CYTOMEGALIA - co to za choroba. Czy jest groźna dla ciężarnej?

cytomegalia

Cytomegalia to groźna choroba, ale raczej dla dziecka niż samej ciężarnej. Cytomegalia jest groźna, kiedy przejdzie przez łożysko.

Dla ciebie cytomegalia jako taka nie jest groźna. Obecność wirusa może mieć jednak tragiczne konsekwencje dla dziecka. Dlatego zawsze trzeba sprawdzać miano przeciwciał klasy IgM i IgG przeciwko cytomegalii, najlepiej jeszcze zanim zajdzie się w ciążę. Potem powtórzyć badanie między 6. a 8. tygodniem ciąży, aby upewnić się, że nie ma ryzyka poronienia lub wad płodu z powodu cytomegalii, i ok. 24. tygodnia ciąży.

 

Cytomegalia - groźna dla ciężarnej?

Cytomegalia to bardzo powszechna choroba - szacuje się, że cierpi na nią ok. 60 proc. Polaków. Bardzo łatwo się nią zarazić. Cytomegalia na ogół przebiega bezobjawowo. Zaledwie u ok. 10 proc. osób występują objawy grypopodobne, powiększenie węzłów chłonnych, czasami także śledziony i wątroby. W większości przypadków choroba ustępuje bez śladu. Podobnie jak u kobiet ciężarnych, które znoszą tę chorobę jak ludzie zdrowi. Jest ona jednak niebezpieczna dla dzieci, które zostały zakażone w życiu płodowym.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.