Dieta w ciąży: co jeść, by nie przytyć nadmiernie w ciąży

autor: Agnieszka Roszkowska źródło: miesięcznik "M jak mama"
Dieta w ciazy
fot.: photos.com
Dieta w ciąży: co jeść, by nie przytyć nadmiernie w ciąży

Dieta w ciąży jest szczególnie ważna nie tylko dla rozwijającego się płodu. Nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży może zaszkodzić dziecku i na długo zepsuć ci sylwetkę. Nie ryzykuj. Podpowiadamy, co i jak jeść, a czego unikać, żeby nie przytyć za bardzo w ciąży.

Otyłość to coraz częstszy problem Polaków. Z roku na rok rośnie odsetek dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy ważą za dużo, co szkodzi zdrowiu. U kobiet jednym z czynników sprzyjających nadwadze i otyłości jest ciąża, bo przez długie lata uważano, że w tym czasie nie można sobie niczego odmawiać, a wręcz należy jeść za dwoje. Dziś już wiemy, że to nieprawda i że dieta w ciąży musi być racjonalna, dobrze zbilansowana i tylko trochę bardziej kaloryczna niż przed ciążą. Jednak folgowanie ciążowym zachciankom kulinarnym ma u nas długą tradycję. I jeśli będziesz dla siebie zbyt pobłażliwa, możesz mieć duże kłopoty. Nadmierne przybranie na wadze zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych, stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu, urodzenia zbyt dużego dziecka. A także może doprowadzić do otyłości, której już nigdy się nie pozbędziesz. Sporo jest kobiet, które w ciąży przytyły 20–30 kg i później nie odzyskały już dawnej sylwetki. Niech to będzie dla ciebie przestroga. Co robić, by nie przytyć w ciąży za bardzo?

Dobrze wiedzieć

Ile możesz przytyć?

To zależy w dużym stopniu od tego, ile ważyłaś przed ciążą, a dokładniej – jaki miałaś wskaźnik masy ciała (BMI). Jak go wyliczyć? Swoją wagę sprzed ciąży (wyrażoną w kg) podziel przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. Jeśli przed ciążą miałaś BMI poniżej 19, powinnaś przytyć 12–16 kg, jeśli miałaś wagę prawidłową (BMI 19–25), najlepiej będzie, jeśli przytyjesz 10–12 kg, przy BMI rzędu 26–29 możesz przybrać na wadze 8–10 kg, a w przypadku otyłości (BMI 30 lub więcej) – maksymalnie 8 kg.

Dieta w ciąży: pilnuj jadłospisu, aby nie przytyć nadmiernie w ciąży

Przyglądaj się swojemu menu i świadomie je komponuj. Ogranicz lub zrezygnuj z produktów, które są kaloryczne, a nie mają wartości odżywczych. Są to: biały cukier, słodycze, produkty z białej mąki (pieczywo, ciasta, kluski), potrawy tłuste, smażone, fast foody. Kilka razy dziennie sięgaj po warzywa i owoce (ale te niezbyt słodkie), jedz ryby, chude mięso i nabiał, brązowy ryż oraz makarony, kasze i pieczywo z grubego przemiału.

Dieta w ciąży: jadaj dość często, by nie przytyć w ciąży

Powinnaś jadać pięć niezbyt dużych posiłków dziennie: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Muszą być one dosyć regularne, przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 2–3 godziny – dzięki temu nie dopuścisz do spadku poziomu cukru we krwi i zapobiegniesz atakom tzw. wilczego głodu. Ostatni posiłek staraj się zjadać 2–3 godziny przed pójściem spać. To może być bardzo trudne, bo wiele przyszłych mam czuje niepohamowany apetyt właśnie wieczorami czy nawet w nocy. Jak sobie z tym radzić?

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.