OBJAWY CIĄŻY: objawy charakterystyczne dla wczesnej ciąży

Pytanie o objawy ciąży, szczególnie tej wczesnej, jest jednym z najczęściej zadawanych przez młode kobiety. Trudno znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź, bo objawy, które mogą oznaczać początki ciąży równie dobrze mogą występować także z wielu innych powodów. Za najbardziej typowe objawy ciąży uznaje się: brak miesiączki, tkliwość piersi, poranne wymioty, senność, podwyższoną temperaturę i zmienność nastroju.

Objawy ciąży, oczywiście wczesne objawy ciąży, łatwo pomylić z objawami występującymi z innych powodów. Poniżej opisujemy najczęściej występujące objawy ciąży, podając ich alternatywną przyczynę.

  • O zajściu w ciążę świadczy przede wszystkim brak miesiączki, jednak nie zawsze jej nie pojawienie się jest wynikiem ciąży. Obecnie coraz więcej kobiet ma zaburzenia hormonalne spowodowane m.in. stresem i trybem życia czy zaprzestaniem przyjmowania tabletek hormonalnych, dlatego opóźniajacy się o kilka a nawet kilkanaście dni okres nie jest pewnym objawem ciąży. Dlatego kiedy podejrzewasz, że możesz być w ciąży, aby mieć stuprocentową pewność – zrób test ciążowy (najwcześniej w dniu terminu miesiączki) albo badanie krwi wykrywające obecność HCG w surowicy krwi (gonadotropiny kosmówkowej, określanej w skrócie HCG). 100 proc. pewność da ci jednak wizyta u lekarza, który w czasie badania USG zobaczy pęcherzyk ciążowy, a następnie bijące serduszko dziecka. Lekarz badając kobietę może zaobserwować rozpulchnioną szyjkę macicy i macicę, powiększenie macicy (już po pierwszym miesiącu ciąży). Ponieważ zapłodnienie ma miejsce mniej więcej w połowie cyklu – nim wystąpi miesiączka (albo nie)  trzeba czekać minimum 2 tygodnie. Wiele kobiet w tym czasie uważnie wsłuchuje się w swój organizm, wypatrując objawów mogących świadczyć o ciąży.
  • Problemy z piersiami czyli tkliwość i bolesność piersi czy wrażenie ich powiększenia się mogą być wynikiem intensywnej pracy hormonów w pierwszych tygodniach ciąży. Jednak wrażliwość piersi może też być oznaką zbliżającej się miesiączki.
  • Poranne nudności czy wymioty -  mogą, ale nie muszą, pojawić się już po 2 tygodniach od zapłodnienia i świadczyć o ciąży, ale też mogą być wynikiem złej diety czy zatrucia pokarmowego.
  • Częste oddawanie moczu (przeważnie występuje po ok. 6 tygodniu ciąży) – może też świadczyć o zakażeniu dróg moczowych, szczególnie jeśli towarzyszy mu świąd i pieczenie, a mocz ma brzydki zapach albo kolor.
  • Większy apetyt – organizm może zbierać siły do intensywnej pracy czekającej go przez 9 najbliższych miesięcy, albo objaw ten może wynikać ze złej diety, zaburzeń hormonalnych czy zbliżającej się miesiączki.
  • Zmiany nastroju – huśtawki nastrojów, złość i rozdrażnienie są wynikiem dużego wysiłku jaki podejmuje organizm kobiety do przygotowania się do ciąży i zapewnienia optymalnych warunków płodowi i towarzyszącej im burzy hormonalnej ale też zwykłego spadku nastroju czy codziennych problemów i stresów.
  • Przebarwienia skórne – mogą być spowodowane pracą hormonów hormonami, albo oznaczać problemy dermatologiczne.
  • Wyższa temperatura ciała - może wynikać ze zwiększonej ilości progesteronu, którego zadaniem jest podtrzymanie ciąży, ale i zbliżającej się grypy czy przeziębienia…

Wczesne objawy ciąży

Częstsze niż zwykle korzystanie z toalety, bolesność piersi, zatrzymanie miesiączki to pierwsze sygnały, że możesz być w ciąży. Czy wiesz, że pierwsze objawy ciąży możesz odczuć nawet już w trzecim tygodniu, zanim jeszcze potwierdzi ją test ciążowy? Czy wiesz kiedy w stu procentach możliwe jest potwierdzenie ciąży? O wczesne objawy ciąży zapytaliśmy eksperta.
Autor tekstu: Maja Kupiszewska
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Chlamydioza w ciąży. Chlamydia groźna dla matki i dziecka
Chlamydioza w ciąży. Chlamydia groźna dla matki i dziecka

Chlamydioza to podstępna choroba, ponieważ najczęściej przebiega bez objawów. Na infekcję chlamydiami ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

m_rena_86 ale Ci zazdroszczę Twojego suwaczka :) Agatinek śliczne zdjęcie w awatarku :) Chyba większość z Nas jest już zmęczona ...

uzytkownik

ja pierdole przepraszam ze w swieta i taki teskt ale tego sie juz nie da !!! Mama moja podjechala do ...

uzytkownik

Dziewczynki, wrzucam fotki z 4D w tygodniu 18+3 i fotke brzucha z dziś rano, czyli tydzień 19+3 7303873039730407304173042

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Ciąża. Ciąża forum, porady ginekologa. Ciąża pierwsze objawy: jakie są najczęstsze objawy ciąży. Testy ciążowe: jak zrobić test ciążowy, czy jestem w ciąży. Kalendarz ciąży i książeczka ciąży: tydzień ciąży - sprawdź co się dzieje w danym tygodniu ciąży. Ciąża przebieg: tydzień po tygodniu. Zalecane badania w ciąży i wizyty kontrolne u ginekologa: ciąża badania, które musisz zrobić. Badanie poziomu cukru we krwi w ciąży. Kiedy należy wykonać badania prenatalne w ciąży. Ile razy w ciąży należy wykonywać usg. Interpretacja usg w ciąży. Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy. Problemy z donoszeniem ciąży. Ciąża zagrożona, problemy z łożyskiem, problemy z pępowiną, wody płodowe. Co to jest cholestaza ciążowa i cukrzyca ciężarnych. Sposoby na dolegliwości ciążowe, mdłości, wymioty, zgagę, bóle kręgosłupa, puchnące nogi. Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży, ciąża jadłospis. Ciąża ćwiczenia: dobre ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Przygotowanie do porodu. Czy warto chodzić na zajęcia w szkole rodzenia.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.