Leki w ciąży – co wolno ci brać?

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Jakie leki możesz zażywać w ciąży
fot.: photos.com

Ciąża to czas, w którym powinnaś bardzo uważać na leki, które przyjmujesz. Pożegnaj się z tym, co do tej pory zawierała twoja apteczka, gdyż niektóre leki w ciąży mogą być niebezpieczne dla ciebie i dziecka. Na szczęście część specyfików jest całkowicie niegroźna i bez obaw możesz po nie sięgać, jeśli przytrafi ci się przeziębienie, ból w ciąży lub inna dolegliwość.

Leki w ciąży mogą być niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka. Dlatego nawet przeziębienie, czy ból w ciąży najlepiej leczyć domowymi sposobami, a przyjmowanie każdego preparatu koniecznie konsultować z lekarzem. Na szczęście, jest wiele leków bezpiecznych dla dziecka w brzuszku. Są też takie, które wręcz powinnaś mieć w swojej podręcznej apteczce. Do samodzielnego leczenia w ciąży trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Lepiej dmuchać na zimne, bo dla dziecka groźne mogą być nawet leki dostępne bez recepty, jak choćby zwykłe proszki od bólu głowy,  podnoszące odporność czy preparaty witaminowe. Szczególną ostrożność zachowaj w pierwszym trymerze ciąży. W tym czasie powstają wszystkie narządy wewnętrzne dziecka, a niektóre leki mogą ten rozwój zaburzyć.

Ciąża i preparaty witaminowe

Jeśli jesteś zdrowa, a ciąża przebiega podręcznikowo, nie ma powodu, abyś od początku ciąży łykała preparaty z witaminami przeznaczone dla ciężarnych. Przyjmowanie witamin na zapas nie jest ani zdrowe, ani potrzebne, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Dobrze wiedzieć

Leki, których nie wolno przyjmować w ciąży:
Oto leki, które mogą być groźne dla dziecka i nie można ich stosować w ciąży:

  • hormonalne, z wyjątkiem zleconych przez lekarza
  • doustne leki wpływające na krzepliwość krwi, np. acenokumarol
  • leki przeciwtrądzikowe
  • niektóre antybiotyki (nigdy nie wolno ich stosować na własną rękę, a zwłaszcza w ciąży)
  • leki przeczyszczające
  • obkurczające śluzówkę doustne środki na katar, np. Cirrus, Sudafed, Ibuprom zatoki
  • doustne leki przeciwcukrzycowe (w Ameryce niektóre są dopuszczone, w Polsce ciężarna może brać wyłącznie insulinę).

Wyjątkiem jest jednak kwas foliowy, który najlepiej zażywać przed poczęciem dziecka lub gdy tylko zaczniesz podejrzewać, że jesteś w ciąży (np. Folik). Ta witamina zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego u dzieci, a także niedokrwistości. Zaufaj lekarzowi, który w razie potrzeby podpowie, który preparat dla ciężarnych wybrać. W apteczce powinnaś na wypadek przeziębienia mieć także witaminę C.

Bezpieczne leki na ból w ciąży

Na ból w ciąży przyda się preparat z paracetamolem, np. Apap, Codipar, Efferalgan, Panadol. Sprawdź na ulotce, czy lek nie zawiera dodatków, bo niektóre z nich, np. pseudoefedryna, są w ciąży niewskazane. Tabletkę paracetamolu możesz zażywać nie częściej niż co 4 godziny, ale staraj się sięgać po nią w ostateczności. Zażywając paracetamol koniecznie zachowaj szczególną ostrożność! Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Szpitala Dziecięcego w Toronto przeprowadzili badania z których wynika, że długotrwałe stosowanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wad rozwojowych u dziecka. Okazjonalne stosowanie paracetamolu w ciąży prawdopodobnie nie jest szkodliwe dla potomstwa. Staraj się unikać preparatów ibuprofenu (Nurofen, Ibuprom), a także aspiryny. Wyrzuć z apteczki na okres ciąży metamizol (Pyralginum) i tabletki od bólu głowy. Gdy dokucza ci ból głowy, wybierz się na spacer, bo może to być oznaka niedotlenienia. Masuj skronie, odpocznij, a środek przeciwbólowy zażyj w ostateczności. Uwaga: ból głowy może być także sygnałem nadciśnienia!

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.