Newsletter

Kalendarz badań w ciąży. Jakie badania powinna wykonać każda kobieta przed porodem?

autor: Agnieszka Roszkowska źródło: miesięcznik "M jak mama"
Kalendarz badań w ciąży
fot.: Jupiterimages

Kalendarz badań w ciąży to odgórne zalecenie ministra zdrowia i powinno być przestrzegane w każdej placówce opieki zdrowotnej. Kończąc 10. tydzień ciąży, przyszła mama powinna mieć już wykonanych szereg podstawowych badań. Ale to dopiero początek. Ostatnie z badań ciężarna zrobi zapewne około 40. tygodnia ciąży i pewnie będzie to badanie ktg badające stan dziecka i ewentualne skurcze. Oto kalendarz badań, które powinna wykonać w ciąży każda przyszła mama. Niektóre z nich musisz przedstawić przed porodem, by zostać przyjętą do szpitala.

Kalendarz badań w ciąży został stworzony po to, by zapewnić jak najlepszą opiekę tobie i twojemu dziecku. Pamiętaj, że wykonywane w odpowiednich terminach badania w ciąży pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłości i zapobiegać ich skutkom.

Badania do 10. tygodnia ciąży

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza ginekologa – zgłoś się do niego, gdy tylko test ciążowy wykaże ciążę. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne, zmierzy ciśnienie krwi, wzrost i masę ciała. Aby potwierdzić ciążę, może też zrobić USG przezpochwowe. Wczesny kontakt z lekarzem jest wymagany przy wypłacie becikowego (lekarz wystawi ci odpowiednie zaświadczenie), ale przede wszystkim umożliwi ocenę, czy ciąża jest obarczona ryzykiem. W uzasadnionych przypadkach możesz zrobić badania w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie. Nowością jest możliwość prowadzenia ciąży przez położną, ale i wówczas trzeba odbyć kilka wizyt u ginekologa. Pamiętaj, by próbki moczu i krwi do badań były pobrane na czczo.
Obowiązkowe badania w tym czasie:
1. Grupa krwi i Rh.
2. Przeciwciała odpornościowe.
3. Morfologia krwi.
4. Badanie ogólne moczu.
5. Badanie cytologiczne.
6. Badanie czystości pochwy.
7. Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo.
8. VDRL (badanie w kierunku kiły).
9. Badanie stomatologiczne.
10. Badanie HIV i HCV.
11. Badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki.

Badania pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży

Wykonywane teraz tzw. genetyczne USG pozwala określić ryzyko wystąpienia aberracji chromosomalnych. Postaraj się sprawdzić, czy lekarz wykonujący USG ma odpowiednie kwalifikacje i sprzęt.
Obowiązkowe badania w tym czasie:
1. Badanie ultrasonograficzne.
2. Badanie ogólne moczu.
3. Badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Badania pomiędzy 15. a 20. tygodniem ciąży

Nie lekceważ regularnych badań moczu – zakażenie pęcherza czasami przebiega zupełnie bezobjawowo i badanie moczu to jedyny sposób, by sprawdzić, czy nie ma w nim bakterii, które mogą być groźne, jeśli w porę nie dostaniesz antybiotyku.
Obowiązkowe badania w tym czasie:
1. Morfologia krwi.
2. Badanie ogólne moczu.
3. Badanie czystości pochwy.
4. Badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.

Masuj na zdrowie

Masaż to nie tylko przyjemność, ale także korzyści. Przekonaj się jakie.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.