Posiew z kanału szyjki macicy w ciąży - jak się do niego przygotować?

2022-02-24 9:44

Posiew z szyjki macicy to badanie profilaktyczne, wykonywane w ostatnim trymestrze ciąży. Jest ono niezwykle ważne, bo pozwala w drogach rodnych ciężarnej wykryć obecność groźnych paciorkowców, które mogą zagrażać zdrowiu a nawet życiu dziecka.

Posiew z kanału szyjki macicy w ciąży - jak przygotować się do badania?
Autor: Getty images Posiew z kanału szyjki macicy w ciąży - jak przygotować się do badania?

Spis treści

  1. Posiew z kanału szyjki macicy - na czym polega badanie?
  2. Po co wykonuje się wymaz z szyjki macicy w ciąży?
  3. Kiedy wykonać posiew z szyjki macicy?
  4. Posiew z szyjki macicy w ciąży - jak się przygotować i jak wygląda badanie?
  5. Posiew z szyjki macicy - ile się czeka na wynik badania?

Posiew z kanału szyjki macicy - na czym polega badanie?

Posiew z kanału szyjki macicy to badanie mikrobiologiczne. Materiał do badania pozyskiwany jest poprzez pobranie wymazu z kanału szyjki macicy, dokonywane przez lekarza ginekologa. Następnie materiał wysyłany jest do laboratorium i tam zostaje poddany analizie. Dodatni wynik badania oznacza zapalenie szyjki macicy i obecność w niej chorobotwórczych bakterii.

Wynik badania określa dokładnie rodzaj tych drobnoustrojów oraz ich wrażliwość na leki, co ma ułatwić lekarzowi dobór skutecznego lekarstwa. Jeśli wynik badania jest ujemny, oznacza to brak zakażenia i tym samym zagrożenia ze strony bakterii zasiedlających drogi rodne kobiety.

Czytaj także: Gronkowiec w pochwie a poród naturalny

Badania w ciąży - trymestr trzeci

Po co wykonuje się wymaz z szyjki macicy w ciąży?

Istotą badania jest sprawdzenie, czy w drogach rodnych nie ma groźnych bakterii. W Polsce badanie wykonuje się w kierunku paciorkowców z grupy B, czyli najpopularniejszych bakterii zamieszkujących drogi rodne kobiety. Obecność bakterii może być przyczyną zakażeń, które zagrażają nienarodzonemu dziecku. Jeszcze w czasie ciąży może dojść do zapalenia błon płodowych i przedwczesnego porodu.

Niebezpieczeństwo dotyczy również narodzonego dziecka, które może zarazić się bakterią podczas porodu, co może skutkować groźną dla jego zdrowia i życia  infekcją. Wykrycie paciorkowców, zanim doprowadzą one do zakażenia i zagrożą dziecku, daje szansę na wyleczenie i ochronienie matki i dziecka przed niebezpiecznymi powikłaniami.

Zobacz też: Test pH pochwy - na czym polega i dlaczego jest ważny w ciąży?

 

Kiedy wykonać posiew z szyjki macicy?

W ciąży zwykle to badanie wykonuje się między 30. a 37. tygodniem ciąży. Nie zawsze jednak lekarze ginekolodzy zlecają je swoim pacjentkom, dlatego warto się o to badania dopominać lub wykonać je na własną rękę, prywatnie. 

Posiew z szyjki macicy ponadto można wykonać niemal na każdym etapie ciąży, gdy istnieją objawy mogące świadczyć o problemie z paciorkowcami np. często nawracające intymne infekcje, bolesność podbrzusza, ból podczas stosunku, towarzysząca gorączka.

Zobacz też: Czy w ciąży można przesadzić z badaniami?

Posiew z szyjki macicy w ciąży - jak się przygotować i jak wygląda badanie?

By badanie było prawidłowo wykonane, a wynik odwzorowywał prawdziwą sytuację, środowisko pochwy powinno być jak najbardziej naturalne. Dzięki temu pobrana próbka do badania nie zostanie zafałszowana np. zanieczyszczona lub sztucznie zniekształcona. Z tego względu osoba poddająca się badaniu powinna na 2-3 dni przed pobraniem wymazu powstrzymać się od stosunków seksualnych i unikać stosowania jakichkolwiek środków dopochwowych.

W dzień badania należy ograniczyć stosowanie środków myjących - szczególnie tych antybakteryjnych, nie wolno też przeprowadzać irygacji pochwy. Przed samym badaniem powinno się opróżnić pęcherz i dokładnie podmyć samą wodą.

Badanie jest krótkie i nie sprawia bólu. Lekarz ginekolog zakłada kobiecie wziernik i specjalnym wacikiem lub za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera wymaz z samego ujścia szyjki macicy. Następnie pobraną próbkę zabezpiecza w sterylnej probówce i przekazuje do laboratorium.

Czytaj też: Cytologia w ciąży - jak interpretować wynik badania?

Posiew z szyjki macicy - ile się czeka na wynik badania?

Na wynik badania zwykle czeka się do tygodnia, choć jeśli wynik jest ujemny, to można go otrzymać już po 3 dniach. Czasem trzeba dłużej poczekać - zwykle, gdy w badaniu wykryto bakterie i występuje potrzeba sprawdzenia ich wrażliwości na leki.

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza