Nudności w ciąży: co pomaga? Nietypowe sposoby na mdłości w ciąży

2020-01-08 10:18

Sprawdź, co pomaga na mdłości w ciąży. Imbir, migdały, małe śniadanie do łóżka – o tych sposobach na mdłości na początku ciąży na pewno już słyszałaś. My podpowiadamy mniej znane metody radzenia sobie z nudnościami w ciąży. Oto nietypowe, ale skuteczne sposoby na nudności.

Nudności w ciąży: co pomaga?
Autor: Getty images

Sposobów na nudności w ciąży jest wiele - kobiety oczekujące dziecka próbują rożnych metod, ponieważ mdłości w ciąży to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość zwłaszcza na początku ciąży.

Co pomaga zwalczyć mdłości w ciąży? Niektóre kobiety twierdzą, że nic im nie pomagało i po prostu musiały poczekać, aż nudności miną. Prawda jest jednak taka, że każdy organizm reaguje na co innego. Dlatego na tę dolegliwość w ciąży nie ma jednego, pewnego sposobu.

Znane są tradycyjne metody, jak jedzenie imbiru w różnych postaciach czy pogryzanie migdałów. Ale jest też wiele innych, nietypowych sposobów na mdłości, a jednak skutecznych. Przedstawiamy kilka mniej znanych sposobów na mdłości ciążowe.

Spis treści:

  1. Świeży ananas z rana
  2. Aromaterapia
  3. Gazowana woda z cytryną
  4. Opaski akupresurowe na nadgarstki
  5. Głębokie oddychanie
  6. Wsparcie psychiczne
  7. Ciepły okład

Rodzisz w roku 2022? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2022 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)"!

Świeży ananas z rana

Istnieją badania, które potwierdziły, że jedzenie rano świeżego ananasa albo picie soku ananasowego łagodzi mdłości i wymioty w ciąży. Warto spróbować – nawet jeśli nie pomoże, to na pewno dostarczy ci cennych witamin i soli mineralnych.

Ananasa warto wcześniej schłodzić – podobno wtedy jest najskuteczniejszy na poranne nudności w ciąży. Słyszałaś, że we wczesnej ciąży nie wolno jeść tego owocu, bo wywołuje poronienia? To mit. Bez obaw możesz zjadać miseczkę ananasa codziennie rano. 

Zobacz także:

Dieta w ciąży. Co jeść, by zwalczyć nudności?

Mdłości w ciąży: jak długo występują i kiedy się kończą

8 ziołowych herbat na najczęstsze dolegliwości ciążowe

Aromaterapia

Nietypowym sposobem na mdłości ciążowe jest aromaterapia. Niektóre zapachy skutecznie łagodzą nudności w ciąży. Polecane są olejki eteryczne: lawendowy, sosnowy, miętowy i eukaliptusowy. A słynna Janet Balaskas (specjalistka od porodów naturalnych) dodaje: różany i rumiankowy.

Możesz skropić takim olejkiem płócienną chusteczkę i nosić ją przy sobie. A w domu korzystać z kominka aromaterapeutycznego, dzięki któremu zbawienny zapach rozniesie się po całym pomieszczeniu. W internecie można też kupić specjalny aromaterapeutyczny sztyft dla kobiet w ciąży.

Gazowana woda z cytryną

Wiemy, wiemy: dla kobiet w ciąży poleca się wodę niegazowaną, bo dwutlenek węgla może powodować wzdęcia lub zgagę. Ale akurat przy nudnościach w ciąży wielu kobietom pomagają napoje gazowane – potwierdzają to nawet lekarze.

Niektóre kobiety właśnie dlatego piją w ciąży colę, ale zawiera ona cukier i kofeinę, więc lepszym rozwiązaniem jest gazowana woda mineralna z dużą ilością soku z cytryny.

Jak pić wodę gazowaną, by była sposobem na mdłości w ciąży? Wodę należy pić niewielkimi łykami, nawet przez cały dzień. Jeśli chodzi o temperaturę podania, są dwie szkoły: zimna i ciepła. Częściej jednak poleca się picie wody lekko schłodzonej.

Opaski akupresurowe na nadgarstki

W aptekach i sklepach można również kupić specjalne opaski uciskowe, które trzeba nosić na nadgarstkach. Prawidłowo założone opaski stymulują określone punkty na ciele – tzw. punkty neiguan, znajdujące się ok. 2 cm powyżej nadgarstka, po wewnętrznej stronie ręki.

Zgodnie z zasadami akupresury taka stymulacja ma zapobiegać nudnościom w ciąży. Produkt jest sprowadzany z Wielkiej Brytanii, a producent opasek zapewnia, że ich skuteczność została potwierdzona w testach klinicznych. Warto to sprawdzić na sobie. 

Dobrze wiedzieć

Za mdłości w ciąży odpowiedzialne są geny?

Do tej pory uważano, że za ciążowe mdłości odpowiadają głównie zmiany stężenia hormonów. Uczeni z University of Southern California w Los Angeles wyjaśnili jednak, dlaczego skłonności do porannych nudności u ciężarnych często występują rodzinnie.Badacze zidentyfikowali dwa geny – GDF15 i IGFBP7 – które mają wpływ zarówno na wzrost łożyska, jak i na regulację apetytu. Co więcej, wiążą się też z kacheksją nowotworową.Ciężkie nudności i wymioty, utrudniające funkcjonowanie, występują u ok. 2 procent ciężarnych. Znanym przykładem jest Księżna Kate, która z tego powodu musiała być poddana hospitalizacji w pierwszej ciąży.

Głębokie oddychanie

Gdy zaczynasz odczuwać poranne mdłości, staraj się pooddychać świeżym powietrzem: stań przy szeroko otwartym oknie i wykonuj głębokie, spokojne oddechy. Niektórzy (np. Balaskas) zalecają trening oddechowy w połączeniu z jogą, ale to wymaga już specjalnego przygotowania i warunków.

Staraj się przynajmniej codziennie przez godzinę spacerować na świeżym powietrzu, ćwicząc głębokie oddychanie jako sposób na ciążowe nudności.

Wsparcie psychiczne

Za jedną z przyczyn występowania nudności w ciąży – poza działaniem hormonów – uważa się dyskomfort psychiczny, problemy emocjonalne. Badania pokazały, że nudności i wymioty mogą być wynikiem ambiwalentnej postawy kobiety wobec ciąży, dużego napięcia i lęku odczuwanego w związku z tym stanem.

Jedno z badań wykazało też, że nudności w ciąży częściej występują one u kobiet bezrobotnych lub prowadzących dom niż u tych pracujących zawodowo. Stąd wśród zaleceń pojawia się pomoc psychologiczna: szczere rozmowy o swoich problemach z przyjaciółką, partnerem albo psychologiem. 

Czytaj: Hormony – dlaczego rządzą naszym ciałem?

Niepokojące dolegliwości ciążowe: krwawienie, bóle brzucha, wymioty, biegunka w ciąży

Ciepły okład

W czasie ataku mdłości ułóż się w pozycji półleżącej, przykładając do brzucha termofor z gorącą wodą. Tę metodę jako sposób na ciążowe mdłości poleca w swojej książce ginekolog dr Preeti Agrawal.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza