Pessar to sposób na niewydolność szyjki macicy

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Pessar na kłopoty z szyjką
fot.: Shutterstock

Niewydolność szyjki macicy to problem dość często pojawiający się w ciąży, którego efektem może być poród przedwczesny. Lekarz może wtedy zaproponować ci założenie specjalnego silikonowego krążka. Pessar kołnierzowy, bo tak ten krążek się nazywa, zakłada się na szyjkę macicy, co ma zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu.

Niewydolność szyjki macicy może dotyczy wielu kobiet w ciąży. Jednym ze sposobów powstrzymania skracanie się szyjki macicy, prowadzącego do przedwczesnego porodu jest właśnie pessar (właściwie pessar kołnierzowy). Pessar to okrągły, elastyczny krążek wykonany z silikonu. Zakładany jest na szyjkę macicy, co ma zahamować jej skracanie się i zapobiec porodowi przedwczesnemu. Jeśli ginekolog prowadzący ciążę uzna, że założenie pessaru jest konieczne, nie masz się czego obawiać – to prosty zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim.

Pessar zakłada się niemal bezboleśnie, nie trzeba podawać środków znieczulających, nawet tych działających miejscowo. Czasem ciężarna może odczuwać lekki dyskomfort, ale mija on szybko. 
I właśnie z powodu tego, że pessar jest mniej inwazyjną metodą leczenia niewydolności szyjki macicy, zastąpił on niemal całkowicie szew szyjkowy, zakładany w znieczuleniu ogólnym.

Kiedy i na jak długo zakłada się pessar?

Zanim twój ginekolog podejmie decyzję o założeniu pessaru, dokona pomiaru długości szyjki macicy za pomocą USG (sondą dopochwową), a także wykona badania w celu wykluczenia stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy – gdyż są one przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu. Krążek zakłada się na ogół od 20. do 28. tygodnia ciąży, choć zdarza się, że ginekolog podejmuje decyzję o wcześniejszym wykonaniu tego zabiegu. Dostępne są trzy modele krążków, rozmiar dobiera lekarz, biorąc pod uwagę wielkość pochwy, a także to, czy jest to pierwsza, czy kolejna ciąża. Najczęściej zakłada się pessar nr 2. Obecność krążka jest praktycznie niewyczuwalna. Zdejmuje się go najczęściej w 3-8. tygodniu ciąży.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.