Pasy w ciąży: co z zapinaniem pasów w ciąży?

Podczas jazdy samochodem w ciąży musisz szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj zwłaszcza o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Co prawda prawo zwalnia kobiety w ciąży z zapinania pasów, ale nie warto korzystać z tego prawa. Dlaczego musisz zapinać pasy w ciąży?

Przepis w kodeksie drogowym, pozwalający jeździć ciężarnej bez zapiętego pasa bezpieczeństwa, jest bzdurny. Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa nieraz ratują życie i zdrowie. Są najskuteczniejszym środkiem łagodzącym skutki wypadków drogowych.

Jak zapinać pasy w ciąży?

Pas musi leżeć na biodrach, przełożony pod brzuchem (aby go nie uciskał), nieskręcony w żadną stronę. To prawda, czasem pasy w ciąży są niewygodne, ale bycie ciężarną to nie tylko przyjemności. Zresztą możesz kupić nakładki antyuciskowe i specjalny adapter do pasów dla kobiet ciężarnych. Adapter sprawia, że pas nie uciska brzucha i nie przesuwa się, a pas nadal spełnia funkcję ochronną.

Dlaczego trzeba zapinać pasy w ciąży?

Gdy dojdzie do wypadku przy niezapiętych pasach, najczęściej skutkiem jest przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia płodu. Może też dojść do uszkodzenia macicy lub bezpośrednich obrażeń płodu (pęknięcia kości nóg, rąk lub czaszki). Te obrażenia mogą z kolei spowodować poronienie albo przedwczesny poród.

Pasy w ciąży: zapinaj też na tylnym siedzeniu

Uwaga: także na tylnym siedzeniu trzeba zapinać pasy, nie tylko w ciąży! Gdy samochód jedzie z prędkością 50 km/h, po zderzeniu ciało jest wyrzucane do przodu z siłą jednej tony.

Jeśli nie jedziesz samochodem sama, nie ruszajcie z miejsca, dopóki inni pasażerowie (również na tylnych siedzeniach) nie zapną pasów. Ich siła bezwładności podczas zdarzenia drogowego może cię zabić, spowodować poronienie albo inne obrażenia!

Autor tekstu: opr. redakcja
Źródło: www.dlarodzinki.pl
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Ciąża bliźniacza: jak się przygotować na narodziny bliźniaków?
Ciąża bliźniacza: jak się przygotować na narodziny bliźniaków?

To jest ciąża bliźniacza... Gdy lekarz przekaże ci tę wiadomość, masz kilka ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

krochmal kupujesz czy robisz sama? Ja robię sama z mąki ziemniaczanej. U mnie na wysypki pomagalo.

uzytkownik

Nie mam teraz wg czasu i nie jestem w stanie byc tu z wami nabiezaco Natasza s dzien ( od ...

uzytkownik

Wesołych świat ;) duuuuuzo cierpliwości wam życzę ;)

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Ciąża. Ciąża forum, porady ginekologa. Ciąża pierwsze objawy: jakie są najczęstsze objawy ciąży. Testy ciążowe: jak zrobić test ciążowy, czy jestem w ciąży. Kalendarz ciąży i książeczka ciąży: tydzień ciąży - sprawdź co się dzieje w danym tygodniu ciąży. Ciąża przebieg: tydzień po tygodniu. Zalecane badania w ciąży i wizyty kontrolne u ginekologa: ciąża badania, które musisz zrobić. Badanie poziomu cukru we krwi w ciąży. Kiedy należy wykonać badania prenatalne w ciąży. Ile razy w ciąży należy wykonywać usg. Interpretacja usg w ciąży. Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy. Problemy z donoszeniem ciąży. Ciąża zagrożona, problemy z łożyskiem, problemy z pępowiną, wody płodowe. Co to jest cholestaza ciążowa i cukrzyca ciężarnych. Sposoby na dolegliwości ciążowe, mdłości, wymioty, zgagę, bóle kręgosłupa, puchnące nogi. Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży, ciąża jadłospis. Ciąża ćwiczenia: dobre ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Przygotowanie do porodu. Czy warto chodzić na zajęcia w szkole rodzenia.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.