Olej zamiast kremu: jakie oleje stosować do ciała w ciąży?

2015-03-25 8:23

Dlaczego warto stosować oleje w ciąży? Oleje wygładzają skórę, zapobiegają rozstępom, zastępują krem do twarzy i odżywkę do włosów, łagodzą podrażnienia. Podpowiadamy, które oleje warto stosować podczas ciąży. 

Olej zamiast kremu
Autor: thinkstockphotos.com Oleje mają mnóstwo substancji odżywczych, wygładzają skórę i zapobiegają rozstępom.

Spis treści

  1. Oleje w ciąży: z pestek malin – dobry do suchej skóry
  2. Oleje w ciąży: ze słodkich migdałów – przeciw rozstępom i do zadań specjalnych
  3. Oleje w ciąży: awokado – stosuj go, gdy skóra jest nadmiernie przesuszona
  4. Oleje w ciąży: z opuncji figowej – dobry do biustu i cery
  5. Oleje w ciąży: makadamia – na rozstępy, cellulit i zmęczone stopy

Oleje w ciąży: z pestek malin – dobry do suchej skóry

Ma delikatny owocowy zapach i jasnożółty kolor. Bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, zmniejsza przeznaskórkową utratę wody, neutralizuje wolne rodniki, nawilża, koi podrażnienia. Pochłania również promienie UVA i UVB, dzięki czemu jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym (jednak dość słabym i nie nadaje się na słoneczne dni).

W ciąży przyda się do:

  • pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, podrażnionej – można go stosować zamiast kremu na noc;
  • kojenia podrażnień – kropla olejku wmasowana w skórę złagodzi pieczenie i dyskomfort.

Czytaj także: >> Wypadanie włosów a olejowanie: czy włosy wypadają przez niewłaściwą pielęgnację? >>

Oleje w ciąży: ze słodkich migdałów – przeciw rozstępom i do zadań specjalnych

Tłoczony z migdałów, ma delikatny, przyjemny zapach, zawiera proteiny, sole mineralne, witaminy A, E, B i D, a także kwas linolowy i oleinowy. Ujędrnia skórę, opóźnia proces starzenia, zapobiega odwodnieniu, zmiękcza naskórek i wzmacnia ochronną barierę lipidową.

W ciąży przyda się do:

  • pielęgnacji skóry wrażliwej i podrażnionej i regeneracji skóry suchej i zniszczonej (można go stosować zamiast maseczki);
  • uelastycznienia skóry i zapobiegania rozstępom (smaruj nim skórę dwa razy dziennie);
  • odżywienia suchych, matowych włosów (kilka kropel wystarczy wetrzeć we włosy, zostawić na pół godziny i umyć);
  • zabezpieczenia włosów przed działaniem chlorowanej wody w basenie. Przed wejściem do wody wystarczy wetrzeć we włosy odrobinę olejku (po wyjściu trzeba dokładnie umyć włosy). 

Oleje w ciąży: awokado – stosuj go, gdy skóra jest nadmiernie przesuszona

Uzyskiwany jest z owoców awokado, zawiera białko, sole mineralne, aminokwasy, skwalen, fitosterole, a także witaminy A, C, E, K, PP oraz B1 i B2. Cząsteczki oleju przenikają do głębszych warstw skóry, gdzie odżywiają ją i zapobiegają nadmiernej utracie wody. Olej działa również kojąco, sprawdzając się w pielęgnacji skóry podrażnionej.

W ciąży przyda się do:

  • nawilżania szczególnie przesuszonych partii ciała, zwłaszcza kolan, łokci, wewnętrznej strony ud – można stosować go zamiast balsamu do ciała raz albo dwa razy dziennie.
  • pielęgnacji cery ze skłonnością do nadmiernego przesuszania się. Można stosować go regularnie zamiast kremu na noc albo doraźnie, jako maseczkę, wmasowując kilka kropel w skórę i zmywając po kwadransie.
  • łagodzenia objawów nadmiernej wrażliwości (np. podrażnień lub reakcji alergicznych) zarówno na twarzy, jak i na ciele. W tym przypadku można zarówno wmasowywać go w skórę, jak i stosować jako olej do kąpieli.

Czytaj także: >> Czy można codziennie myć włosy w ciąży? >>

Oleje w ciąży: z opuncji figowej – dobry do biustu i cery

Pozyskiwany z pestek kaktusa – opuncji figowej. Ma delikatny zapach, podobnie jak olej arganowy pochodzi z Maroka, gdzie przez stulecia wykorzystywany był przez Berberyjki m.in. do pielęgnacji delikatnej skóry piersi. Zawiera fitosterole, kwas linolowy, witaminę E. Chroni skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (słońca, wiatru), wspomaga regenerację naskórka, nawilża, działa przeciwzapalnie i łagodząco, zapobiega przesuszaniu się skóry, poprawia jej elastyczność. Ma silne działanie antyoksydacyjne.

W ciąży przyda się do:

  • pielęgnacji biustu – wzmocni skórę, zapobiegnie rozstępom i wiotczeniu. Można go stosować zamiast kremu do biustu albo dodawać kilka kropel do porcji stosowanego na co dzień balsamu i dopiero wtedy wmasować w skórę;
  • pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Olej ten jest znakomitą alternatywą dla niewskazanych teraz silnych kremów przeciwzmarszczkowych, zwłaszcza tych z retinolem. Można go stosować zamiast kremu na noc. 

Oleje w ciąży: makadamia – na rozstępy, cellulit i zmęczone stopy

Tłoczony z orzechów makadamia, bogaty w kwasy tłuszczowe oraz witaminy A i E. Ujędrnia, stymuluje mikrokrążenie, łagodzi podrażnienia, regeneruje niewielkie uszkodzenia. Unikać go powinny osoby uczulone na orzechy.

W ciąży przyda się do:

  • zapobiegania rozstępom i zmniejszenia objawów cellulitu (wystarczy wmasować go dwa razy dziennie zamiast zazwyczaj stosowanego kremu);
  • wygładzenia i nawilżenia skóry (najlepiej nakładać go na noc, zamiast kremu lub balsamu);
  • zmniejszenia opuchlizny stóp i łydek. Nakładamy go po uprzednim schłodzeniu skóry wodą z dodatkiem roztartych liści mięty. Nie trzeba go spłukiwać. 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza