Jakie objawy ciąży wskazują na chłopca, a jakie na dziewczynkę. Sprawdziło się u was?

2022-03-30 16:29

Jakie objawy ciąży mogą wskazywać na chłopca czy dziewczynkę i jak rozpoznać płeć dziecka przed narodzeniem? Niektórzy twierdzą, że po kształcie brzucha w ciąży, inni - że po zachciankach jedzeniowych? Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, czy możliwe jest rozpoznanie płci dziecka po objawach ciąży.

Jakie objawy ciąży wskazują na chłopca, a jakie na dziewczynkę. Sprawdziło się u was?
Autor: Getty images Jakie objawy ciąży wskazują na chłopca, a jakie na dziewczynkę. Sprawdziło się u was?

Obecnie płeć dziecka przyszli rodzice mogą poznać na badaniu USG już w 15.-16. tygodniu ciąży zgodnie z kalendarzem badań USG.  Nie wszyscy z tego korzystają – część rodziców woli poznać płeć malucha przy porodzie.

Jednak jeszcze nie tak dawno temu kobiety poznawały płeć dziecka dopiero podczas porodu. „W ciemno” musiały przygotowywać wyprawkę dla niemowlaka czy dziecięcy pokój. Nic dziwnego, że starały się przez całą ciążę odgadnąć płeć dziecka.

Dziś na te przesady ciążowe patrzymy z przymrużeniem oka - badania i współczesna medycyna pokazują jasno, że ochota na ogórki kiszone nie wpływu ani na płeć dziecka, ani np. na ilość jego włosów na głowie. Jak wróżono płeć dziecka z objawów ciążowych?

Czytaj: Sposób na chłopca i na dziewczynkę - jak zwiększyć szanse na wybraną płeć?

Seks podczas owulacji a płeć dziecka

Pomyłki na USG w płci dziecka - skąd się biorą pomyłki lekarza?

Spis treści

  1. Jak rozpoznawano płeć dziecka po objawach ciąży?
  2. Wskazówki naukowców, co do płci dziecka 
Jak zaplanować płeć dziecka?

Jak rozpoznawano płeć dziecka po objawach ciąży?

  • Płeć dziecka a kształt brzucha

Spiczasty i wąski miał oznaczać chłopca, okrągły i szeroki – dziewczynkę. Czy to prawda? Niestety po kształcie brzucha nie da się rozpoznać płci dziecka. Kształt brzucha uzależniony jest od innych czynników. Wpływają na niego geny, waga ciężarnej, położenie płodu w macicy, stan mięśni brzucha.

  • Płeć dziecka a zachcianki kulinarne

Jeśli unikasz mięsa, za to jesz dużo warzyw, owoców i słodyczy, prawdopodobnie urodzisz dziewczynkę. Miłośniczki mięsa podobno częściej rodzą chłopców. Mówi się też, że zachcianka na słodkie w ciąży oznacza dziewczynkę, na słone – chłopca. Ile w tym prawdy? Niewiele. Ochota na określone produkty oznacza, że organizm domaga się pewnych składników odżywczych, których mu brak.

  • Płeć dziecka a wygląd ciężarnej

Gdy kobieta pięknieje, urodzi chłopca, gdy wygląda gorzej – dziewczynkę. To oczywiście przesąd – za wygląd kobiety odpowiadają hormony ciążowe.

  • Inne objawy wskazujące na płeć dziecka

Dziewczynkę miały oznaczać: huśtawka nastrojów, częste mdłości poranne, spanie na prawym boku, pierwszy ruch dziecka z prawej strony, chłopca: suche dłonie, ociężałość, brzuch nisko położony. Oczywiście wszystkie te sposoby można włożyć między bajki, a ich skuteczność jest znikoma.

Wskazówki naukowców, co do płci dziecka 

Chociaż specjaliści nie wierzą w przesądy ciążowe dotyczące płci dziecka, to jednak bacznie obserwują różne czynniki, które ich zdaniem mogą wpływać na to, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Oto do jakich zaskakujących wniosków doszli. 

  • Płeć dziecka a długość palca serdecznego kobiety w ciąży

Długi palec serdeczny oznacza wysoki poziom testosteronu. Takie kobiety ponoć mają większe szanse na poczęcie chłopca. John Manningam z Uniwersytetu w Liverpoolu jest autorem teorii, że kobiety i mężczyźni, którzy mają dłuższy palec serdeczny niż wskazujący, mają większe szanse na poczęcie chłopca.

Teoria ta potwierdzona była badaniami, z których by wynikało, że jeśli u ciebie dłuższy od serdecznego jest palec wskazujący, masz większe szanse na urodzenie dziewczynki.

  • Rodzeństwo ojca dziecka a płeć malca

Jeśli twój partner wychowywał się z siostrami i jego ojciec też miał siostry, masz większe szanse na córkę. Nie wiadomo, dlaczego tak jest, bo plemników X i Y jest mniej więcej tyle samo, ale okazuje się, że mężczyźni pochodzący z rodzin, w których na świat przychodzą niemal wyłącznie dzieci jednej płci, sami też spłodzą dziecko tej płci.

Naukowcy przypuszczają, iż płeć dziecka może być zapisana gdzieś w DNA ojca i że istnieje jakiś nieznany mechanizm genetyczny, który wpływa na „siłę przebicia” poszczególnych plemników.

  • Dieta bogata w minerały

Według niektórych badaczy na płeć dziecka wpływa także dieta przyszłej mamy w okresie 2–3 miesięcy poprzedzających ciążę. Większą szansę na dziewczynkę masz wtedy, gdy w tym czasie jadłaś produkty bogate w wapń i magnez.

Przypominamy, że źródła wapnia to: mleko, jogurty, sery, soja, szpinak, migdały, brokuły, morele, figi, sardynki. Natomiast magnez znajduje się w: orzechach, pestkach, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, warzywach strączkowych, gorzkiej czekoladzie, kakao.

Jeśli w twoim menu dominowały produkty z sodem i potasem - będziesz raczej mieć chłopca. Produkty bogate w sód i potas to m.in.: pomidory, ziemniaki, słone wędliny i mięso, wędzone ryby, owoce morza, owoce cytrusowe, banany, pestki słonecznika, pietruszka, oliwki, suszone śliwki.

  • Rodzaj pracy ojca dziecka

Jeśli ojciec dziecka pracuje w niesprzyjających warunkach, to czynniki środowiskowe, jak: wysoka temperatura, przeciążenia grawitacyjne, promieniowanie jonizujące czy substancje toksyczne, a także stres mogą wpłynąć na jego nasienie.

Okazuje się, że panowie narażeni na kontakt z tymi czynnikami częściej mają córki, gdyż plemniki z chromosomem X są odporniejsze na działanie szkodliwych czynników. Dlatego ojcami córek statystycznie częściej są wykonawcy takich zawodów, jak: pilot, astronauta, nurek, kierowca rajdowy itp.

  • Osobowość matki dziecka może determinować płeć

Valerie Grant, psychiatra z Nowej Zelandii, zauważyła kilka lat temu, że kobiety o niezależnej i dominującej osobowości mają większe szanse na urodzenie syna. Według autorów tej hipotezy takie kobiety mają więcej testosteronu, który „preferuje” plemniki z chromosomami Y.

  • Wiek matki dziecka

Ze statystycznych zestawień wynika, że w związkach, w których różnica wieku między partnerami wynosi od 10 do 15 lat, częściej rodzą się chłopcy.

  • Metoda poczęcia przez in vitro

Australijscy naukowcy wykazali, że po zapłodnieniu in vitro częściej rodzą się synowie: na 100 poczętych tą metodą dzieci rodzi się 56 chłopców. Być może coraz większa popularność in vitro przyczyniła się też do tego, że w  ostatnich latach w Polsce urodziło się o 14 tys. więcej chłopców niż dziewczynek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza