Urodzić martwe dziecko: jak przebiega poród martwego płodu?

2021-11-10 9:08

Utrata dziecka to jedno z najtragiczniejszych przeżyć kobiety. Dramat matki jest tym większy, że w większości przypadków musi urodzić martwe dziecko w sposób naturalny. W trosce o bezpieczeństwo kobiety, lekarze bardzo rzadko przeprowadzają cesarskie cięcie. Dlaczego bezpieczniejszy jest poród naturalny martwego dziecka?

Śmierć płodu: jak przebiega poród martwego płodu?
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Poród martwego dziecka - kiedy jest konieczny?
  2. Urodzić martwe dziecko przez cesarkę czy siłami natury?
  3. Kiedy konieczna jest cesarka w sytuacji obumarcia płodu?

Urodzenie martwego dziecka to bardzo traumatyczne przeżycie. Zastanawiasz się, dlaczego kobieta jest zmuszana przez lekarzy, by drogami natury urodzić martwe dziecko? Jak przebiega taki poród?

Poród martwego dziecka - kiedy jest konieczny?

Gdy nastąpi wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, to zwykle w ciągu dwóch tygodni następuje jego poronienie. To tzw. samoistne wydalenie płodu. Co istotne, po 22. tygodniu ciąży mówimy już nie o poronieniu, lecz o przedwczesnym porodzie.

Ważne, by obumarły płód został usunięty w ciągu dwóch tygodni od jego śmierci. W przeciwnym razie grozi to komplikacjami u kobiety, m.in. krwotokiem czy zakażeniem.

Zwykle organizm kobiety sam prowokuje poród. Czasem jednak macica nie jest jeszcze dojrzała do porodu i należy wywołać jej skurcze, podając pacjentce oksytocynę w kroplówce. Sporadycznie wykonuje się cesarskie cięcie, które tak naprawdę jest operacyjnym wydobyciem płodu. Nie zawsze musi być to operacja brzuszna, tylko manewry wykonywane drogą pochwową.

Czytaj również: Ciąża obumarła a następna ciąża

7 najczęstszych przyczyn poronienia

Tęczowe dzieci - dlaczego dzieci, które przychodzą na świat po poronieniu są tak nazywane?

Urodzić martwe dziecko przez cesarkę czy siłami natury?

Na to, w jaki sposób kobieta będzie musiała urodzić obumarły płód, składa się wiele czynników. Przede wszystkim znaczący jest wiek płodu. Jak przyznaje ginekolog dr Medard Lech: „ Martwy płód w 16. tygodniu ciąży i martwy płód w 38. tygodniu ciąży to całkiem różne problemy”.

Poza tym lekarz, wydając zalecenie porodu naturalnego lub zakończenia ciąży cesarskim cięciem, bierze pod uwagę stan zdrowia i budowę kobiety, jak również przyczynę obumarcia płodu. Zwykle duży płód lub jego nieprawidłowe ułożenie może być wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Rodzenie w bólach martwego dziecka to niezwykle traumatyczne przeżycie dla kobiety. Jednakże ze względów medycznych jest ono lepsze od cesarskiego cięcia.

- Poród przez cesarskie cięcie to operacja, którą wykonuje się w celu szybkiego zakończenia ciąży oraz urodzenia dziecka. W przypadku martwego płodu ten pośpiech nie jest konieczny - tłumaczy dr Medard Lech.

Poza tym często przeciwwskazane jest wykonanie znieczulenia ogólnego lub zewnątrzoponowego, więc lepiej operacji unikać. Należy również pamiętać, że poród naturalny daje większą pewność uniknięcia ewentualnych pooperacyjnych problemów. Argumentem za jest również fakt, iż poród naturalny martwego płodu, pomaga kobiecie szybciej wrócić do formy fizycznej.

Poronienie

Kiedy konieczna jest cesarka w sytuacji obumarcia płodu?

Są jednak wyjątki. Operacje brzuszne w celu wydobycia martwego płodu są wykonywane, gdy zawiodą wszystkie inne metody. Może być tak, że kobieta rodzi w sposób naturalny, ale poród nie przynosi efektów i dodatkowo następują komplikacje zagrażające zdrowiu kobiety. Należy wówczas jak najszybciej przeprowadzić cesarskie cięcie.

Operacyjny poród martwego płodu może też być zaplanowany, gdy istnieje u kobiety ryzyko spowodowania infekcji i skaz krwotocznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza