Wysypka w ciąży: świąd, świerzbiączka, osutka, pemfigoid

Ciąża to dla skóry kobiety ciężka próba. W ciągu tych dziewięciu miesięcy skóra poddawana jest rozciąganiu oraz działaniu hormonów. Dotykają ją typowe dla tego okresu dolegliwości, tj. większa podatność na alergię kontaktową, przebarwienia pigmentacyjne spowodowane przez burzę hormonów czy pękające naczynka. Czasem jednak pojawiają się patologiczne zmiany, m.in. świąd ciężarnych, opryszczka, świerzbiączka, liszajec opryszkowaty. Czym charakteryzują się chorobowe zmiany skórne i jak je leczyć?

Podczas ciąży skóra kobiety narażona jest na ryzyko pojawienia się patologicznych zmian skórnych. Do najczęstszych z nich należą: świąd, swędząca osutka pokrzywkowo-grudkowa, opryszczka ciężarnych, grudkowe zapalenie skóry, liszajec opryszczkowaty oraz świerzbiączka. Czym charakteryzują się poszczególne choroby skóry i w jaki sposób sobie z nimi radzić?

  • Świąd ciężarnych – inaczej zwany cholestaza ciężarnych. To najczęstsza dermatoza w okresie ciąży. Charakteryzuje się silnym świądem rozpoczynającym się od dłoni i stóp, który do tego nasila się nocą. Świąd ciężarnych pojawia się zwykle w trzecim trymestrze ciąży, ale czasem niewielki świąd odczuwają kobiety już w pierwszym trymestrze ciąży. Wywołują go hormony ciążowe, które wpływają na pracę wątroby. Pod koniec ciąży świądowi ciężarnych mogą towarzyszyć inne objawy cholestazy ciążowej. Choroba wymaga konsultacji lekarza; gdy jej objawy są nasilone, niezbędne jest leczenie. Ustępuje po porodzie.
  • Swędząca osutka pokrzywkowo-grudkowa – silnie swędzące ogniskowe grudki i pokrzywka są najczęstszą wysypką u przyszłych mam, bo szacuje się, że dotyka ona jedną na sto kobiet. Wysypka przypomina grudki i lubi umiejscawiać się na brzuchu (zwłaszcza w okolicach rozstępów), rzadziej na pośladkach lub kończynach, ale nigdy na twarzy. Charakteryzuje się bardzo silnym świądem. Zwykle pojawia się pod koniec ciąży, około 35. tygodnia ciąży i znika bez śladu po porodzie. Wysypka nie zagraża zdrowiu dziecka. Można ją leczyć miejscowo, stosując np. kortykosteroidy.
  • Opryszczka (pemfigoid) ciężarnych - pęcherzyki i grudki w okolicy pępka, ale i na tułowiu, dłoniach i stopach, rzadko na owłosionej skórze głowy. Choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Choć ustępuje po porodzie, wymaga szybkiej konsultacji lekarza, bo stwarza ryzyko zahamowania rozwoju dziecka albo przedwczesnego porodu. Opryszczkę ciężarnych leczy się sterydami.
  • Grudkowe zapalenie skóry – czerwone krostki (mogą mieć „strupki”) początkowo pojawiające się na tułowiu, a następnie na kończynach. Silnie swędzą. Grudkowe zapalenie skóry wywoływane jest przez burzę hormonów ciążowych. Może pojawić się na każdym etapie ciąży. W leczeniu grudkowego zapalenia skóry stosuje się kortykosteroidy.
  • Liszajec opryszczkowaty – pęcherze ropne formujące się w grupy. Najczęściej pojawiają się w pachwinach, pod pachami i w zgięciach kończyn. Gdy po kilku dniach pęcherze znikają, na brzegach poprzedniego umiejscowienia pęcherzy pojawiają się kolejne. Zmiany skórne zamiast ustępować, nasilają się i mogą pojawić się inne objawy, tj. swędzenie, pieczenie, gorączka, dreszcze, bóle stawów, a nawet wymioty i biegunka. Na szczęście, liszajec opryszczkowaty jest bardzo rzadką chorobą skóry u ciężarnych. Choroba dotyka przyszłe mamy zwykle w trzecim trymestrze ciąży i ustępuje wraz z porodem, pozostawiając często blizny. Należy skonsultować się z lekarzem, bo może wywoływać komplikacje zdrowotne u matki oraz zagraża obumarciem płodu. Ciężarna może przyjmować hormon adrenokortykotropowy oraz kortyzon.
  • Świerzbiączka w ciąży – wysypka charakteryzująca się zaczerwienionymi obszarami skóry w górnej części tułowia i czasem na nogach. Często pojawia się na brzuchu w okolicach rozstępów.  Wywołuje świąd. Najczęściej objawia się w drugim trymestrze lub dopiero trzeci trymestrze ciąży. Nie ustępuje od razu po porodzie, lecz może być jeszcze aktywna do trzech tygodni po porodzie. Świerzbiączkę można leczyć preparatami przeciwhistaminowymi.
Autor tekstu: Marta Nowik
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Dieta w ciąży: najnowsze zasady żywienia w ciąży
Dieta w ciąży: najnowsze zasady żywienia w ciąży

O tym, jak powinna wyglądać dieta w ciąży, co należy jeść, a ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

A ja slyszalam ze poranione brodawki w 95% sa wynikiem zlego przystawiania dziecka a Ty Madzia pisalas chyba ze Mikolaj ...

uzytkownik

A ja myślę, że dziecko nie stoi na przeszkodzie do tego, aby się kształcić. :)

uzytkownik

Ja naliczylam nas z tabelki tylko 10. Ja bym reszte usunela bo jest nas sporo a wiekszosc wcale nic juz ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Ciąża. Ciąża forum, porady ginekologa. Ciąża pierwsze objawy: jakie są najczęstsze objawy ciąży. Testy ciążowe: jak zrobić test ciążowy, czy jestem w ciąży. Kalendarz ciąży i książeczka ciąży: tydzień ciąży - sprawdź co się dzieje w danym tygodniu ciąży. Ciąża przebieg: tydzień po tygodniu. Zalecane badania w ciąży i wizyty kontrolne u ginekologa: ciąża badania, które musisz zrobić. Badanie poziomu cukru we krwi w ciąży. Kiedy należy wykonać badania prenatalne w ciąży. Ile razy w ciąży należy wykonywać usg. Interpretacja usg w ciąży. Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy. Problemy z donoszeniem ciąży. Ciąża zagrożona, problemy z łożyskiem, problemy z pępowiną, wody płodowe. Co to jest cholestaza ciążowa i cukrzyca ciężarnych. Sposoby na dolegliwości ciążowe, mdłości, wymioty, zgagę, bóle kręgosłupa, puchnące nogi. Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży, ciąża jadłospis. Ciąża ćwiczenia: dobre ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Przygotowanie do porodu. Czy warto chodzić na zajęcia w szkole rodzenia.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.