Przepuklina pachwinowa w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie [WYWIAD z ginekologiem]

2015-09-29 16:06

U kobiet ciężarnych często diagnozuje się przepuklinę pachwinową, która choć nie może być zbagatelizowana, nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się w łonie kobiety dziecka. Jak leczyć to schorzenie i czy wpływa ono na sposób rozwiązania ciąży wskazuje Andrzej Fugiel, ginekolog z Centrum Medycznego Grupy Scanmed.

Przepuklina pachwinowa w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Przepuklina pachwinowa w ciąży nie stanowi zagrożenia dla płodu.

  • Jaka jest przyczyna powstawania przepukliny pachwinowej w ciąży?
  • Przepuklina pachwinowa to stosunkowo częste schorzenie wikłające ciążę. Jej wystąpienie jest najczęściej związane z istnieniem w powłokach ciała miejsc o obniżonej oporności. Do najczęstszych typów przepuklin pojawiających się w tym okresie należą w kolejności: przepuklina pępkowa, przepuklina w bliźnie pooperacyjnej, a także udowa i pachwinowa.

    Najważniejszym czynnikiem etiologicznym jest w takich przypadkach nadmierne rozciągnięcie powłok brzusznych przez powiększający się mięsień macicy, dlatego też prawdopodobieństwo jej wystąpienia narasta wraz z rozwojem ciąży. Do istotnych czynników ryzyka należą także: przewlekłe zaparcia spowodowane zarówno czynnikami hormonalnymi w ciąży, jak i niewłaściwą dietą, jak również schorzenia powodujące przewlekły kaszel – głównie choroby dróg oddechowych.

    Czytaj także: Przepuklina w ciąży: objawy i leczenie przepukliny w ciąży

  • Jak objawia się przepuklina pachwinowa?
  • Niepowikłana przepuklina pachwinowa w początkowym okresie może nie dawać żadnych objawów. Zwykle jednak pojawia się w takich przypadkach ucisk w okolicy krocza i pachwiny lub uczucie ciężkości, rzadziej ból.

  • Jakie leczenie wówczas się stosuje?
  • W każdym przypadku rozpoznania u ciężarnej przepukliny pachwinowej najważniejszym celem jest zapobieganie powikłaniom i nasileniu się objawów. Operacja przepukliny w trakcie ciąży jest bowiem ostatecznością. Dlatego też główny nacisk kładzie się na ograniczenie zbędnego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężkich przedmiotów, profilaktykę zaparć i leczenie schorzeń powodujących przewlekły kaszel. Zalecany jest spoczynkowy tryb życia i właściwa dieta.

    W przypadkach pojawienia się dolegliwości bólowych należy unikać stosowania leków przeciwbólowych, które mogą maskować rozwijające się powikłania – takie jak uwięźnięcie przepukliny. Zalecane są zimne okłady i techniki relaksacyjne. Nie należy pod żadnym pozorem uciskać przepukliny, może to bowiem przyczynić się do powstania zatorowości z uwagi na zwiększoną w trakcie ciąży aktywność układu krzepnięcia.

    Czytaj także: Przepuklina oponowo-rdzeniowa: wady wrodzone u dzieci

  • Co w sytuacji, gdy operacja przepukliny pachwinowej jest konieczna?
  • W trakcie ciąży rutynowo nie operuje się przepukliny pachwinowej. Zabieg wykonuje się tylko w przypadkach, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ciężarnej. Taką sytuacją jest m.in. uwięźnięcie przepukliny, które bezpośrednio zagraża życiu matki, ponieważ wiąże się z bardzo dużym ryzykiem niedrożności jelit, a także niedokrwienia i martwicy.

    W sytuacjach, kiedy występuje konieczność wykonania operacji, należy pamiętać, iż operacja laparoskopowa jest niemożliwa w zaawansowanej ciąży z uwagi na wielkość ciężarnej macicy. O konieczności operacji w trakcie ciąży, jak i sposobie przeprowadzenia zabiegu decyduje zawsze ginekolog wspólnie z konsptującym pacjentkę chirurgiem.

    Czytaj także: Co o przepuklinie pachwinowej piszą mamy na forum Mjakmama24.pl? Sprawdź i dołącz do dyskusji

  • Czy przepuklina pachwinowa  u ciężarnej stanowi zagrożenie dla dziecka?
  • Pojawienie się przepukliny pachwinowej w trakcie ciąży nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Schorzenie to nie uruchamia bowiem żadnych patologicznych mechanizmów mogących wpływać na funkcję łożyska, prawidłowy rozwój płodu, czy mówiąc ogólnie jego dobrostan. Wystąpienie przepukliny pachwinowej w ciąży nie stanowi również bezwzględnego wskazania do zakończenia jej drogą cięcia cesarskiego. Należy jednak pamiętać, iż sytuacja powikłanej przepukliny pachwinowej - podobnie jak każda inna sytuacja, w której zagrożone jest zdrowie czy życie matki - będzie pośrednio stanowić zagrożenie również dla samego płodu.

  • Czy operacja przepukliny pachwinowej może być problemem w przypadku kolejnej ciąży?
  • Przebyta operacja przepukliny pachwinowej nie zwiększa w istotny sposób ryzyka dla przebiegu następującej po niej ciąży. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać wymienionych wyżej zaleceń odnośnie profilaktyki występowania przepuklin w ciąży.

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza