Wózek dla bliźniaków. Jaki wózek dziecięcy się sprawdzi?

2014-12-19 11:00

Kupno wózka dla bliźniąt nie jest prostą sprawą. Trzeba uwzględnić nie tylko kwestię rodzaju kół czy stelaża, lecz także wiele szczegółów, na które przy wyborze pojedynczego wózka dziecięcego nie zwraca się uwagi. Przy wyborze wózka dla bliźniaków warto kierować się nie tylko jego ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością.

Wózek dla bliźniaków
Autor: Istockphoto

Spis treści

  1. Wózek dla bliźniaków: siedzenia
  2. Stabilność wózka dla bliźniaków
  3. Koła do wózków dziecięcych
  4. Szerokość wózka dla bliźniaków
  5. Waga wózka dla bliźniaków
  6. Rączka wózka dla bliźniaków
  7. Składanie wózka dla bliźniaków
  8. Dodatki do wózka dla bliźniaków

Jak wybrać wózek dla bliźniaków? Czy dzieci powinny siedzieć jedno za drugim, czy może obok siebie? Każda opcja ma swoje zalety i wady. Sklepy z artykułami dla dzieci nie rozpieszczają przyszłych rodziców bliźniaków. Wystawiają dwa, trzy modele wózków dla bliźniaków, pozostałe można zobaczyć w katalogu lub na stronach internetowych. I choć producenci wózków dla bliźniąt starają się sprostać wymaganiom rodziców i przyczynić się do wygody dzieci, w praktyce opinie matek i ojców na temat różnych modeli wózków są podzielone.

Przy wyborze wózka dla bliźniaków warto kierować się nie tylko jego ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Trzeba pamiętać, że nie ma wózków dziecięcych idealnych, są jedynie lepiej lub gorzej dopasowane do potrzeb użytkowników.

Wózek dla bliźniaków: siedzenia

Wózek dziecięcy głęboki z jedną gondolą przeznaczony jest dla dzieci od chwili urodzenia. Niekiedy posiada oddzielnie regulowane oparcia, co jest praktyczne na spacerach, gdy jedno dziecko chce spać, a drugie niekoniecznie. Mimo dużych rozmiarów wózka dla bliźniaków, rodzice dochodzą z czasem do przekonania, że gondola dla bliźniaków staje się za ciasna. Z podobnym problemem (choć nieco rzadziej) mogą spotkać się właściciele wózka dla dziecka głęboko-spacerowego, w którym maluchy siedzą obok siebie.

Z kolei w wózku dla bliźniaków podłużnym (model „jeden za drugim”) dziecko siedzące z tyłu ma zazwyczaj ograniczoną widoczność. Z czasem zaczyna też kopać w siedzenie umieszczone przed nim (siedzenia dzieli stosunkowo mała odległość). Podwójne wózki tego typu częściej dedykowane są dzieciom, które urodziły się w odstępie jednego roku.

Dobrym rozwiązaniem jest wózek dla bliźniąt, w którym możliwa jest modyfikacja ułożenia siedzeń. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców bliźniaków, oferują modele, w których dzieci mogą siedzieć plecami do siebie, twarzami do siebie oraz przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Ważne są także regulowane podnóżki i zagłówki w wózku dla bliźniaków. Gondolki mogą być miękkie z usztywnianym dnem (spotykane najczęściej w wózkach głębokich) lub twarde, sztywne (niekiedy spełniają dodatkową rolę – zastępują foteliki samochodowe). Opiekunowie cenią także wózki, których części wykonane z materiału można swobodnie zdejmować i prać.

Stabilność wózka dla bliźniaków

Stabilność wózka dla bliźniaków jest tym ważniejsza, im starsze są dzieci. Maluchy uwielbiają zmieniać pozycję, wiercić się, a jeśli jest ich dwoje, tym łatwiej o wywrotkę, szczególnie podczas wycieczek po wyboistym terenie. Prócz zabezpieczeń takich jak pasy bezpieczeństwa czy hamulec, warto więc zwrócić uwagę na solidną, stabilną konstrukcję stelaża i podwozia wózka dla bliźniąt.

Koła do wózków dziecięcych

Nie bez znaczenia jest też to, czy wózek dla bliźniaków będzie trzy- czy czterokołowy, z kołami piankowymi (lżejszymi) czy gumowymi (stabilniejszymi w terenie, ale cięższymi). Skrętne przednie kółka wózka (które można zablokować) zazwyczaj nie są przystosowane do jazdy po lesie, sprawdzają się jednak w trakcie spacerów po mieście. Duże koła do wózka dziecięcego powinni wybrać rodzice, którzy ze swoimi pociechami zamierzają wędrować po polnych drogach.

Warto też zwrócić uwagę na rozstaw kół w danym modelu wózka dziecięcego, szczególnie, jeśli w okolicy znajdują się schody z wąskimi podjazdami (wózki trójkołowe oraz czterokołowe o kołach ustawionych na dwóch różnych osiach mogą sprawiać nieco większy problem). Ważne jest również, aby wózek dla bliźniąt miał hamulce oraz blokadę skrętnych kół, tak aby jeździły wyłącznie na wprost.

Szerokość wózka dla bliźniaków

Producenci wózków bliźniaczych niekiedy nie biorą pod uwagę faktu, że przeciętna szerokość drzwi wynosi 80 cm. Wymiary wózków dla bliźniaków podawane w katalogach często nie uwzględniają wypustek przy kołach – te dodatkowe 2 cm mogą spowodować, że taki wózek utknie w przejściu.

Podczas zakupu wózka dla bliźniaków warto więc zwrócić uwagę, by całkowita szerokość pojazdu nie przekraczała 79 cm.

Waga wózka dla bliźniaków

W zależności od modelu, wózek dla bliźniaków waży od 15 do 23 kg. Do tego należy doliczyć wagę obojga dzieci (zwiększającą się wraz z ich rozwojem). Ciężar wózka jest istotny przy wnoszeniu go po schodach, podnoszeniu przy krawężnikach, wejściu do autobusu. Są jednak rodzice, którzy uważają, że kluczową rolę odgrywa nie waga wózka dla bliźniąt, ale skrętne koła i równomiernie rozłożony ciężar.

Rączka wózka dla bliźniaków

Rączki wózków dla bliźniaków mają zazwyczaj regulację umożliwiającą dopasowanie do wzrostu rodzica, jednak nie wszystkie poręcze można przełożyć o 180º. Niektóre dzieci lubią oglądać świat, inne wolą widzieć rodziców, inaczej płaczą. Przekładana rączka w wózku dzieciecym jest więc istotna, jeżeli ułożenie siedzeń jest zawsze takie samo (tylko przodem lub tylko tyłem do kierunku jazdy).

Składanie wózka dla bliźniaków

Wbrew opinii wielu sprzedawców, nie każdy wózek dla bliźniąt łatwo się składa (warto się o tym przekonać w sklepie jeszcze przed zakupem wózka). Niektóre modele wózków dziecięcych przed złożeniem wymagają zdjęcia kół lub wyjęcia siedzeń. Są też takie wózki dla bliźniaków, które mimo złożenia mieszczą się wyłącznie w dużych bagażnikach samochodowych.

Dodatki do wózka dla bliźniaków

Światełka i taśmy odblaskowe dają dodatkową ochronę wózka dziecięcego i znajdujących się w nim dzieci. Warto też zwrócić uwagę, czy koszyk na akcesoria jest wystarczająco pojemny, czy wózek ma dodatkowe kieszenie i schowki – na dłuższy spacer trzeba przecież zabrać pieluchy, picie czy dodatkowe ubranka dla dwójki maluchów.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza