Spadek wagi w ciąży: czy to normalne? Jaka jest prawidłowa waga w ciąży?

2021-06-23 10:48

Spadek wagi w ciąży może martwić przyszłą mamę tak samo jak nadprogramowe kilogramy. Czy to rzeczywiście powód do obaw i ile powinna wynosić właściwa waga kobiety w stanie błogosławionym?

waga w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Spadek wagi w ciąży zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju.

Spadek wagi w ciąży, gdy się pojawia, martwi przyszłe mamy. W końcu powszechne wyobrażenie o wyglądzie kobiety w ciąży to duży i okrągły brzuch, większa niż zazwyczaj pupa, no i oczywiście imponujące piersi. Gdy brzuszek długo nie chce się pokazać, a przyrostu wagi jak nie było, tak nie ma - powodów do zmartwień przybywa. Czy słusznie? 

Spis treści

  1. Spadek wagi w ciąży: czy to normalne?
  2. Spadek wagi w ciąży: ile można przytyć w ciągu tych 9 miesięcy?
  3. Spadek wagi w ciąży: odżywianie

Spadek wagi w ciąży: czy to normalne?

Spadek wagi w ciąży najczęściej nie stanowi żadnych powodów do obaw. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy przyszła mama często odczuwa mdłości i po prostu nie ma ochoty na jedzenie. Jeśli dodatkowo dochodzą do tego wymioty, nic dziwnego, że waga maleje. W przypadku pań, które przed ciążą miały prawidłową masę ciała lub nawet lekką nadwagę, płód czerpie energię właśnie z tych dodatkowych kilogramów. Z drugiej strony w przypadku kobiet, które zawsze były szczupłe i nie miały tendencji do tycia, również może się zdarzyć, że i ciąża niewiele zmieni i będą powoli przybierać na wadze lub początkowo nawet obserwować spadek wagi w ciąży.

Jeśli płód dobrze się rozwija, a wskaźnik BMI - czyli masa ciała podzielona przez wzrost do kwadratu - jest właściwy, nie ma powodów do zmartwień. Warto jednak pamiętać, że podczas ciąży należy regularnie - co tydzień - kontrolować swoją wagę i wszystkie niepokojące objawy zgłaszać swojemu lekarzowi.

Polecamy: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Spadek wagi w ciąży: ile można przytyć w ciągu tych 9 miesięcy?

Spadek wagi w ciąży, przytycie o ponad 20 kg - trudno przewidzieć, jak stanie się w przypadku danej kobiety. Co więcej, każda ciąża może się różnie rozwinąć i jedna kobieta podczas pierwszej z nich może przytyć niewiele, a podczas drugiej - zdecydowanie więcej. Przyjmuje się, że prawidłowy przyrost wagi w ciąży to około 20 procent dotychczasowej masy ciała. Najwolniej kobieta w ciąży tyje w pierwszym jej trymestrze - najczęściej jest to około 2 kg, później jednak licznik przyspiesza, by w drugim i trzecim trymestrze osiągnąć podobne tempo.

Tu przeczytasz więcej: Waga w ciąży: ile można przytyć w ciąży?

Spadek wagi w ciąży: odżywianie

Wiele przyszłych mam bardzo dba o swoją dietę w ciąży. Powoli w niepamięć odchodzi, zupełnie niesłuszne, stare powiedzenie, że przyszła mama powinna jeść za dwoje. Tymczasem kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga, dlatego uleganie wszystkim jedzeniom zachciankom, jak i z drugiej strony - odchudzanie - są zdecydowanie niewskazane. Podstawę diety każdej ciężarnej powinno stanowić 5 składników, to tak zwana "big five", czyli "wielka piątka", która zapewnia zdrowy rozwój dziecka, jak również odpowiednią kondycję mamy:

Warto również pamiętać, bez względu na to, czy obserwuje się spadek wagi w ciąży, czy wręcz przeciwnie, o aktywności fizycznej. Sprawi ona, że przyszła mama poczuje się znacznie lepiej. Choć kobietom w ciąży zaleca się unikanie sportów grupowych czy tych, które mogą powodować upadki, jest wiele rodzajów aktywności, które świetnie sprawdzą się nawet w ciąży. Aquaaerobic, inne zajęcia na basenie, nordic walking, joga, body ball, pilates, fitness skierowany specjalnie do ciężarnych czy... ćwiczenia mięśni Kegla - tym zajęciom, będąc przyszłą mamą, (mniej lub bardziej) spokojnie możesz się poświęcać!

Czy grozi ci nadwaga w ciąży?

Pytanie 1 z 10
Odkąd zaszłaś w ciążę, jesz więcej, ponieważ teraz jest was dwoje...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza