Pielęgnacja piersi w ciąży

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Pielęgnacja piersi w ciąży

Wygląd piersi w ciąży ulega zmianom i jest oczywiste, że podczas ciąży o piersi trzeba dbać staranniej niż zwykle. Skóra rozciąga się, zmienia się kształt i rozmiar piersi. Wszystko to oczywiście pod wpływem szalejących hormonów. Jak pielęgnować piersi w ciąży, na co zwrócić szczególną uwagę i jakich kosmetyków do pielęgnacji piersi w ciązy używać to pytania, które najczęściej zadają sobie przyszłe mamy.

Piersi przed ciążą

Piersi są ważnym elementem kobiecości. Dla przeciętnej kobiety przed ciążą pielęgnacja piersi nie jest sprawą najważniejszą. Ze swoich piersi – w przeciwieństwie do innych partii ciała – Polki są raczej zadowolone, co potwierdza wynik sondażu „Polka i medycyna estetyczna”, jaki na zlecenie firm WellDerm i Croma przeprowadził instytut badawczy TNS OBOP.
Ale pielęgnacja piersi w ciąży i po porodzie to już zupełnie inna sprawa. Z wypowiedzi, jakie można znaleźć na forach internetowych (m.in. na Mjakmama24.pl) wynika, że rzadko która ciężarna bądź też świeżo upieczona mama nie ma swoim piersiom nic do zarzucenia. Najwięcej zgryzoty przysparzają rozstępy, choć powodem do zmartwienia jest również to, że piersi robią się „płaskie, obwisłe i dużo mniej jędrne, niż kiedyś”.

Piersi w ciąży powiększają się

Wpływ na to, jak wyglądają piersi podczas ciąży, i jak się wtedy „zachowują”, mają hormony. Już kilka dni po zapłodnieniu piersi mogą zrobić się wrażliwe – tak samo jak to bywa przed miesiączką, jednak z tą różnicą, że wrażliwość utrzymuje się dużo dłużej. W 5.–8. tygodniu ciąży na skutek działania estrogenu otoczka wokół sutków robi się ciemniejsza, brodawki stają się tkliwe, a przez skórę mogą prześwitywać naczynia krwionośne. Około 10. tygodnia ciąży piersi robią się obrzmiałe, bolesne w dotyku. To sygnał, że choć ciąża potrwa jeszcze długo, piersi już zaczęły przygotowywać się do wytwarzania pokarmu.

Pod wpływem hormonów znajdujące się w tkance tłuszczowej płaty gruczołu sutkowego zaczynają się bowiem powiększać – tuż przed porodem albo zaraz po nim zaczną produkować mleko. Jeśli masz wrażliwe, bolesne brodawki, możesz spać w staniku nawet przez całą ciążę. To zapobiegnie ocieraniu się brodawek o materiał piżamy. Najlepsze do tego celu są biustonosze z tkaniny, która ma zdolność odprowadzania wilgoci od skóry, np. sportowe staniki z mikrofibry.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.