Kalendarz badań w ciąży. Jakie badania powinna wykonać każda kobieta przed porodem?

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Kalendarz badań w ciąży
fot.: Jupiterimages

Kalendarz badań w ciąży to odgórne zalecenie ministra zdrowia i powinno być przestrzegane w każdej placówce opieki zdrowotnej. Kończąc 10. tydzień ciąży, przyszła mama powinna mieć już wykonanych szereg podstawowych badań. Ale to dopiero początek. Ostatnie z badań ciężarna zrobi zapewne około 40. tygodnia ciąży i pewnie będzie to badanie ktg badające stan dziecka i ewentualne skurcze. Oto kalendarz badań, które powinna wykonać w ciąży każda przyszła mama. Niektóre z nich musisz przedstawić przed porodem, by zostać przyjętą do szpitala.

Kalendarz badań w ciąży został stworzony po to, by zapewnić jak najlepszą opiekę tobie i twojemu dziecku. Pamiętaj, że wykonywane w odpowiednich terminach badania w ciąży pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłości i zapobiegać ich skutkom.

Badania do 10. tygodnia ciąży

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza ginekologa – zgłoś się do niego, gdy tylko test ciążowy wykaże ciążę. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, zmierzy ciśnienie krwi, wzrost i masę ciała. Aby potwierdzić ciążę, może też zrobić USG przezpochwowe. Wczesny kontakt z lekarzem jest wymagany przy wypłacie becikowego (lekarz wystawi ci odpowiednie zaświadczenie), ale przede wszystkim umożliwi ocenę, czy ciąża jest obarczona ryzykiem. W uzasadnionych przypadkach możesz zrobić badania w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie. Nowością jest możliwość prowadzenia ciąży przez położną, ale i wówczas trzeba odbyć kilka wizyt u ginekologa. Pamiętaj, by próbki moczu i krwi do badań były pobrane na czczo.
Obowiązkowe badania w tym czasie:
1. Grupa krwi i Rh.
2. Przeciwciała odpornościowe.
3. Morfologia krwi.
4. Badanie ogólne moczu.
5. Badanie cytologiczne.
6. Badanie czystości pochwy.
7. Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo.
8. VDRL (badanie w kierunku kiły).
9. Badanie stomatologiczne.
10. Badanie HIV i HCV.
11. Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki.

Badania pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży

Wykonywane teraz tzw. genetyczne USG pozwala określić ryzyko wystąpienia aberracji chromosomalnych. Postaraj się sprawdzić, czy lekarz wykonujący USG ma odpowiednie kwalifikacje i sprzęt.
Obowiązkowe badania w tym czasie:
1. Badanie ultrasonograficzne.
2. Badanie ogólne moczu.
3. Badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Badania pomiędzy 15. a 20. tygodniem ciąży

Nie lekceważ regularnych badań moczu – zakażenie pęcherza czasami przebiega zupełnie bezobjawowo i badanie moczu to jedyny sposób, by sprawdzić, czy nie ma w nim bakterii, które mogą być groźne, jeśli w porę nie dostaniesz antybiotyku.
Obowiązkowe badania w tym czasie:
1. Morfologia krwi.
2. Badanie ogólne moczu.
3. Badanie czystości pochwy.
4. Badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Badania w ciąży - trymestr pierwszy

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w pierwszym trymestrze ciąży.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.