CESARSKIE CIĘCIE: jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Masz wyznaczony termin cesarskiego cięcia, ale nie wiesz jak się do tego zabiegu przygotować. Podpowiadamy o czym powinnaś pamiętać przed cesarskim cięciem i jak wygląda zabieg cesarskiego cięcia - krok po korku.

Z twojej strony przygotowania do cesarskiego cięcia nie są jakieś szczególnie absorbujące – w zasadzie sprowadzają się do powstrzymania się od jedzenia na minimum sześć godzin przed operacją.

Cesarskie cięcie: jak wygląda zabieg cesarskiego cięcia?

Zwykle umówione zabiegi cesarskiego cięcia wykonuje się rano. Zostaniesz poproszona o zgłoszenie się na czczo do wyznaczonego szpitala. Twoim ostatnim posiłkiem przed cesarskim cięciem powinna być bardzo lekka kolacja zjedzona poprzedniego wieczoru.

Cesarskie cięcie: jak się przygotować do zabiegu

Poza tym do cesarskiego cięcia powinnaś przygotować się tak jak do każdego porodu, a więc mieć ze sobą rzeczy dla siebie i dla dziecka oraz dokumenty z kompletem wyników badań. Przed operacją położna podłączy cię do aparatu KTG, zmierzy ci ciśnienie krwi i temperaturę. W miejscu cięcia nie powinno też być owłosienia łonowego, więc jeśli nie pozbędziesz się go sama w domu, ogoli cię położna. Potem założy na twoją dłoń wenflon, czyli rurkę zakończoną igłą, przez którą wprowadza się do żyły płyny fizjologiczne i leki. Następnie anestezjolog zadba o znieczulenie.

Cesarskie cięcie: ile trwa zabieg

Cała operacja trwa zazwyczaj nie dłużej niż 40 minut. Po zabiegu zostaną ci podane leki przeciwzakrzepowe i antybiotyki – by uniknąć ewentualnego zakażenia. Niektóre szpitale zgadzają się, aby na sali operacyjnej mógł przebywać ojciec dziecka, ale zwykle trzeba za to dodatkowo zapłacić. W większości placówek jednak tata będzie mógł tylko patrzeć na salę przez okienko.

Autor tekstu: Agnieszka Roszkowska
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
CESARKA NA ŻYCZENIE: korzyści i ryzyko związane z cesarskim cięciem
CESARKA NA ŻYCZENIE: korzyści i ryzyko związane z cesarskim cięciem

Cesarka na życzenie jest dziś stosunkowo łatwo dostępna. Cesarskie cięcie ma sporo ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Wow Kate to dużo fajnych miejsc, my tak blisko to nic nie mamy, zawsze trzeba te 2 godzinki podróżować do ...

uzytkownik

Kinia, to ja bym sie zapakowala do busa i skonsultowala z kims jeszcze jesli masz watpliwosci... Normalnie bym napisala "oj ...

uzytkownik

Lalka super!!! Teraz czeka Cię pracowity weekend. Zastosuj metodę Kasii_guzik czyli nogi do góry :)

facebook
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.