Plamienie i upławy w ciąży - czy są niebezpieczne?

autor: Agnieszka Roszkowska źródło: miesięcznik "M jak mama"
uplawy

W ciąży bywają takie sytuacje, kiedy trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, bo zwłoka może mieć groźne konsekwencje. Twój niepokój powinny wzbudzić zarówno plamienie, krwawienie jak i upławy o dziwnym zabarwieniu.

Plamienie lub krwawienie z dróg rodnych w ciąży

Pojawienie się krwi w czasie ciąży nie zawsze jest oznaką jakiegoś groźnego zjawiska. Zawsze jednak trzeba wówczas skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę. Najbardziej niepokojące jest obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią, zwłaszcza gdy jednocześnie odczuwasz bóle brzucha albo krzyża. Wezwij pogotowie albo natychmiast pojedź na ostry dyżur do szpitala położniczego, jeżeli:
– masz obfity krwotok z dróg rodnych;
– krwawieniu towarzyszy bardzo silny ból w dole brzucha.

Różowe lub brązowawe upławy w ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży brązowawe upławy mogą oznaczać ciążę zaśniadową (nieprawidłową). Z kolei po pierwszym trymestrze różowawe upławy (trwające kilka dni) lub skąpa, brązowawa wydzielina z pochwy (utrzymująca się przez tydzień lub dłużej) mogą wskazywać na zagrożenie poronieniem.

Sączenie lub odpływanie płynu owodniowego w ciąży

Jeśli zauważysz, że z pochwy wypływa ciecz, która nie jest moczem, może to świadczyć o przedwczesnym pęknięciu (przed 37. tygodniem ciąży) pęcherza płodowego. Mocz od płynu owodniowego odróżnisz po zapachu – ten pierwszy ma woń amoniaku, płyn owodniowy natomiast pachnie słodkawo.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.