Objawy porodu - kiedy należy jechać do szpitala?

źródło: miesięcznik "M jak mama"
sygnały oznaczające poród
fot.: Shutterstock

Jesteś już w ostatnim miesiącu ciąży. Czekasz na poród, ale jednocześnie martwisz się, że nie dojedziesz do szpitala na czas. Nie martw się, na pewno będziesz wiedziała, kiedy rozpoczął się poród. Twój organizm wyśle ci wiele sygnałów zapowiadających, że dziecko zaczyna pchać się na świat. Oto lista objawów wskazujących na zbliżający się poród.

Obliczanie terminu porodu: reguła Naegelego

Termin porodu można obliczyć. Najpopularniejszą metodą jest reguła Naegelego. Są jednak przypadki, gdy tę metodę trzeba zmodyfikować, by uzyskać prawidłowy wynik. Dotyczy to kobiet, których cykle nie są regularne. Inną metodą, która daje bardzo dokładny wynik to badanie ultrasonograficzne (USG), które należy wykonać między 9 a 10 tygodniem ciąży. Zapytaliśmy eksperta jaka jest szansa na urodzenie dziecka w terminie oraz w jaki sposób można samodzielnie wyliczyć termin porodu przy użyciu reguły Naegelego.

Znaki sygnalizujące poród

MARTA, 36 lat: Przez dwa tygodnie przed porodem kilka razy dziennie odczuwałam silny, nagły ból miednicy. Pojechałam do szpitala, kiedy pojawiło się różowe plamienie. Okazało się, że mam już 4 cm rozwarcia. Przebito mi pęcherz płodowy i po godzinie pojawiły się regularne skurcze. Urodziłam po pięciu godzinach.
ANNA, 29 lat: Obudziłam się o 4 rano. Czułam dziwne napięcie brzucha. Po dwóch godzinach skurcze stały się wyraźniejsze, a odstępy między nimi w miarę równe. Gdy ból pojawiał się co 10 minut, pojechaliśmy z mężem do szpitala. Lekarz stwierdził 3 cm rozwarcia i zostałam przyjęta na oddział. Skurcze były coraz silniejsze. Po godzinie miałam już 8 cm rozwarcia, a potem poczułam skurcze parte i zaczęłam rodzić!

EWA, 32 lata: To był 38. tydzień ciąży. Poczułam ostry ból w dole brzucha, ale pomyślałam, że na poród za wcześnie. Pół godziny później zaczęły odchodzić mi wody płodowe. Pojechałam do szpitala. Pojawiły się słabe, ale regularne skurcze, co 10 minut. Po trzech godzinach takich skurczów rozwarcie miało zaledwie 3 cm. Podano mi oksytocynę. Skurcze stały się bolesne. Po kolejnych trzech godzinach moje dziecko przyszło na świat...
Choć porody Marty, Anny i Ewy zaczynały się zupełnie inaczej, to żadna z nich nie spóźniła się do szpitala, a ich dzieci przyszły bezpiecznie na świat. Ty też na pewno zdążysz na czas, bo twój organizm wyśle ci sygnały, które trudno przegapić.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.