Badanie na toksoplazmozę, różyczkę i cytomegalię - jak wygląda badanie IgG i IgM?

Badania w ciąży - badania wykrywające przeciwciała
Badanie na toksoplazmozę i różyczkę polega na oznaczeniu we krwi poziomu przeciwciał IgM i IgG.

Badanie na toksoplazmozę i różyczkę wykonuje się rutynowo w ciąży. Badanie na cytomegalię jest w ciąży zalecane. Wyniki badania krwi na obecność przeciwciał IgG i IgM należy właściwie zinterpretować. Różyczka, toksoplazmoza i cytomegalia to choroby, które mogą prowadzić do ciężkich uszkodzeń płodu, a nawet zagrażać jego rozwojowi.

Badanie na toksoplazmozę, różyczkę i cytomegalię polega na oznaczeniu we krwi poziomu przeciwciał (przeciwko wywołującym je drobnoustrojom) w klasie IgM i IgG. Odczytując wyniki, należy zwrócić uwagę, czy wynik jest dodatni (pozytywny), czy ujemny (negatywny). Przeciwciała IgG pojawiają się wtedy, gdy organizm zetknął się już w przeszłości z określonymi patogenami, wynik dodatni IgG (+) może więc oznaczać, że jesteś na nie odporna. Wskaźnikiem czynnego zakażenia, które może być niebezpiecznego dla płodu, są przeciwciała IgM. Dlatego wynik IgM (+) może oznaczać zakażenie i konieczność leczenia.

>> Toksoplazmoza w ciąży: przyczyny, interpretacja wyników, leczenie

Toksoplazmoza wywoływana jest przez pierwotniaka - Toxoplasma gondii. Wiele kobiet ma już za sobą infekcję, choć wcale o tym nie wie. A to oznacza, że w ciąży nie muszą się obawiać toksoplazmozy tak bardzo jak kobiety, które dotychczas nie zaraziły się pierwotniakiem.

Toksoplazmoza - IgG i IgM: sprawdź obeność przeciwciał

Jeśli lekarz ginekolog nie zleci ci zbadania poziomu przeciwciał przeciwko toksoplazmozie w ciąży, zrób te badania krwi na własny koszt. Unikaj jednak badań w zwykłych prywatnych laboratoriach. Czasem wyniki w nich uzyskane mogą być mylące. Najlepiej badaj się w specjalistycznej przychodni, np. przy szpitalu zakaźnym. Wbrew pozorom, zrobione tam badania na obecność przeciwciał IgG i IgM nie są wcale droższe, a bywają nawet tańsze niż wykonane w prywatnych placówkach.

>> KTG – wiesz, że możesz wykonywać to badanie samodzielnie w domu?

Badanie na toksoplazmozę - wyniki: jak je interpretować

Dowodem przebytej infekcji (toksoplazmozy) jest pojawienie się we krwi specyficznych przeciwciał, tzw. klasy IgG, które pojawiają się 2-4 tygodnie po zakażeniu toksoplazmozą i utrzymują latami, zazwyczaj do końca życia. Każda kobieta w ciąży, która dotychczas nie sprawdzała poziomu przeciwciał przeciwko toksoplazmozie we krwi, powinna go zbadać. Gdy okaże się, że nie zaraziła się toksoplazmozą, czyli stężenie IgG jest ujemne, rygorystycznie powinna przestrzegać zasad, które pozwolą jej uniknąć infekcji podczas ciąży. Ważne jest także regularne kontrolowanie w ciąży poziomu przeciwciał co 3 miesiące. Jednak wówczas istotniejsze od IgG jest wykrycie przeciwciał w klasie IgM.

  • IgG ujemne i IgM ujemne - brak przeciwciał, nie było infekcji, w ciąży badania należy wykonywać co trzy miesiące;
  • IgG dodatnie a ImG ujemne - przeżyte w przeszłości zakażenie toksoplazmozą (wyjątek - bardzo wysokie stężenie IgG, sprawdzić awidność przeciwciał);
  • IgG ujemne a ImG dodatnie - świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza, prawdopodobnie leczenie toksoplazmozy;
  • IgG dodatnie i IgM dodatnie - niedawne zakażenie toksoplazmozą, można sprawdzić awidność (jeśli jest niska, prawdopodobnie trzeba rozpocząć leczenie ciężarnej).

UWAGA: Lekarz w zależności od stężenia przeciwciał może zalecić nieco inne postępowanie od wymienionego w tabelce.

Wyniki badania na toksoplazmozę

Jeśli masz wysoki poziom IgG (+), to znaczy, że przechodziłaś już zakażenie i masz przeciwciała, dzięki którym jesteś odporna na toksoplazmozę. Jeśli natomiast dodatni jest wynik IgM, prawdopodobnie jesteś zakażona i powinnaś podjąć leczenie. Jeśli masz wynik IgG ujemny (negatywny), oznacza to, że nigdy nie miałaś styczności z toksoplazmozą. Musisz być ostrożna aż do urodzenia dziecka, co trzy miesiące rób badania kontrolne.

 >> Toksoplazmoza - objawy i leczenie toksoplazmozy w ciąży [WYWIAD]

Wyniki badania na różyczkę

Wysoki poziom przeciwciał w klasie IgG najczęściej świadczy o tym, że jesteś odporna na tę chorobę, bo przebyłaś ją w przeszłości lub jesteś zaszczepiona (obecnie niemal każda ciężarna była szczepiona w wieku szkolnym). Przy niskim poziomie IgG należy oznaczyć przeciwciała w klasie IgM lub wykonać powtórne oznaczenie IgG (wzrost w porównaniu do pierwszego badania świadczy o aktualnej infekcji).

Polecamy wideo: Cytomegalia w ciąży

Ewa Kurowska-Mroczek - ginekolog położnik ze szpitala Medicover zaznacza, że cytomegalia jest bardzo groźną chorobą w czasie ciąży, szczegolnie dla dziecka. - Ponieważ objawy cytomegalii są bardzo niespecyficzne i przypominają objawy grypy, kobiety, które spodziewają się dziecka powinny sprawdzić poziom przeciwciał - zastrzega ekspertka.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-12-30 Publikacja: 2016-12-06
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.