Badania w ciąży: antygen HBs

W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się badanie krwi w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B. Jeśli okaże się, że matka jest nosicielką wirusa, dziecku trzeba zaraz po urodzeniu podać immunoglobulinę, by nie doszło do uszkodzenia wątroby. Personel szpitala musi natomiast zachować szczególną ostrożność podczas zabiegów, którym poddaje matkę, by uniknąć zakażenia.

Wirus B: żółtaczka wszczepienna
Dostaje się do organizmu drogą pozajelitową, czyli nie przez przewód pokarmowy. Przenika do krwi (a stamtąd do wątroby) np. podczas zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych, zastrzyków (dlatego ten rodzaj żółtaczki nazywany jest wszczepienną), w czasie porodu – gdy źle wysterylizowany jest sprzęt medyczny, ale i przy zabiegach kosmetycznych oraz podczas stosunku (wirus znajduje się nie tylko we krwi osoby zakażonej, ale też w nasieniu czy wydzielinie z pochwy). Aby ustrzec się zakażenia, trzeba pilnować, by używany był sprzęt jednorazowy, a pielęgniarka zakładała rękawiczki, dbać o higienę, nie używać cudzych szczoteczek do zębów, ręczników ani sprzętu do depilacji. Ponadto nie zmieniać partnerów seksualnych i zabezpieczać się prezerwatywą. Przed operacją i poważniejszym zabiegiem trzeba się zaszczepić. Po przechorowaniu jest się nosicielem wirusa HBV do końca życia, co oznacza, że można zarażać inne osoby.

POLECANE MULTIMEDIA
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Emocje w ciąży. Pozytywne myślenie w ciąży
Emocje w ciąży. Pozytywne myślenie w ciąży

Jeśli należysz do pesymistek, ciąża będzie ci się przedstawiała jako pasmo niedogodności. ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Madziu odnośnie soczków bo kiedyś o tym pisałyśmy dziś znalazłam w uk pełno i w polskim sklepie i w angielskim ...

uzytkownik

Nie jestem w najlepszym nastroju...wszystko mnie irytuje...chcialabym,zeby wszystko bylo ok i spac w swoim lozku Rozumiem cie doskonale.... pewnie strasznie ...

uzytkownik

Agrawa dziekuje w imieniu Bartka :* ja tez bym w życiu nie zgodzila sie na post dziecka. Zresztą ja sama ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Ciąża. Ciąża forum, porady ginekologa. Ciąża pierwsze objawy: jakie są najczęstsze objawy ciąży. Testy ciążowe: jak zrobić test ciążowy, czy jestem w ciąży. Kalendarz ciąży i książeczka ciąży: tydzień ciąży - sprawdź co się dzieje w danym tygodniu ciąży. Ciąża przebieg: tydzień po tygodniu. Zalecane badania w ciąży i wizyty kontrolne u ginekologa: ciąża badania, które musisz zrobić. Badanie poziomu cukru we krwi w ciąży. Kiedy należy wykonać badania prenatalne w ciąży. Ile razy w ciąży należy wykonywać usg. Interpretacja usg w ciąży. Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy. Problemy z donoszeniem ciąży. Ciąża zagrożona, problemy z łożyskiem, problemy z pępowiną, wody płodowe. Co to jest cholestaza ciążowa i cukrzyca ciężarnych. Sposoby na dolegliwości ciążowe, mdłości, wymioty, zgagę, bóle kręgosłupa, puchnące nogi. Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży, ciąża jadłospis. Ciąża ćwiczenia: dobre ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Przygotowanie do porodu. Czy warto chodzić na zajęcia w szkole rodzenia.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.