CYTOMEGALIA - co to za choroba. Czy jest groźna dla ciężarnej?

Cytomegalia to groźna choroba, ale raczej dla dziecka niż samej ciężarnej. Cytomegalia jest groźna, kiedy przejdzie przez łożysko.

Dla ciebie cytomegalia jako taka nie jest groźna. Obecność wirusa może mieć jednak tragiczne konsekwencje dla dziecka. Dlatego zawsze trzeba sprawdzać miano przeciwciał klasy IgM i IgG przeciwko cytomegalii, najlepiej jeszcze zanim zajdzie się w ciążę. Potem powtórzyć badanie między 6. a 8. tygodniem ciąży, aby upewnić się, że nie ma ryzyka poronienia lub wad płodu z powodu cytomegalii, i ok. 24. tygodnia ciąży.

 

Cytomegalia - groźna dla ciężarnej?

Cytomegalia to bardzo powszechna choroba - szacuje się, że cierpi na nią ok. 60 proc. Polaków. Bardzo łatwo się nią zarazić. Cytomegalia na ogół przebiega bezobjawowo. Zaledwie u ok. 10 proc. osób występują objawy grypopodobne, powiększenie węzłów chłonnych, czasami także śledziony i wątroby. W większości przypadków choroba ustępuje bez śladu. Podobnie jak u kobiet ciężarnych, które znoszą tę chorobę jak ludzie zdrowi. Jest ona jednak niebezpieczna dla dzieci, które zostały zakażone w życiu płodowym.

Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
INFEKCJE INTYMNE W CIĄŻY: chlamydioza
INFEKCJE INTYMNE W CIĄŻY: chlamydioza

Infekcje intymne w ciąży są nieprzyjemne i choćby z tej przyczyny powinny ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Polozylam sie ok 1:00 i jeszcze nie zasnelam... Ach jak cudownie... Miałam moment ze chciałam budzić męża. Do tej pory ...

uzytkownik

cześć wszystki tak jak obiecałąm doczytałam rano fajnego dnia wam życzę, super spacerów, zjedzonych obiadków i duzo buziaków od dzieeciątek

uzytkownik

Metunia wtedy to mąż dostanie 2 tygodnie opieki nade mną także spoko.:) a przy porodzie to on pojedzie ze mną ...

facebook
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.