Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Imiona biblijne są często wybierane przez rodziców. Najczęściej dobrze się kojarzą i spełniają inne warunki, jak dobre brzmienie czy mnogość zdrobnień. Wśród nich jest imię jednego z apostołów, które stało się synonimem niewierności.
Zaparcia w ciąży dokuczają ponad połowie przyszłych mam, a potrafią mocno dać się we znaki. Możesz się uporać z zaparciami w ciąży, ale musisz być konsekwentna i zastosować kilka metod walki naraz. Zobacz co robić, by pożegnać się z zatwardzeniem w ciąży. Oto domowe sposoby na zaparcia w ciąży i odpowiedź na kilka pytań, które krępujesz się zadać komukolwiek...
Nikogo chyba nie dziwi popularność tego żeńskiego imienia. Ładne brzmienie sprawia, że rodzice już od lat wybierają je chętnie - nie tak dawno znajdowało się zresztą na samym szczycie rankingów.
Wyjątkowe imię córki Katarzyny Skrzyneckiej oznacza "krystaliczna, szlachetna, szczera". Posiadaczka tego oryginalnego imienia właśnie skończyła 13 lat.
Kto szuka wyjątkowego, pięknego w swoim brzmieniu i mało popularnego imienia dla dziewczynki, powinien rozważyć tę kandydaturę. Choć jest to imię, którym nazwano jeden z popularnych w naszym kraju modeli samochodów, to skojarzenie motoryzacyjne nie jest pierwszym, z którym to imię się kojarzy.
Są imiona, które znamy od niedawna, a lubimy i często wybieramy dla swoich dzieci. Są też takie, które od lat nie mogą się przebić, chociaż nie brzmią śmiesznie czy nieodpowiednio. Jednym z nich jest imię żony Mickiewicza.
Imię Marek, noszące w sobie odwieczną tradycję i elegancję, ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie, skąd wędruje przez wieki, by znaleźć miejsce również w sercach współczesnych rodziców. Choć wybierane rzadziej, w 2022 roku zaledwie 211 razy, imię to wciąż kryje w sobie niezmienny blask i szlachetność.
Są imiona, które dobrze znamy, ba! nawet je lubimy, mamy z nimi pozytywne skojarzenia, jednak nie chcemy, aby nosiło je nasze dziecko. Przykładem jest to, które jest naszym dzisiejszym bohaterem - to najpopularniejsze męskie imię w Polsce, ale dziś w rankingach jest daleko.
Skurcze macicy są nieodłącznie związane z ciążą. Skurcze w ciąży mogą być lekkie lub nasilone, sporadyczne lub regularne. Czym różnią się skurcze Alvareza od skurczów Braxtona-Hicksa? Jak często występują fale Alvareza?
Skurcze macicy w ciąży mogą mieć różne podłoże. Występowanie skurczów ciążowych jest naturalne, choć zdarzają się i takie, które mogą być sygnałem zagrożenia ciąży. Jak rozpoznać skurcze w ciąży i jakie są ich rodzaje?
Polskie rankingi imion są regularnie sprawdzane zwłaszcza przez rodziców starających się o dziecko. Być może w dobie coraz popularniejszych imion międzynarodowych, warto też przyjrzeć się zagranicznym trendom? Pewne chłopięce imię w minionym roku podbiło światowe rankingi, choć w Polsce nadal jest niepopularne. W Polsce „grecki bóg” plasuje się na szarej końcówce listy.
Według wielu badań, dzieci już w chwili narodzin mają własne upodobania, których nabyły w życiu płodowym. Chodzi o ulubione smaki, muzykę, a nawet książki i kwestie takie jak emocjonalność. Uważaj na to, co robisz w ciąży. Dziecko uczy się od ciebie dużo więcej niż myślisz, zanim jeszcze zobaczycie się po raz pierwszy.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.