Odejście WÓD PŁODOWYCH - chwila, gdy rozpoczyna się poród

odejscie wod plodowych chwila gdy rozpoczyna sie porod
fot.: sxc.hu

Co zwiastuje poród? Zastanawiasz się jakie są oznaki porodu? Odejście wód płodowych bez watpienia zwiastuje rozpoczynający się poród.

Cztero-pięciomiesięczny płód ma pełną swobodę ruchów – może fikać koziołki w brzuchu mamy, zanurzony w wodach płodowych niczym w wielkim basenie, ale 9-miesięczny maluch ma już bardzo ograniczone ruchy. Wody płodowe (płyn owodniowy) wypełniają pęcherz płodowy, który najczęściej pęka samoistnie pod koniec pierwszej fazy porodu. Bardzo rzadko zdarza się to nagle i przed czasem. Jeśli kobieta boi się, że akurat jej się to przydarzy i nagle odejdą jej wody, powinna pilnować, by zawsze mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy, a w jego pamięci numer swojego lekarza lub położnej. Wcześniej powinna ustalić z lekarzem, kiedy ma go powiadomić o rozpoczynającym się porodzie lub pojechać do szpitala. Także jej partner powinien być przygotowany na tę ważną chwilę i do czasu porodu nie powinien wyłączać swego telefonu, nawet podczas służbowych spotkań.

Przeczytaj również: Wody płodowe: wszystko co powinnaś wiedzieć o wodach płodowych w ciąży

Jak rozpoczyna się poród?

Gdy nastąpi odejście wód płodowych – płyn owodniowy wypłynie za jednym razem, mocnym strumieniem, to będzie znak, że pęcherz płodowy pękł i zaczyna się poród. Czasami pęcherz płodowy nie pęka samoistnie, mimo rozpoczęcia akcji skurczowej – wtedy lekarz w celu przyspieszenia porodu może wykonać zabieg przebicia pęcherza – zabieg ten nazywa się amniotomią.

Przeczytaj również: Pierwsza faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Rola wód płodowych

Wody płodowe (płyn owodniowy) są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki. Chronią płód przed urazami, biorą udział w przemianie materii umożliwiając wymianę substancji odżywczych między organizmem matki i dziecka, przyczyniają się do prawidłowego rozwoju narządów dziecka. Niezwykle ważne jest, by w czasie ciąży regularnie kontrolować ilość wód płodowych, gdyż ich niedobór lub nadmiar - może zaszkodzić dziecku. Zapytaliśmy eksperta o najważniejsze zadania wód płodowych.

, { url: 'http://videodemo.supermedia.pl/p/103/sp/10300/flvclipper/entry_id/0_wj9abgfg/version/0', title: 'Jak przebiega poród' }
źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-10-28 Publikacja: 2013-01-31
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.