Oddychanie w czasie porodu - jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu

Prawidłowe oddychanie w czasie porodu pomaga nie tylko kobiecie, ale i dziecku. Wdechy i wydechy rozluźniają mięśnie i zmniejszają ból. Dostarczają też nienarodzonemy jeszcze dziecku większej porcji tlenu, tak potrzebnego w trudnej drodze na świat. Dowiedz się czym jest oddychanie przeponowe, jak można poprzez odpowiednie oddychanie przyspieszyć rozwarcie szyiki macicy i w jaki sposób pomoże ci to przejść przez pierwszą i drugą fazę porodu.

Oddychanie jest jednym z podstawowych procesów życiowych warunkujących prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Proces ten jest szczególnie ważny w okresie ciąży i porodu, kiedy to zapotrzebowanie na tlen znacznie wzrasta. – Organizm kobiety ciężarnej musi zaspokoić potrzeby swoje i rozwijającego się dziecka – tłumaczy położna środowiskowo-rodzinna Marta Piątkowska. – Warto w tym okresie nauczyć się co to oddychanie przeponowe lub inaczej oddychanie torem brzusznym, gdyż w ten sposób zwiększa się zawartość tlenu we krwi przyszłej mamy.
Właściwe oddychanie jest też istotne podczas samego porodu. W trakcie skurczu zmniejsza się ilość tlenu we krwi, co może powodować zwiększenie uczucia bólu, wzrost napięcia mięśniowego, a w konsekwencji dłużej trwający poród – tłumaczy Marta Piątkowska. – Prawidłowo oddychając, możemy też zwiększyć wysiłek fizyczny, nie odczuwając szybko zmęczenia.
A przecież poród to ciężka praca, dająca na całe życie ogromną satysfakcję i nagrodę za poniesiony trud, ale wymagająca od rodzącej siły i maksymalnego zaangażowania.

Dobrze wiedzieć

Dlaczego warto uczyć się oddychania
Aby nauczyć się prawidłowo oddychać, zapisz się do szkoły rodzenia, gdzie pod kierunkiem wykwalifikowanego personelu poznasz techniki oddychania w różnych etapach porodu, a potem będziesz umiała zastosować je w praktyce. Uważnie słuchaj wykładowcy i ćwicz na zajęciach oraz w domu. Dzięki systematycznym ćwiczeniom podczas porodu bez problemu dostosujesz oddech do skurczu.

  • Pełną piersią - oddychanie przeponowe sprzyja szybszemu rozwieraniu się szyiki macicy w pierwszej fazie porodu

Lekarze podzielili przebieg porodu na trzy okresy. Jego początkowa faza może zacząć się nawet kilka dni przed samym porodem i być dla ciebie niezauważalna. W tym czasie jednak twój organizm przygotowuje się do mających nastąpić wydarzeń. Kolejny etap porodu trwa kilka godzin i najczęściej przebiega już w szpitalu. Szyjka macicy zaczyna się rozwierać do szerokości ok. 7 cm, a skurcze są częstsze, mocniejsze i dłuższe, dlatego też zaczynasz odczuwać coraz silniejszy ból. To odpowiedni czas na wprowadzenie w życie teorii ze szkoły rodzenia, dotyczącej prawidłowego oddychania w czasie porodu. Próbuj oddychać przeponą (powinien wtedy unosić się brzuch, a nie klatka piersiowa).
– Oddychanie przeponowe dostarcza do organizmu większe ilości tlenu, pomaga łatwiej zrelaksować się między skurczami i rozluźnić mięśnie, a to sprzyja szybszemu rozwieraniu się szyjki macicy w I okresie porodu – wyjaśnia położna Marta Piątkowska. – Twoje rozluźnione i dobrze dotlenione tkanki będą stawiały mniejszy opór dziecku, które właśnie teraz próbuje przecisnąć się przez twój kanał rodny.
Taki sposób oddychania dobrze dotleni malca, to również doskonała metoda na uspokojenie się – na początku porodu będziesz podniecona i podekscytowana tym, co się dzieje. Koncentrując się na oddychaniu przeponowym, odwrócisz też uwagę od bolesnego skurczu.

  • 1
  • 2
Autor tekstu: Małgorzata Wesołowska
konsultacja:: Marta Piątkowska, położna
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Jakie są wskazania do wywołania porodu?
Jakie są wskazania do wywołania porodu?

Już w starożytności stosowano indukcję porodu. Kobietom, które donosiły ciążę, a wciąż ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Zycze Wam i Waszym bliskim Zdrowych i Spokojnych Swiat:) Buziaki dla Was:****

uzytkownik

Kochane czerwcowe mamuski zycze Wam spokojnych Świat w gronie najbliższych, dotrzymania jak najdłużej w dwupaku i dużo uśmiechu na buziach.

uzytkownik

Wesołych świat Mamusie, niech każda ciąża przebiega pomyślnie a za parę miesięcy żebyśmy tuliły w ramionach swoje Maluchy:) U mnie ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Poród. Poród forum, relacje, poród filmiki. Poród: objawy porodu, przebieg porodu, oznaki porodu. Przygotowanie do porodu. Zajęcia w szkole rodzenia. Jaki poród wybrać: poród naturalny, poród siłami natury, poród ze znieczuleniem czy cesarskie cięcie. Poród rodzinny, poród z mężem ma zalety i wady. Poród w wodzie, poród w domu, poród w prywatnym szpitalu, cesarka na życzenie. Kim jest doula. Poród bez bólu, poród ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, tens. Poród przedwczesny. Oznaki porodu. Poród: odejście wód płodowych. Przebieg porodu, fazy porodu. Czy konieczne jest nacinanie krocza. Kiedy jest potrzebne monitorowanie tętna płodu. Poród: jakie są skurcze parte, parcie w poszczególnych fazach porodu. Oddychanie w trakcie porodu. Komplikacje w czasie porodu, poród kleszczowy, poród z użyciem próżniociągu.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.