HIV w ciąży - zrób test na HIV w ciąży i zwiększ szansę swojego dziecka - może być zdrowe

2019-07-02 10:28

Test na HIV w ciąży powinna wykonać każda kobieta - jęśli ginekolog nie zaproponuje ci skierowania, powinnaś się go stanowczo domagać. To zwiększa szansę dziecka - jeżeli nie będziesz świadoma swojego nosicielstwa ryzyko transmisji wirusa wynosi nawet 30 proc., natomiast jeśli odpowiednio wcześniej poddałabyś się profilaktyce ryzyko spada do mniej niż 1 procenta.

Zrób test na HIV, by twoje dziecko było zdrowe
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Test na HIV w ciąży - to żaden wstyd, każda kobieta powinna zrobić badanie na HIV w czasie ciąży
  2. Test na HIV w ciąży - najczęstsza przyczyna zakażeń u dzieci
  3. Test na HIV w ciąży - każdego roku w Polsce wykrywa się około 750 do 800 nowych zakażeń

Dr Anna Marzec Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS podkreśla, że zastosowanie skutecznego leczenia antyretrowirusowego w czasie ciaży, właściwie prowadzenie porodu i rezygnacja z karmienia piersią dają niemalże 100 proc. szans na uniknięcie zakażenia. Test na HIV w ciąży daje możliwość uchronienia dziecka przed AIDS. Jeśli zrobiłaś test ciążowy, nie zwlekaj z badaniami, koniecznie sprawdź czy nie jesteś nosicielka wirusa.

Test na HIV w ciąży - to żaden wstyd, każda kobieta powinna zrobić badanie na HIV w czasie ciąży

Według Rekomendacji Grupy Ekspertów powołanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie perinatalnej transmisji HIV  - wszystkim kobietom ciężarnym należy zaproponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u lekarza. Niestety jak wynika z danych, w Polsce odsetek kobiet w ciąży wykonujących badanie wynosi tylko 10%. W większości krajów Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, u których wykonuje się badanie w kierunku HIV przekracza 60%, a w niektórych (Anglia, Holandia, Francja) sięga 98 proc.

Test na HIV w ciąży - najczęstsza przyczyna zakażeń u dzieci

Od początku epidemii HIV w naszym kraju zarejestrowano ok. 150 zakażeń u dzieci. 90% z nich uległo infekcji na drodze transmisji wertykalnej (z matki na dziecko). Do zakażenia odmatczynego dochodzi z reguły w czasie porodu, rzadziej – w ostatnim trymestrze ciąży lub w okresie okołoporodowym. Najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest wiremia u matki. Sytuacja ta ma miejsce, gdy kobieta zakaża się na krótko przed ciążą, w czasie jej trwania oraz w schyłkowym okresie choroby – kiedy ma objawy AIDS.Zakażenie HIV u dziecka ma znacznie szybszy postęp, większe jest ryzyko rozwoju AIDS i śmierci w porównaniu z dorosłymi.  - Chorobę należy rozpoznać przed ukończeniem 3 miesięcy i jak najszybciej leczyć – mówi prof. dr hab. med. Magdalena Marczyńska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Uniwersytetu Medycznego.

Test na HIV w ciąży - każdego roku w Polsce wykrywa się około 750 do 800 nowych zakażeń

W Polsce od 1985 roku, który umownie traktuje się jako początek epidemii, do końca 2008 roku wykryto zakażenie HIV u ponad 12 068 osób, odnotowano 2189 zachorowań na AIDS, 962 chorych zmarło. Każdego roku wykrywa się w Polsce około 750 do 800 nowych zakażeń – czyli każdego dnia dwie osoby dowiadują się, że są zakażone HIV. Szacuje się, że blisko 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. W początkowych latach epidemii, główną drogę rozprzestrzeniania się zakażeń HIV w Polsce stanowiło stosowanie środków psychoaktywnych w iniekcjach oraz kontakty homoseksualne męskie. Obecnie w Polsce główną drogę zakażeń HIV stanowią ryzykowne zachowania seksualne: hetero i homoseksualne. Najczęściej zakażają się osoby będące w grupie wiekowej od 18 do 39 lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza