Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa

Puste jajo płodowe, czyli ciąża bezzarodkowa to patologia ciąży wykrywana na samym jej początku. Po zapłodnieniu rozwija się trofoblast, a kobieta odczuwa u siebie pierwsze objawy ciąży, ale w pęcherzyku ciążowym nie rozwija się zarodek – od razu obumiera albo nie rozwija się wcale. Z czym się wiąże puste jajo płodowe czyli ciąża bezzarodkowa i jakie mogą być jej konsekwencje?

Ciąża bezzarodkowa (puste jajo płodowe) to jedna z przyczyn poronienia samoistnego, które jest zależne od jaja płodowego, a konkretnie wady jaja płodowego. Puste jajo płodowe, razem z jajem poronnym, stanowią nawet 70 proc. wszystkich przypadków poronień. Lekarze nie wskazują konkretnych przyczyn występowania ciąży bezzarodkowej. Przyjmuje się, że puste jajo płodowe jest wynikiem błędu jeszcze na poziomie komórkowym. Mogą to być anomalie chromosomalne albo zaburzenia mechanizmów odpornościowych, albo też inne nieprawidłowości.

Skąd wiadomo, że to ciąża bezzarodkowa czyli puste jajo płodowe?

Wszystko rozgrywa się w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Kobieta obserwuje u siebie pierwsze symptomy ciąży. Przede wszystkim nie pojawia się miesiączka. Mogą nękać ją mdłości i wymioty. Odczuwa charakterystyczne napięcie w dole brzucha oraz obrzmienie piersi. Ale już podczas pierwszej wizyty u ginekologa, zwykle w 7.-8. tygodniu ciąży, słyszy złą wiadomość, że tak naprawdę ciąży nie ma. Lekarz, wykonując badanie USG, obserwuje puste jajo płodowe. Aby z całą pewnością stwierdzić ciążę bezzarodkową ginekolog zaleca kobiecie wykonanie badania krwi, by określić poziom hormonu hCG , będącego wskaźnikiem ciąży. Jeśli poziom hormonu jest niski, jajo płodowe może być rzeczywiście puste.

Ciąża bezzarodkowa (puste jajo płodowe) – co dalej?

Zdiagnozowanie ciąży bezzarodkowej nie jest proste w takim znaczeniu, że lekarz w pierwszym rozpoznaniu raczej unika stwierdzenia, że to sytuacja na 100 procent pewna. Zdarzają się rzadkie (!) wyjątki (ale jednak!), że po tygodniu, dwóch pojawia się zarodek, który rozwijał się wolniej lub nietypowo się umiejscowił. Dlatego lekarz zaleca kobiecie wykonanie badania krwi oraz ponownego USG po kilku dniach, a w okresie oczekiwania zachęca do wypoczynku w pozycji leżącej. Czasem przepisuje leki na podtrzymanie ciąży.
Także dla kobiety usłyszenie (nie)pewnej diagnozy o ciąży bezzarodkowej jest niebywale trudne. Po wykonaniu dodatkowych badań, które nie stwierdziły obecności ciąży, pozostaje jej oczekiwanie na poronienie samoistne lub zabieg. A temu zwykle towarzyszy jeszcze nadzieja, że może jednak zarodek się pojawi...

Ciąża bezzarodkowa (puste jajo płodowe): poronienie samoistne lub zabieg

W przypadku samoistnego poronienia kobieta odczuwa ból w dole brzucha i obserwuje brunatne plamienie lub krwawienie. Jeśli nie dochodzi do poronienia, lekarz zaleca wykonanie zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy, by wydobyć jajo płodowe.
I tu uwaga! Jeśli kobieta ma skierowanie na zabieg, nie powinna zwlekać. To oznacza, że jest on konieczny, a zanim zostanie wykonany puste jajo płodowe musi stwierdzić dwóch lekarzy (taka jest praktyka w szpitalach). Nie ma więc ryzyka, że zabieg zostanie wykonany niepotrzebnie. A odkładnie go wiąże się z ewentualnymi powikłaniami.

Kolejna ciąża, gdy było puste jajo płodowe (ciąża bezzarodkowa)

Lekarze uspokajają, że ciąża bezzarodkowa nie wpływa na kolejne ciąże. Rzadko zdarza się, by sytuacja się powtórzyła. Kobietom zaleca się jednak badanie genetyczne – kariotypu, które wskaże ewentualne anomalie chromosomowe mogące być przyczyną ciąży bezzarodkowej.Na zupełny brak zarodka w przebiegu tzw. ciąży bezzarodkowej mówi się także: jajo zaśniadowe, zaśniad pusty, puste jajo, a nawet wczesne obumarcie zarodka.

Autor tekstu: Marta Nowik
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Zespół HELLP a stan przedrzucawkowy: ciąża zagrożona
Zespół HELLP a stan przedrzucawkowy: ciąża zagrożona

Zespół HELLP wiązany jest ze stanem przedrzucawkowym oraz rzucawką i rzeczywiście może ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

ja mam urodziny 28.07;p

uzytkownik

Marzenko hehe, mój już chciał dzwonić po mnie, żebym przyjeżdzała na tą rozmowę:) Przeszło mu też przez myśl nagranie tego ...

uzytkownik

ewel@ ciekawa sytuacja. Żeby tak waga dziecku skakała w ciągu tygodnia.

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Ciąża. Ciąża forum, porady ginekologa. Ciąża pierwsze objawy: jakie są najczęstsze objawy ciąży. Testy ciążowe: jak zrobić test ciążowy, czy jestem w ciąży. Kalendarz ciąży i książeczka ciąży: tydzień ciąży - sprawdź co się dzieje w danym tygodniu ciąży. Ciąża przebieg: tydzień po tygodniu. Zalecane badania w ciąży i wizyty kontrolne u ginekologa: ciąża badania, które musisz zrobić. Badanie poziomu cukru we krwi w ciąży. Kiedy należy wykonać badania prenatalne w ciąży. Ile razy w ciąży należy wykonywać usg. Interpretacja usg w ciąży. Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy. Problemy z donoszeniem ciąży. Ciąża zagrożona, problemy z łożyskiem, problemy z pępowiną, wody płodowe. Co to jest cholestaza ciążowa i cukrzyca ciężarnych. Sposoby na dolegliwości ciążowe, mdłości, wymioty, zgagę, bóle kręgosłupa, puchnące nogi. Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży, ciąża jadłospis. Ciąża ćwiczenia: dobre ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Przygotowanie do porodu. Czy warto chodzić na zajęcia w szkole rodzenia.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.