Zabiegi kosmetyczne w ciąży

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Czy to jest bezpieczne? Czyli zabiegi kosmetyczne w ciąży.
fot.: Shutterstock

Zabiegi kosmetyczne w ciąży nie są zakazane, ale niektóre są niewskazane. Może masz ochotę zrobić sobie tatuaż, ufarbować włosy, odwiedzić solarium albo przekłuć uszy? Albo kusi cię oferta salonu kosmetycznego? Czy depilacja w ciąży to dobry pomysł? Które kosmetyki w ciąży są dla ciebie? Warto wiedzieć, które zabiegi w ciąży są będą ci dalej towarzyszyć a które lepiej przełożyć na dalszy termin.

Masaż w ciąży

Czy masaż w ciąży jest dozwolony? I tak, i nie. Zabiegi kosmetyczne w ciąży, takie jak masaże, wykonane przez dobrego fachowca zrelaksują, pomogą przy bólu pleców, złagodzą napięcie mięśniowe. Jednak masaż w ciąży w  pierwszym trymestrze, a także w ostatnimmiesiącu ciąży to nienajlepszy pomysł.
Przeciwwskazaniami do masażu w ciąży są: krwawienia z dróg rodnych, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

Manicure i tipsy w ciąży

Malowanie paznokci i zakładanie tipsów to dozwolone zabiegi w ciąży. Nie udowodniono bowiem, by substancje stosowane obecnie w lakierach albo klejach do tipsów miały negatywny wpływ na płód. Lepiej jednak nie robić tych zabiegów tuż przed porodem. Szpitale wymagają bowiem, by kobieta miała wtedy krótko obcięte, naturalne paznokcie – gdyby zaszła konieczność cesarskiego cięcia, na palec musi być założony tzw. pulsoksymetr, który pozwala monitorować stan pacjentki. By działał prawidłowo, płytka paznokcia nie może być pokryta lakierem.

Ryzykowne zabiegi w ciąży: tatuaże i kolczyki

 • Tatuaż w ciąży

Lepiej ich nie robić. Tatuaż wymaga nakłuwania skóry, co pociąga za sobą ryzyko zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu C albo wirusem HIV. Poza tym barwniki używane do tatuowania skóry mogą uczulać.

 • Tatuaż z henny w ciąży

Raczej nie. Na skórze utrzymuje się do trzech tygodni i jest reklamowany jako cał-kowicie bezbolesny i bezpieczny. Ale czarna henna, używana do robienia ciemnych wzorów, zawiera dodatkowo barwnik ppd (parafenylodwuamina), który może podrażniać skórę.

 • Przekłuwanie uszu w ciąży

Możesz oczywiście nosić kolczyki, które nosiłaś przed ciążą, ale przekłuwanie uszu podczas ciąży nie jest dobrym pomysłem ze względu na możliwość infekcji. Jeśli bardzo chcesz to zrobić, poszukaj gabinetu, w którym skrupulatnie przestrzega się zasad higieny.

forum.mjakmama24.pl
 • forum_ico
  Posty: 4686
  Witajcie, Zakładam ten wątek dla... oKarola
 • forum_ico
  Posty: 5137
  witam, czy sa tu jakies Czerwcowe... wind_of_hope
 • forum_ico
  Posty: 26008
  Hej Dziewczyny! Czy są już jakieś... Mała_Mi_88
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.