CESARSKIE CIĘCIE: jaką CENĘ zapłacisz za cesarkę na życzenie?

2013-06-28 15:38

Choć poród przez cesarskie cięcie to wbrew pozorom poważna operacja, nadal wiele przyszłych mam wybiera cesarkę jako alternatywę dla porodu naturalnego. Niestety, chyba nie do końca ze świadomością powagi ryzyka oraz ewentualnych konsekwencji cesarskiego cięcia. Zanim zdecydujesz się na cesarkę na życzenie, przeczytaj!

ciaza zagrozona lozysko przodujace
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
  2. Cesarskie cięcie na życzenie
  3. Czy cesarskie cięcie  jest rozwiązaniem gorszym?

Niemal każdą ciężarną (szczególnie tę, która będzie rodziła po raz pierwszy) paraliżuje strach przed porodem. Kobiety najczęściej boją się bólu. Niektóre przyszłe mamy są przerażone naturalnym porodem z innego powodu – obawiają się o swoją formę, ewentualne nacinanie krocza, późniejsze współżycie i długie dochodzenie do siebie po porodzie. Niekiedy stres nasilają dodatkowo obawy o powikłania podczas naturalnego porodu. To wszystko sprawia, że część ciężarnych kobiet próbuje znaleźć możliwość rozwiązania ciąży poprzez cesarskie cięcie.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Cesarskie cięcie na życzenie

„Cesarka na życzenie” to popularny zwrot, z którym spotykają się ciężarne. Oznacza on chęć poddania się przez ciężarną cesarskiemu cięciu mimo braku przeciwwskazań do porodu naturalnego. W jaki sposób kobiety „załatwiają” sobie cesarskie cięcie? Najprościej jest opłacić sobie taki zabieg w prywatnej klinice. Jednak nie jest on tani, bo kosztuje ponad 5 tysięcy złotych. Niektórym kobietom udaje się dostać skierowanie na ten zabieg w szpitalu państwowym. Wystarczy, że wcześniej otrzymają od lekarza specjalisty (np. okulisty lub ortopedy) zaświadczenie (nie zawsze zgodne z prawdą), że cierpią na schorzenie, które jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Wówczas, w momencie przyjęcia pacjentki do porodu, szpital nie podważa takiego zaświadczenia i rozwiązuje poród operacyjnie.

Czy cesarskie cięcie  jest rozwiązaniem gorszym?

Cesarskie cięcie to poważna operacja brzuszna, która może mieć powikłania. Według danych, śmiertelność przy cesarskim cięciu jest 4 razy większa niż przy porodzie siłami natury. Ponadto, operacja niesie ryzyko powstawania późniejszych zrostów w jamie brzusznej i pozostawia na ciele kobiety trwały ślad. Czasem rana po cesarskim cięciu trudno się goi. Kobieta zazwyczaj pierwszą dobę jest unieruchomiona i nie może w pełni zajmować się swoim dzieckiem. Później nie może dźwigać, a przez rok od porodu nie powinna zachodzić w kolejną ciążę.Cesarskie cięcie bez wskazań medycznych jest gorszym rozwiązaniem nie tylko dla matki, ale i dziecka. Poród siłami natury zapewnia dziecku najlepszy start. Przeciskając się przez kanał rodny pociecha, przygotowuje się do życia poza organizmem mamy. Dzieci urodzone siłami natury są z reguły bardziej odporne na choroby typu astma, zapalenie płuc czy infekcje. Drogi oddechowe dziecka po cesarskim cięciu są wrażliwsze. Istnieją również badania, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie w dorosłym życiu częściej chorują na cukrzycę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza