawskich szpitali. Dzieci przedwcześnie urodzone lub noworodki wymagające specjalistycznej opieki mają ją u nas zapewnioną dzięki istnieniu oddziału intensywnej terapii noworodka, który został wyposażony w sprzęt najnowszej generacji. Są to m.in.: doskonałe nowoczesne inkubatory, wielofunkcyjne respiratory do prowadzenia oddechu zastępczego, aparat do wspomagania oddechu noworodków metodą nieinwazyjną, przyłóżkowy aparat rentgenowski, mobilny ultrasonograf z kolorowym Dopplerem, lampy do fototerapii, inkubator transportowy itp.

A więc szpital może zagwarantować właściwą opiekę nie tylko dla dzieci zdrowych, lecz także dla wcześniaków?

Jak najbardziej. Każdy wcześniak powinien zostać otoczony specjalistyczną opieką natychmiast po urodzeniu. Dzięki temu znacznie wzrastają nie tylko jego szanse na przeżycie, ale też szybkie i całkowite dojście do zdrowia. Gdy takiej specjalistycznej opieki brakuje, maluch może borykać się z konsekwencjami i wymagać długiej rehabilitacji. Dlatego chcę jeszcze raz podkreślić: u nas przedwcześnie urodzone dziecko ma zapewnioną doskonałą opiekę na miejscu i nie musi być nigdzie przewożone.

Ile kosztuje poród w prywatnym szpitalu?

A ile ważyło najmniejsze urodzone tutaj dziecko?

Najmniejsze nasze dzieci – bliźnięta, które przyszły na świat w 25.–26. tygodniu ciąży – ważyły poniżej kilograma: dziewczynka ważyła 930 g, a jej brat – 910 g. Jesteśmy dumni, bo te maluchy kończą właśnie trzy lata i doskonale się rozwijają, nie mają poważnych problemów ze zdrowiem. Nasz oddział to nie tylko świetna aparatura medyczna. Promujemy także kangurowanie – nowoczesną metodę opieki nad wcześniakami zapewniającą bliski kontakt z mamą lub tatą, co przekłada się na szybszy rozwój dziecka.

Szpital Medicover jest nowy, istnieje dopiero od lipca 2009 roku. Czy zatrudnieni tu lekarze mają odpowiednie doświadczenie?

Oczywiście. Zatrudniamy specjalistów o najwyższych kwalifikacjach. Są to osoby o wieloletnim doświadczeniu i ogromnej wiedzy. Warto podkreślić również, że każdemu urodzonemu u nas dziecku zapewniamy indywidualną opiekę pielęgniarki noworodkowej. O jakości świadczonych przez nas usług świadczą również uzyskane certyfikaty. W 2011 roku otrzymaliśmy akredytację ministra zdrowia potwierdzającą, że nasz szpital spełnia wysokie standardy medyczne wyznaczane przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Uzyskaliśmy też certyfikat Systemu Zarządzania Jakością (ISO 9001:2008) potwierdzający, że od początku działania przykładamy ogromną wagę do jakości świadczonych usług.

Przeczytaj również: Pierwsze dni z noworodkiem w domu

Jak dużo waszych małych pacjentów musi korzystać z oddziału intensywnej terapii noworodka?

Na ogólną liczbę ponad 1700 urodzonych u nas dzieci około 60 noworodków wymagało intensywnej terapii. Możemy również pochwalić się faktem, że powitaliśmy na świecie już 36 par bliźniąt. Przyszli rodzice nie powinni mieć żadnych obaw – w naszym szpitalu znajdą nie tylko komfortowe warunki pobytu i bardzo przyjazną atmosferę, lecz także opiekę medyczną na wysokim poziomie. Bezpieczeństwo małych pacjentów jest dla nas najważniejsze.

Polecamy wideo: Jak wygląda poród?

Pierwsze dziecko to od chwili poczęcia pasmo nowych i nieznanych doświadczeń. Trudno wyobrazić sobie uczucie towarzyszące poruszaniu się dziecka w łonie, skurcze porodowe, czy radość z możliwości przytulenia malucha po raz pierwszy. Zawsze jednak warto przygotować się na nieznane, chociażby pod względem teoretycznym. Żeby wiedzieć wszystko na temat porodu trzeba przeczytać niejedną opasłą książkę. Jednak zawsze jeden z pierwszych rozdziałów dotyczyć będzie poszczególnych faz, etapów porodu. Zapytaliśmy eksperta jak długo powinien trwać poród, ile czasu trwają fazy porodu oraz co dzieje się w każdej z faz porodu.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza