Plamienie i upławy w ciąży - czy są niebezpieczne?

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Plamienie w ciąży
Plamienie w ciąży może mieć różne przyczyny - od implementacji po poronienie. Dlatego nie można go lekceważyć, zawsze wskazana jest wizyta u ginekologa.

Plamienia w ciąży - kiedy może oznaczać coś groźnego? Twój niepokój powinny wzbudzić zarówno plamienie, krwawienie jak i upławy o dziwnym zabarwieniu.

Kobiety spodziewające się dziecka często niepokoją się plamieniem w ciąży. Pojawiające się upławy mogą mieć różny kolor i intensywność. Plamienie w ciąży może być zupełnie niegroźne, jednak w 10-15 procentach przypadków oznacza poronienie.

>>Przeczytaj, jakie objawy ciąży mogą być niebezpieczne>>

Plamienie w ciąży: jak wygląda i kiedy się pojawia?

Plamienie w ciąży może mieć różną barwę, intensywność i występować na różnym jej etapie. Jeśli plamienie występuje w pierwszym trymestrze ciąży i ma brązowawy kolor, jest to zapewne objaw implementacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka. Dochodzi do niego zazwyczaj po 7-10 dniach od owulacji. Ciężarne mogą mylić tego typu plamienie w ciąży z miesiączką. Z tą różnicą, że trwa ono zazwyczaj kilka godzin, a wydzielina ma raczej brązowawy niż czerwonawy kolor. Procesowi towarzyszą również lekkie bóle podbrzusza. 

Plamienie w ciąży: kiedy może budzić niepokój?

Kiedy plamienie w ciąży może oznaczać coś groźnego? Najbardziej niepokojące jest obfite krwawienie ciemną lub jasną krwią, zwłaszcza gdy jednocześnie odczuwasz bóle brzucha albo krzyża. Wezwij pogotowie albo natychmiast pojedź na ostry dyżur do szpitala położniczego, jeżeli:

  • masz obfity krwotok z dróg rodnych
  • krwawienie przypomina miesiączkę, pojawiają się skrzepy krwi 
  • krwawieniu towarzyszy bardzo silny ból w dole brzucha

Krwawienie w ciąży, połączone z silnym bólem podbrzusza i dolnej części pleców, może być również objawem ciąży pozamacicznej. 

>>Co wpływa na pojawienie się upławów w ciąży i jak je leczyć>>

Plamienie w ciąży: pozostałe możliwe przyczyny

W pierwszych tygodniach ciąży brązowawe upławy mogą oznaczać ciążę zaśniadową (nieprawidłową). Z kolei po pierwszym trymestrze różowawe upławy (trwające kilka dni) lub skąpa, brązowawa wydzielina z pochwy (utrzymująca się przez tydzień lub dłużej) mogą wskazywać na zagrożenie poronieniem. Jeśli zauważysz, że z pochwy wypływa ciecz, która nie jest moczem, może to świadczyć o przedwczesnym pęknięciu (przed 37. tygodniem ciąży) pęcherza płodowego. Mocz od płynu owodniowego odróżnisz po zapachu – ten pierwszy ma woń amoniaku, płyn owodniowy natomiast pachnie słodkawo.

Plamienie w ciąży może także wynikać z pojawienia się stanów zapalnych, wskazywać na nadżerkę. Te objawy nie wywołują tak dużych bólów jak poronienie i, w przeciwieństwie do niego, towarzyszy im pieczenie.

Plamienie w ciąży: kiedy odwiedzić lekarza?

Jeśli plamienie w ciąży nie jest obfite, nie towarzyszą mu silne skurcze, a w krwi nie widać skrzepów - najprawdopodobniej nie jest to poronienie. Jednak z każdą taką przypadłością należy udać się do ginekologa. Nawet, jeśli okaże się niegroźna. Badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne pozwoli odpowiedzieć na targające przyszłą mamą wątpliwości.

>>Porozmawiaj na forum z mamami, które doświadczyły plamienia w ciąży>>

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.