Badanie stężenia glukozy we krwi w ciąży

Badania w ciąży - badanie stężenia glukozy
Jak przebiegają badania stężenia glukozy w ciąży i po co się je wykonuje?

Badanie stężenia glukozy we krwi kobieta w ciąży przechodzi przynajmniej dwukrotnie. Badanie to pomaga wykryć groźną dla matki i dziecka cukrzycę ciążową. Przeczytaj, jak przebiegają badania stężenia glukozy u ciężarnych i po co się je wykonuje, a także o czym świadczą wyniki badania stężenia glukozy w ciąży i jakie mogą być ich konsekwencje?

Każda kobieta musi wykonać obowiązkowe badania w ciąży. Jednym z nich jest badanie stężenia glukozy we krwi.  Każda ciężarna powinna już na początku ciąży mieć wykonane oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi. Stężenie glukozy powyżej normy oznacza bowiem tak zwaną cukrzycę ciążową, która może stanowić zagrożenie dla matki i dziecka. 

>> KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

Badanie glukozy w ciąży

Badanie stężenia glukozy we krwi powinno być wykonane przy pierwszej wizycie w ciąży, a kieruje na nie lekarz ginekolog prowadzący ciążę. Trzeba pamiętać o tym, aby na to badanie zgłosić się na czczo. Prawidłowy wynik glikemii na czczo mieści się w przedziale 60–95 mg/dl. Jeśli stężenie glukozy wynosi od 95 do 125 mg/dl, lekarz skieruje kobietę w ciąży na inne badanie – tzw. doustny test obciążenia 75 g glukozy. Natomiast przy glikemii przekraczającej wartość 126 mg/dl, lekarz pewnie poprosi kobietę w ciąży o powtórzenie badania, a kiedy poziom glukozy ponownie okaże się zbyt wysoki – skieruje ją do poradni diabetologicznej dla kobiet ciężarnych.

>> Cukrzyca w ciąży dieta: jadłospis dla mam z cukrzycą [PDF DO POBRANIA]

Cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna dla płodu

Glukoza przenika bowiem przez łożysko i pobudza trzustkę nienarodzonego dziecka do nadmiernego wytwarzania insuliny. W efekcie dziecko rośnie ponad miarę (tzw. makrosomia płodu), zwiększa się ryzyko jego niedojrzałości oraz wystąpienia powikłań położniczych: częściej dochodzi do urazów okołoporodowych, wielowodzia, stanu przedrzucawkowego. Istnieje niebezpieczeństwo że w przypadku cukrzycy ciążowej, dojdzie do przedwczesnego porodu, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Dzieci matek z cukrzycą ciążową nierzadko uzyskują niską ocenę w skali Apgar, a w przyszłości częściej mają otyłość i cukrzycę typu 2. Przyszła mama ma skłonność do zakażeń dróg moczowych, nadciśnienia tętniczego i rozwoju stanu przedrzucawkowego. Wszystkie te powikłania występują tylko wtedy, gdy zaburzenia poziomu glukozy u kobiety ciężarnej nie są odpowiednio leczone. Jednak aby móc leczyć ewentualną cukrzycę ciążową, trzeba ją najpierw zdiagnozować. I właśnie w tym celu przeprowadza się przesiewowe – czyli wykonywane u każdej kobiety w ciąży – badania stężenia glukozy.

>> Cukrzycca ciążowa: kryteria rozpoznania choroby

Test obciążenia glukozą

Nawet jeśli wynik pierwszego badania stężenia glukozy we krwi jest zupełnie prawidłowy, każdą kobietę w ciąży czeka kolejne badanie krwi w kierunku cukrzycy – między 24. a 28. tygodniem ciąży wykonuje się tzw. test doustnego obciążenia glukozą (75 g). Wtedy krew pobiera się trzykrotnie.

Jak przebiega badanie: po przyjściu do laboratorium (na czczo) pobiera się krew do oznaczenia wyjściowego poziomu cukru. Następnie kobieta otrzymuje do wypicia ok. 200 ml wody, w której rozpuszczono 75 g glukozy. Napój ten należy szybko wypić (w ciągu 5 minut). Jest bardzo słodki i mdły – aby poprawić smak, można dodać do niego kilka kropli cytryny (nie wpływa to na wynik testu). Po godzinie od wypicia roztworu glukozy krew zostanie pobrana po raz drugi, a po dwóch godzinach – jeszcze raz. W czasie tych dwóch godzin nie można spacerować, bo wyniki będą niemiarodajne. Kobieta w ciąży nie powinna też wtedy niczego jeść ani pić (poza niegazowaną wodą mineralną). Warto wziąć ze sobą coś do poczytania lub odtwarzacz muzyki, aby czas minął szybciej.

>> Jakie objawy daje cukrzyca w ciąży?

Wynik badania testu doustnego obciążenia glukozą

Prawidłowy poziom glukozy po godzinie od przyjęcia roztworu to mniej niż 180 mg/dl, a po dwóch godzinach – mniej niż 140 mg/dl. Jeśli ciężarna ma taki wynik, na tym jej badania w kierunku cukrzycy ciążowej się kończą. Jeżeli zaś stężenie glukozy przekroczyło podane wartości, to oznacza, że ma ona cukrzycę ciążową i otrzyma skierowanie do specjalistycznej poradni.

Uwaga: na wyniki testu obciążenia glukozą mogą wpłynąć: stres, infekcja (nawet tak pospolita jak przeziębienie), forsowne ćwiczenia i niektóre leki.

Dobrze wiedzieć

Większe ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej dotyczy kobiet, które należą do którejś z grup ryzyka. Są to ciężarne: z nadwagą, w których rodzinie występowała cukrzyca (szczególnie typu 2), które mają za sobą liczne porody, po 35. roku życia.

Badania w ciąży - trymestr pierwszy

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w pierwszym trymestrze ciąży.

, { url: 'http://videodemo.supermedia.pl/p/103/sp/10300/flvclipper/entry_id/0_7hqzqk6k/version/0', title: 'Badania w ciąży - trymestr trzeci' }
Konsultacja: prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, ginekolog położnik, diabetolog położniczy, Uniwersyet Medyczny w Poznaniu źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-07-20 Publikacja: 2012-11-28
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.