Jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu?

2022-01-20 11:44

Prawidłowe oddychanie w czasie porodu pomaga nie tylko kobiecie, ale i dziecku. Dowiedz się, czym jest oddychanie przeponowe, jak można poprzez odpowiednie oddychanie przyspieszyć rozwarcie szyjki macicy i przejść przez pierwszą i drugą fazę porodu.

Jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu?
Autor: Getty images Jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu?

Prawidłowe oddychanie w trakcie porodu jest bardzo ważne dla prawidłowego jego przebiegu. Ma też ważne znaczenie w okresie ciąży. – Organizm kobiety ciężarnej musi zaspokoić potrzeby swoje i rozwijającego się dziecka – tłumaczy położna środowiskowo-rodzinna Marta Piątkowska. – Warto w tym okresie nauczyć się co to oddychanie przeponowe lub inaczej oddychanie torem brzusznym, gdyż w ten sposób zwiększa się zawartość tlenu we krwi przyszłej mamy.

Jak oddychać w czasie porodu, aby ułatwić dziecku przyjście na świat?

Spis treści

  1. Dlaczego warto prawidłowo oddychać?
  2. Pełną piersią na początku pierwszej fazy porodu
  3. Krótko i płytko pod koniec pierwszej fazy porodu
  4. Parcie w drugiej fazie porodu
  5. Ćwiczenia przed porodem
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Dlaczego warto prawidłowo oddychać?

Właściwe oddychanie jest istotne podczas samego porodu. Wdechy i wydechy rozluźniają mięśnie i zmniejszają ból. W trakcie skurczu zmniejsza się ilość tlenu we krwi, co może powodować zwiększenie uczucia bólu, wzrost napięcia mięśniowego, a w konsekwencji dłużej trwający poród – tłumaczy Marta Piątkowska. – Prawidłowo oddychając, możemy też zwiększyć wysiłek fizyczny, nie odczuwając szybko zmęczenia.

A przecież poród to ciężka praca, dająca na całe życie ogromną satysfakcję i nagrodę za poniesiony trud, ale wymagająca od rodzącej siły i maksymalnego zaangażowania.

Zobacz też: Czy warto bankować krew pępowinową?

Ile trwa pierwszy poród? Czynniki wpływające na długość porodu.

Dobrze wiedzieć

Gdzie uczyć się oddychania? Aby nauczyć się prawidłowo oddychać, zapisz się do szkoły rodzenia, gdzie pod kierunkiem wykwalifikowanego personelu poznasz techniki oddychania w różnych etapach porodu, a potem będziesz umiała zastosować je w praktyce.

Uważnie słuchaj wykładowcy i ćwicz na zajęciach oraz w domu. Dzięki systematycznym ćwiczeniom podczas porodu bez problemu dostosujesz oddech do skurczu.

Pełną piersią na początku pierwszej fazy porodu

Lekarze podzielili przebieg porodu na okresy, inaczej fazy. Początek pierwszej fazy może zacząć się nawet kilka dni przed samym porodem i być dla ciebie niezauważalna. W tym czasie jednak twój organizm przygotowuje się do mających nastąpić wydarzeń.

Kolejny etap porodu trwa kilka godzin i najczęściej przebiega już w szpitalu. Szyjka macicy zaczyna się rozwierać do szerokości ok. 7 cm, a skurcze są częstsze, mocniejsze i dłuższe, dlatego też zaczynasz odczuwać coraz silniejszy ból.

To odpowiedni czas na wprowadzenie w życie teorii ze szkoły rodzenia, dotyczącej prawidłowego oddychania w czasie porodu. Próbuj oddychać przeponą (powinien wtedy unosić się brzuch, a nie klatka piersiowa).

Oddychanie przeponowe dostarcza do organizmu większe ilości tlenu, pomaga łatwiej zrelaksować się między skurczami i rozluźnić mięśnie, a to sprzyja szybszemu rozwieraniu się szyjki macicy w I okresie porodu – wyjaśnia położna Marta Piątkowska. – Twoje rozluźnione i dobrze dotlenione tkanki będą stawiały mniejszy opór dziecku, które właśnie teraz próbuje przecisnąć się przez twój kanał rodny.

Taki sposób oddychania dobrze dotleni malca, to również doskonała metoda na uspokojenie się – na początku porodu będziesz podniecona i podekscytowana tym, co się dzieje. Koncentrując się na oddychaniu przeponowym, odwrócisz też uwagę od bolesnego skurczu.

  • Jak oddychać?

Rób głębokie wdechy, następnie długie wydechy, próbuj rozluźnić przy tym mięśnie brzucha, nawet jeśli przez to oddech będzie płytszy. Ponieważ przeponą łatwiej oddycha się w pozycji stojącej, możesz to robić, spacerując po pokoju, zwłaszcza że chodzenie (dzięki naturalnej grawitacji) wpływa dobrze na postęp porodu.

Pamiętaj, by nie oddychać zbyt gwałtownie i szybko, bo możesz doprowadzić do hiperwentylacji; jeśli poczujesz zawroty głowy i zobaczysz mroczki przed oczami, spłyć i spowolnij oddech.

Czytaj również: Kanał rodny: budowa, schodzenie dziecka do kanału rodnego

Lęk przed porodem - co zrobić, jeśli boisz się porodu?

Krótko i płytko pod koniec pierwszej fazy porodu

Koniec I okresu porodu to czas silnych skurczów, które doprowadzają do 10-centymetrowego rozwarcia. Możesz zaobserwować, że podczas każdego skurczu ból wzrasta, osiąga szczyt, po czym maleje.

  • Jak oddychać?

Dostosuj głębokość oddechu do siły bólu – zacznij od głębokich wdechów, przy apogeum bólu oddychaj płycej, zaś pod koniec skurczu – wróć do głębokich wdechów i wydechów. Pamiętaj: nigdy nie wstrzymuj oddechu w czasie skurczu!

W przerwach między skurczami oddychaj spokojnie i miarowo. Przy prawie pełnym rozwarciu szyjki skurczom towarzyszy już niekiedy uczucie parcia. Ale jeszcze nie pora na nie, dlatego, aby go uniknąć, oddychaj szybko i płytko – położne nazywają to „ziajaniem” albo „dyszeniem”.

Wciągaj powietrze nosem i wypuszczaj ustami – twoja klatka piersiowa powinna się rozszerzyć, gdyż oddychasz teraz torem piersiowym.

Czytaj również: Co zrobić, żeby poród był łatwy? Ćwiczenia w ciąży - przygotuj się do rodzenia!

5 pozycji, które ułatwią ci poród - jakie pozycje porodowe wybrać?

Parcie w drugiej fazie porodu

Drugi okres porodu to parcie i urodzenie dziecka. Teraz wiele zależy od ciebie. Jeśli będziesz aktywnie przeć, malec szybko i sprawnie przejdzie przez kanał rodny i będziesz mogła go wreszcie zobaczyć. Zanim jednak to się stanie, upłynie od kilku do kilkudziesięciu minut – wszystko zależy od twojej siły i zaangażowania.

Położna pokieruje tobą i zapewne powie, byś parła w momencie szczytu skurczu – wtedy parcie będzie najefektywniejsze, gdyż przepona wzmocni tłocznię brzuszną i będzie współpracować z macicą.

  • Jak oddychać?

Gdy poczujesz, że ból zaczyna narastać, wykonaj kilka głębokich wdechów. Następnie nabierz dużo powietrza do płuc, zamknij oczy i – w momencie apogeum bólu (nie wypuszczając powietrza) – zacznij przeć. Gdy skurcz party minie, odetchnij przeponą głęboko kilka razy, by dotlenić dziecko.

Nadal słuchaj też uważnie położnej, która będzie podpowiadać ci, co dalej robić. Po kilku skurczach partych, gdy zacznie rodzić się główka, położna zabroni ci przeć, byś nie uszkodziła sobie szyjki macicy i krocza.

Wtedy zacznij lekko dyszeć, jak pod koniec pierwszego okresu porodu. Gdy urodzi się główka, wystarczy jeszcze jeden, dwa skurcze parte i będziesz mogła przytulić swoje maleństwo.

Czytaj również: SKURCZE PARTE: to nieprawda, że po podaniu znieczulenia rodząca ich nie czuje

6 rad, jak uniknąć zabiegu nacięcia krocza przy porodzie

Ćwiczenia przed porodem

  1. Jedną rękę oprzyj na brzuchu, drugą na plecach, w krzyżu. Oddychaj przeponą – nacisk kręgosłupa na rękę nie powinien zmieniać się przy wdechu i wydechu, a twój brzuch powinien się wyraźnie unosić i opadać. Rób 8 wdechów na minutę, przy ostatnim wstrzymaj na 2 sekundy powietrze i dopiero je wypuść, rozluźniając wszystkie mięśnie.
  2. Ułóż ręce pod piersiami. Nabierz nosem tyle powietrza, by napełnić płuca – klatka piersiowa, a nawet twoje żebra powinny unieść się ku górze. Następnie wypuść wolno ustami powietrze, rozluźniając mięśnie dolnej części brzucha.
  3. Zrób kolejno trzy szybkie i płytkie oddechy ustami, po czym prędko wypuść powietrze, jakbyś chciała zdmuchnąć paproch ze stołu. Następnie weź głębszy oddech ustami, wstrzymaj go na chwilę i zacznij przeć.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza